هورمون شناسی

هورمون ها نقش بسیار مهمی در تنظیم عملکرد بدن ما دارند. مقدار هورمون‌های موجود در خون، یکی از مؤلفه‌های تشخیص برخی از بیماری‌هاست و اندازه‌ی آنها در برخی از بیماری‌ها ممکن است افزایش یا کاهش یابد؛ اگر پزشک در حین معاینه بیمار متوجه نشانه‌های بیماری هورمونی شود، آزمایش بررسی هورمونی را برای اطمینان از وضعیت بیمار تجویز می‌کند. با مراجعه فرد به آزمایشگاه، با استفاده از ابزارها و روش‌های زیست-شیمیایی میزان هورمون مورد نظر در نمونه خونِ گرفته‌شده از وی اندازه‌گیری می‌شود.

هورمون‌ها و اهمیت سنجش آنها در بدن

هورمون‌ها که ساختار مولکولیِ آنها پروتئین‌ها هستند در غدد درون‌ریز بدن انسان ساخته شده و به داخل جریان خون می‌ریزند و اثرات مهمی بر کارکرد اعضای مختلف بدن دارند. بر روی سلول‌های هدف، گیرنده یا Receptor برای این ماده وجود دارد و با نشستن هورمون روی آن، فعالیت‌های سلول تغییر می‌یابد. مقدار هورمون‌ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون‌ریز با هم، و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود.

مقدار هورمون‌ها در خون معمولا بسیار پایین است و برای اندازه‌گیری هورمون‌ها باید از ابزارهای بسیار حساسی کمک گرفت تا بتوان مقدار عادی و غیر عادی را از هم تشخیص داد. در همه‌ی روش‌های اندازه‌گیری هورمون‌ها، پادتن‌ها (آنتی‌بادی‌ها) نقش بنیادی دارند. پادتن‌ها مولکول‌های پروتئینی هستند که دستگاه ایمنی در برابر مولکول‌های بیگانه تولید و ترشح می‌کند. هر نوع پادتن فقط به یک نوع مولکول خارجی متصل می‌شود.

هورمون‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • هورمون‌های پپتیدی: مانند هورمون‌های زنانه FSH , LH و هورمون انسولین
 • هورمون‌های استروئیدی: مانند استروژن و تستسترون، که در ساختار مولکولی آنها کلسترول وجود دارد.
 • هورمون‌های آمینه: شامل هورمون‌های تیروئیدی و کتکول‌آمین‌ها هستند؛ دوپامین، آدرنالین و نورآدرنالین.

از جمله مهم‌ترین غدد بدن، تیروئید است که وظیفه ترشح هورمون‌های T3، T4 و TSH را بر عهده دارد که در سوخت و ساز چربی‌ها و قند نقش مهمی دارند.

بخش هورمون‌شناسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک آزمایشگاه تخصصی است. آزمایشگاه نانو با دارا بودن پیشرفته‌ترین دستگاه‌های وایداس و الایزا در این بخش، قادر به انجام کلیه آزمایش‌های هورمونی نادر از جمله تست‌های استروئیدی و تورچ، تست‌های قلبی و عفونی مثل دیگوکسین، تروپونین، D-Dimer، پروکلسیتونین (PCT)، و AMH ،B2 Microglobulin، کورتیزول، آزمایش توکسین کلستریدیوم دیفیسیل، و نیز آزمایش‌های تخصصی هپاتیتی با حداکثر دقت ممکن در کوتاه‌ترین زمان است.

بخشی از تجهیزات هورمون‌شناسی آزمایشگاه نانو

ADVIA Centaur CP

محصول Siemens آلمان

ظرفیت ۱۸۰ تست در ساعت

Immulite 2000 Xpi

محصول Siemens آلمان

ظرفیت ۲۰۰ تست در ساعت

Mindray SAL 6000

محصول کمپانی Mindray

ظرفیت ۱۴۴۰ تست در ساعت

مزایای انجام آزمایش‌های هورمونی در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

 • آزمایش هلیکوباکتر پیلوری

  H. pylori Ab
  ﺑﺎﻛﺘﺮی H.Pylori ﺑﺎ ﺗﻌﺪاد زﻳﺎدی از ﺑﻴﻤﺎری‌های ﻣﻌﺪه از ﺟﻤﻠﻪ ﮔﺎﺳﺘﺮﻳﺖ، زﺧﻢ معده و دوازدهه، ﺳﻮء ﻫﺎﺿﻤﻪ، آدﻧﻮ ﻛﺎرﺳﻴﻨﻮﻣﺎی ﻣﻌﺪه …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش Anti-CCP

  Cyclic Citrullinated Peptide Antibody
  Anti-ccp اولین بار در سال ۱۹۹۸ توصیف و گزارش شد. به دنبال تولید محصول تجاری ELISA آن، تا به امروز مقالات فراوانی در …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش Anti-MCV

  Anti-Mutated citrullinated vimentin
  در تشخیص (RA) تعیین اتوآنتی‌بادی‌ها در مقابل MCV نقش تشخیصی دارد و انجام آن ارزشمندتر از آزمایش (RF) است. انجام …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش Antitrypsin

  Alpha-1 Antitrypsin
  آلفا یک آنتی‌تریپسین (aAT) اکثراً در کبد سنتز و از جنس گلیکوپروتئین است. آلفا یک آنتی‌تریپسین از پروتئین‌های فاز حاد است و …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش VZV Ab

  Varicella-Zoster Virus Antibody
  آبله‌مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر (VZV)، ویروسی از خانواده هرپس‌ویروس‌ها ایجاد می‌شود. این بیماری بسیار مسری …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش سیتومگالوویروس (CMV Ab)

  Cytomegalovirus Antibody
  سیتومگالوویروس (CMV) یک ویروس متعلق به خانواده هرپس‌ویروس‌ها است. عفونت با CMV در افراد بالغ معمولاً بدون‌علامت …
  اطلاعات بیشتر

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا