میکروبیولوژی

میکروبیولوژی یا میکروب‌شناسی علمی است که به مطالعه‌ی شکل، ساختمان، متابولیسم و ویژگی‌های موجودات زنده ذره‌بینی می‌پردازد و رابطه این موجودات را با بعضی بیماری‌های انسان، جانوران و گیاهان مورد بررسی قرار می‌دهد. عملکرد اصلی آزمایشگاه میکروبیولوژی بالینی، کمک به تشخیص و درمان بیماری‌های عفونی از طریق کشت نمونه‌های مشکوک به عفونت به منظور بررسی میکروارگانیسم‌ها، شناسایی دقیق گونه‌های جدا شده، انجام آزمایش حساسیت به آنتی‌بیوتیک‌ها (AST)، ارزیابی نمونه‌های سرولوژیکی، و آزمایش‌های مستقیم انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی برای بیماری‌های عفونی است.

بخش میکروب‌شناسی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، تنها واحدی است که غیروابسته به دستگاه‌های اتوماتیک و آنالایزرهای پیشرفته فعالیت می‌کند. به‌دلیل وابستگی این بخش به کار عملی بر روی نمونه‌های بالینی و تشخیص نهایی، میکروب‌شناسی نیاز به نظارت روزانه از سوی مسئول متخصص دارد تا همه گزینه‌های دخیل در تشخیص نهایی نتایج بیماران دور از خطا و تحت برنامه‌های کنترلی باشند.

بخش میکروبیولوژی آزمایشگاه نانو، مجزا از سایر بخش‌ها و مجهز به جدیدترین تجهیزات روز آزمایشگاهی است. در قسمت نمونه‌برداری این بخش با رعایت شرایط استریل، نمونه‌برداری از زخم و ضایعات پوستی و نیز نمونه‌برداری از چشم، گوش، بینی، گلو و سایر نقاط بدن انجام می‌گیرد.

بخش میکروبیولوژی همچنین دارای قسمت‌های مجزای کشت میکروبی، محیط‌سازی، انکوباسیون و استریلیزاسیون است. همچنین کشت مایعات و ترشحات بدن در شرایط استریل در محیط‌های کشت میکروبی، و رنگ‌آمیزی‌ها و آزمایش‌های مستقیم باکتری‌شناسی در این بخش برای جستجوی عامل بیماری‌زا انجام می‌گردد. پس از شناسایی عوامل بیماری‌زا، آزمایش آنتی‌بیوگرام انجام شده و حساسیت عوامل بیماری‌زا نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علاوه بر این موارد، در آزمایشگاه نانو در صورت درخواست پزشک قادر به انجام آزمایش‌های کشت مایکوپلاسما و اورا پلاسما هلیکوباکتر پیلوری، کمپیلوباکتر، مایکوباکتریوم‌ها و سایر باکتری‌های غیرمتداول است. در این آزمایشگاه از محیط‌های افتراقی مناسب برای کشت نمونه‌های میکروبی استفاده می‌گردد. همچنین در موارد مورد نیاز از روش‌های مختلف رنگ‌آمیزی و تست‌های تشخیصی نظیر اپتوشین، اکسیداز، کاتالاز، کواگولاز و غیره استفاده می‌شود.

اجرای برنامه کنترل کیفی دقیق روزانه بر اساس استانداردهای علمی و استفاده از تخصص و تجربه پرسنل این بخش، در کنار بکارگیری مواد اولیه معتبر در آزمایشگاه نانو، امکان تشخیص صحیح، به موقع و مؤثر بیماری‌های عفونی را فراهم کرده است.

بخشی از تجهیزات میکروبیولوژی آزمایشگاه نانو

۷۷ Elektronika مجارستان

ظرفیت ۶۰ تست در ساعت

Karma ایران

ظرفیت ۶۰ تست در ساعت

مزایای انجام آزمایش‌های میکروبیولوژی در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا