پاتولوژی

پاتولوژی علمی است که اثرات بیماری‌ها و عوارض آن و آسیب‌ها را در سطح سلولی، بافتی و مولکولی بررسی می‌کند. کلمه «پاتولوژی‎» در اصل به معنای آسیب‌شناسی است و به مطالعه و شناسایی اختلالات عملی و تغییرات ساختاری بافت‌ها می‌پردازد. در هنگام بروز یک بیماری، تغییراتی در بافت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود که در واقع مطالعه این تغییرات، اساس پاتولوژی را تشکیل می‌دهد.

دلایل انجام آزمایش پاتولوژی

علاوه بر آن که با انجام آزمایش در آزمایشگاه پاتولوژی می­‌توان بیماری­‌ها را تشخیص داد، انجام این آزمایش‌ها برای درمان بیماری، نظارت بر پیشرفت بیماری، و جلوگیری از بیماری، و تعیین خطر ابتلا به بیماری نیز بسیار مهم است. ارجاع بیمار به آزمایشگاه پاتولوژی معمولا به دلایل زیر است:

  • غربالگری بیماری:

غربالگری می­تواند بیماری را در همان مراحل اولیه خود، گاهی حتی قبل از آگاهی از ابتلا به آن متوقف کند.

  • پیدا کردن ریسک بالقوه سلامتی:

بسیاری از خطرات سلامتی مانند دیابت، بیماری قلبی یا التهاب مفصل روماتیسمی با آزمایش‌های مختلف قابل شناسایی هستند. پزشک متخصص برای ارزیابی ریسک سلامتی شما، به بررسی تاریخچه سلامتی (مانند سن، وزن، سبک زندگی و سابقه خانوادگی بیماری) و مطالعه نتایج آزمایش می‌­پردازد.

  • تشخیص و پیش‌بینی بیماری:

پزشک معالج در برخی موارد برای یافتن علت بیماری و طرح درمان، به نتایج آزمایش پاتولوژی دارد. همچنین آزمایش خون و پاتولوژی می­‌تواند در پیش‌بینی سرانجامِ بیماری بر اساس شرایط فردی و سیر بیماری به پزشک کمک کند. برای مثال در مبتلایان به سرطان، تعیین اینکه بیماری به چه مرحله‌ای رسیده است با آزمایش پاتولوژی امکان‌پذیر است.

  • کنترل کردن بیماری یا تنظیم رژیم دارویی:

تشخیص این که آیا بیماری شما بهتر یا بدتر شده یا پایدار مانده است، و یا اندازه‌گیری میزان داروها در خون و ارزیابی تأثیر داروها بر روی اندام­ها، نیازمند نتایج آزمایش پاتولوژی است.

از جمله مهم‌ترین آزمایش‌‌های متداول پاتولوژی می‌توان به آزمون‌های کارکردی کبد، سنجش آهن خون، اندازه گیری کمی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، آزمایش ادرار، و آزمایش‌های انعقادی خون اشاره کرد.

بخش پاتولوژی در آزمایشگاه نانو

بخش پاتولوژی آزمایشگاه نانو به تشخیص بیماری‌ها بر اساس آنالیز آزمایشگاهی مایعات بدن مانند خون و ادرار، و بافت‌ها با استفاده از شیمی، میکروبیولوژی، خون‌شناسی و آسیب‌شناسی مولکولی می‌پردازد و یکی از بخش‌های مهم آزمایشگاهی است.

با رعایت دقیق استانداردهای کنترل کیفی و بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین تجهیزات، بخش پاتولوژی آزمایشگاه نانو قادر به ارائه طیف وسیعی از آزمایش‌های پاتولوژی به پزشکان و بیماران محترم است.

مزایای انجام آزمایش‌های پاتولوژی در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

  • آزمایش پاپ اسمیر

    Pap Test / Pap Smearآزمایش پاپ‌اسمیر روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم در خانم‌هاست که با آن می‌توان عفونت‌هایی که عامل باکتریایی، قارچی یا ویروسی …
    اطلاعات بیشتر

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا