مجله تخصصی هورمون شناسی

هورمون‌های بدن و اندام‌های تولید کننده آنها، سیستم غدد درون‌ریز را تشکیل می‌دهند. هشت غده اصلی در این سیستم وجود دارد که وظیفه آنها تنظیم متابولیسم، تولید مثل، رشد، خواب، و ده‌ها کارکرد دیگر بدن است. سیستم غدد درون‌ریز همانند سیستم عصبی، در واقع یک سیستم سیگنال اطلاعاتی است. اما برخلاف سیستم عصبی، این سیستم از پیام‌رسان‌های شیمیایی به نام هورمون‌ها استفاده می‌کند که هر یک عملکرد منحصر‌به‌فرد خود را دارند. کلمه «هورمون» از ریشه یونانی “hormao” گرفته شده که به معنی «تحریک» است؛ همانگونه که از این معنی برمی‌آید، این سیستم برای تحریک شروع و قطع کارکردهای مختلف بدن طراحی شده است.

اگرچه نمی‌توانید هورمون‌ها را ببینید یا احساس کنید، اما این ذرات نادیدنی، بیشتر از آنچه تصور می‌کنید بر زندگی شما تأثیر می‌گذارند و در طراحی تمامی برنامه‌های درمانی برای هر نوع بیماری و عارضه، باید در نظر گرفته شوند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه‌ای ارزشمند از ابزارهایی هستند که متخصصان برای شناسایی و کشف انواع مشکلات سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از علائم را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

مجله تخصصی هورمون‌شناسی    |    قدرت‌گرفته از نوآوری محتوایی شرکت تدبیرنگر    |    با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه

اول باید بدانیم

آزمایش هورمونی به چه معناست؟

لابد شما هم جایی این جمله را در توصیف کسی گفته‌اید که «انگار بازم هورموناش به هم ریخته!». این جمله امروزه بیش از پیش در مورد بسیاری از اختلالات فیزیکی و احساسی در مکالمات روزمره رد و بدل می‌شود. اما نقش هورمون‌ها واقعاً تا چه حد در زندگی ما پررنگ است؟

حدود ۵۰ هورمون در بدن انسان وجود دارد. این پیام‌رسان‌های شیمیایی کوچک، در کلیه اتفاقاتی که در بدن شما می‌افتد نقش دارند. آنها در تمام بدن سفر می‌کنند و به سلول‌ها می‌گویند که چه کاری انجام دهند. هورمون‌ها همه فرآیندهای بدن را تنظیم می‌کنند و بر هر جنبه‌ای از زندگی ما تأثیر می‌گذارند: احساسات، گوارش، پیری، خُلق‌و‌خو، و هر چیز کوچک و بزرگ دیگر. به همین خاطر است که بیشتر باید هورمون‌ها را بشناسیم و مرتباً آنها را بسنجیم. مقالات این بخش از مجله، اختصاص به توضیح این موضوعات دارد.

غده پروانه‌ای‌شکل تیروئید در جلوی گردن شما، هورمون‌های حیاتی تولید می‌کند که تقریباً همه اعضای بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

این غده‌های کوچک، نقش‌ مهمی بر عهده دارند و کارخانه تولید هورمون‌های قدرتمندی نظیر کورتیزول، آلدوسترون و آدرنالین هستند.

nano-l-hormonal-p-home-04
معرفی مهم‌ترین انواع

آزمایش های هورمونی استروئیدی

کلمه «استروئیدی» را احتمالا در لابلای صحبت‌های پزشک، در برگه‌های آزمایش و یا در داروخانه‌ها بر روی بعضی داروها و محصولات مکمل دیده‌اید و شنیده‌اید. با این نوع از هورمون‌ها تا چه حد آشنایی دارید؟

هورمون استروئیدی گروهی از هورمون‌هاست که با عنوان “استروئید” شناخته می‌شوند و عمدتاً توسط سه غده استروئیدی ترشح می‌شوند: قشر فوق‌کلیوی، بیضه‌ها و تخمدان‌ها؛ همچنین در جفت جنین در طول دوره بارداری. همه انواع هورمون‌های استروئیدی از کلسترول مشتق می‌شوند و از طریق جریان خون به سلول‌های اندام هدف منتقل می‌شوند تا طیف وسیعی از عملکردهای فیزیولوژیکی را انجام دهند و تنظیم کنند. آزمایش این نوع هورمون‌ها نقش مهمی در تشخیص منشأ بسیاری از مشکلات سلامتی دارد.

حتماً درباره سیستم ایمنی بدن شنیده‌اید، خصوصاً در دوران کرونا. سیستم ایمنی ضعیف یا بیش‌فعال، عامل بسیاری از بیماری‌هاست.

تومور مارکر (Tumor marker) ماده‌ای است که در خون، ادرار، مدفوع، خودِ تومور، یا بافت‌های بدن حضور داشته و انواع متعددی دارد.

دلایل تجویز و تفسیر

آزمایش‌های عفونی و TORCH

بیماری‌های عفونی در طول تاریخ و خصوصاً تا پیش از ابداع واکسن، یکی از مهم‌ترین علل مرگ‌و‌میر بوده‌اند. این نوع تهدید در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ کاملا خودنمایی کرد و زندگی ما را دچار تحولات چشمگیری کرد. با وجود فروکش کردن کرونا، نباید فراموش کنیم که بیماری‌های عفونی همچنان جزو شایع‌ترین بیماری‌ها -خصوصاً در ایران- هستند.

بیمار‌های عفونی نظیر مالاریا، عفونت‌های انگلی، HIV، انواع هپاتیت A، B و C و سل از علل اصلی مرگ در سراسر جهان هستند، خصوصاً در کشورهای در حال توسعه و توسعه‌نیافته.

تشخیص زودهنگام و دقیق بیماری‌های عفونی بسیار مهم است زیرا می‌تواند اثربخشی درمان‌ها را بهبود بخشد و از عوارض طولانی‌مدت آنها جلوگیری کند. همچنین در صورت عدم‌تشخیص بیماری، فرد آلوده بیماری را نادانسته به بسیاری از افراد دیگر منتقل می‌کند.

آشنایی با بخشی از

برتری‌های فنی آزمایشگاه نانو ارومیه

انتخاب بهترین آزمایشگاه برای انجام تست‌های هورمونی، از اهمیت حیاتی برخوردار است زیرا کوچک‌ترین اشتباه در اعلام نتایج می‌تواند صدمات بزرگی به سلامتی ما وارد کند. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم پیش از انتخاب آزمایشگاه، درباره استانداردها و توانمندی‌های آنها تحقیق کنید.

مرکز آزمایشگاهی نانو در ارومیه، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز نموده است. تنوع و فراوانی تجهیزات و روش‌های تکنیکی در آزمایشگاه نانو خصوصاً در بخش هورمون‌شناسی، و انجام مدون کنترل کیفی خارجی (EQAP) و کنترل کیفی روزانه حدالمقدور در ۳ سطح، خیال شما را از دقت نتایج و کیفیت آزمایش‌ها آسوده خواهد کرد.

این مرکز واقع در خیابان حسنی ارومیه بوده و به‌سادگی قابل‌دسترس است. اما چنانچه به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید آزمایش‌های هورمونی تجویز شده را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

یک روز

نتایج اکثر تست‌های هورمونی در نانو، در طی یک روز آماده شده و به‌صورت آنلاین در دسترس است.

مجموعه آزمایشگاهی نانو در محیطی آرام، بهداشتی و ایمن در نزدیکی مراکز پزشکی معتبر ارومیه بنا شده و دارای پارکینگ اختصاصی، سرویس VIP و تست‌های اورژانسی است.

400

پزشک و آزمایشگاه همکار

انجام طیف وسیعی از آزمایش‌های هورمونی با انواع تجهیزات مدرن شامل آنزیم ایمونواسی (EIA)، کمی‌ لومینسانس (CLIA)، الکتروکمی‌ لومینسانس (ECLIA)، ایمونو فلورسانس (ELFA)، و ایمونو کروماتوگرافی (ICA).

1500

نوع آزمایش قابل‌انجام در نانو

2000

ظرفیت تعداد آزمایش در روز

رعایت پروسه‌های استاندارد در نمونه‌گیری و حمل نمونه، استفاده از تجهیزات مدرن و کیت‌های آزمایشگاهی معتبر، کالیبراسیون صحیح دستگاه‌ها، اجرای منظم پروتکل‌های کنترل کیفی، و در نهایت تنظیم گزارش اولیه دقیق، موجب شده که آزمایشگاه نانو متمایز از مراکز دیگر باشد.

معرفی تعدادی از

تجهیزات هورمون‌شناسی آزمایشگاه نانو

تیم مدیریتی آزمایشگاه نانو ارومیه از ابتدای تأسیس این مرکز، تمرکز ویژه‌ای بر تجهیز بخش هورمون‌شناسی و افزایش سرعت و ظرفیت آن داشته است. این تست‌ها به دلیل تنوع بالا از یک طرف، و وجود تست‌های چالش‌برانگیز از سوی دیگر، نیازمند بروزرسانی منظم دستگاه‌های این بخش هستند تا بتوانیم با حداکثر دقت، پاسخگوی عزیزان مراجعه‌کننده و پزشکان ارجمند باشیم.

همچنین دستگاه‌های بکار گرفته‌شده در این دپارتمان بر اساس پروتکل شرکت‌های سازنده و مطابق با استانداردها، مرتباً مورد بازبینی فنی و کنترل کیفی قرار می‌گیرند تا هرگونه اختلال احتمالی بلافاصله شناسایی شده و دستگاه مورد نظر تا رفع شدن مشکل، از چرخه فعالیت خارج شود.

آنچه در اینجا آمده است، بخشی از دستگاه‌های مورد استفاده در دپارتمان هورمون‌شناسی آزمایشگاه نانو است. برای دیدن لیست کامل تجهیزات این دپارتمان، می‌توانید به قسمت تجهیزات بخش هورمونی در سایت مراجعه فرمایید.

COBAS E 411

کمپانی سازنده: Roche

محصول: آلمان

ظرفیت پردازش: ۸۶ تست در ساعت

یکی از دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی جدید الکترو کِمی‌لومینسانس (ECL) با قابلیت سنجش ۱۸ پارامتر و جوابدهی سریع.

Mindray SAL 6000

کمپانی سازنده: Mindray

محصول: چین و آمریکا

ظرفیت پردازش: ۱۴۴۰ تست در ساعت

این دستگاه فوق‌مدرن، ترکیب دو دستگاه پیشرفته است و با دقتی فوق‌العاده می‌تواند تست‌های هورمون‌شناسی را در کمترین زمان انجام دهد.

CL-2000i

کمپانی سازنده: Mindray

محصول: چین و آمریکا

ظرفیت پردازش: ۲۴۰ تست در ساعت

یک ایمنوآنالایز‌ قدرتمند برای انجام طیف وسیعی از تست‌های تخصصی هورمونی و کامل‌کننده ظرفیت بخش‌های هورمون‌شناسی و ایمونولوژی.

ADVIA Centaur CP

کمپانی سازنده: Siemens

محصول: آلمان – سوئیس

ظرفیت پردازش: ۱۸۰ تست در ساعت

یکی از قدرتمندترین و سریع‌ترین دستگاه‌های آنالایزر ایمونواسی؛ این سیستم با تنوع ۹۰ تست، آزمایشگاه را از دستگاه‌های اضافی بی‌نیاز می‌کند.

Immulite 2000 Xpi

کمپانی سازنده: Siemens

محصول: آلمان

ظرفیت پردازش: ۲۰۰ تست در ساعت

یکی از برترین ایمنوآنالایز‌ها با پوشش اکثر تست‌های پانل ایمونولوژی و تست‌های هورمونی و آزمایش‌های مربوط به غربالگری سلامت جنین.

Mindray CL-900i

کمپانی سازنده: Mindray

محصول: چین و آمریکا

ظرفیت پردازش: ۱۸۰ تست در ساعت

CL-900i یکی از بهترین دستگاه‌های تمام‌اتوماتیک آنالایزر کمی‌لومینسانس است که امکانات زیادی را در فضایی کم گردآوری کرده است.

نفرات عضو

تیم تخصصی بخش هورمون‌شناسی نانو

nano-l-hormonal-p-home-team-02

مسئول فنی
پاتولوژیست

nano-l-hormonal-p-home-team-01

آقای انجامی

کارشناس آزمایشگاه
مسئول بخش هورمون‌شناسی

nano-l-hormonal-p-home-team-04

آقای جلیلی

مسئول بخش هورمون‌شناسی

nano-l-hormonal-p-home-team-03

مسئول بخش هورمون‌شناسی

این مجله توسط آزمایشگاه نانو ارومیه برای آشنایی با عملکرد هورمون‌ها و سیستم غدد درون‌ریز در بدن، و روش‌های سنجش اختلالات احتمالی در هر یک از بخش‌های این سیستم منتشر شده است. تلاش کرده‌ایم متون نوشته‌شده در صفحات پیش‌رو، در نهایت سادگی و برگرفته از منابع معتبر بین‌المللی باشد. صفحات این مجله برای معرفی تست‌های هورمونی که احتمالا انجام داده‌اید (و یا انجام خواهید داد) و درک نتایج آنها تدوین شده است و اطلاعات مندرج در هر یک از صفحات آن به‌هیچ‌عنوان نباید برای تشخیص یا خود-درمانی استفاده گردد.