سرولوژی

سرولوژی یا سرم‌شناسی (Serology) شاخه‌ای از علوم زیستی است که سرم خون و مایعات دیگر بدن را بررسی می‌کند. آزمایش‌های این بخش برای سنجش سیستم ایمنی بدن و تشخیص بیماری‌های عفونی طراحی شده است. اکثرِ آزمایش‌های سرم‌شناسی بر این اساس استوارند که به‌جای ردیابی یک آنتی‌ژن یا عامل بیماری‌زا در بدن، آسان‌تر است که پاسخ اختصاصیِ بدن به آن آنتی‌ژن جست‌وجو شود. مثلا به‌جای جست‌وجوی و آزمایش ویروس ایدز، پادتن علیه ویروس ایدز در بدن مورد آزمایش قرار می‌گیرد؛ بالا بودن سطح پادتن در خون نشانه مواجهه فرد با ویروس ایدز است.

روش شناسایی در آزمایش‌های سرولوژی

سیستم ایمنی بدن در مواجهه با عوامل بیگانه‌ی میکروبی و غیرمیکروبی به روش‌های مختلفی از بدن حمایت می‌کند. یکی از اجزای مهم سیستم ایمنی، لنفوسیت‌های B هستند که به‌محض برخورد با عامل بیگانه، شروع به ترشح یک مولکول پروتئینی به نام آنتی‌بادی (Antibody) می‌کنند که به موازات برخورد با عامل محرک تولید، به آن عامل متصل می‌شود. تست‌های آزمایشگاهی با استفاده از تکنیک‌های مختلف، قادر به شناسایی مولکول‌های آنتی‌بادی در مایعات بیولوژیک بدن هستند که به‌طور غیرمستقیم، نشانگر وجود عامل تحریک‌کننده‌ی تولید آن در بدن بیمار است.

ماده بیگانه آنتی‌ژن (Ag)، و ماده‌ای که در بدن برعلیه آن تولید شده، پادتن یا آنتی‌بادی (Ab) نامیده می‌شود.

آزمایش‌های سرولوژی برای سنجش تغییراتی است که در تیتر آنتی‌بادی در طول مدت بیماری در بدن بیمار انجام می‌گیرد. پزشک می‌تواند روند درمان بیماری را از روی این تغییرات کنترل کند.

بر این اساس آزمایش‌های سرولوژی باید حداقل در دو نوبت و به فاصله یک تا دو هفته انجام شود تا بتوان تیتر آنتی‌بادی بیمار را اندازه‌‏گیری و مقایسه نمود. این کار در مواردی الزامی است که نتیجه آزمایش مشکوک باشد و یا نتایج به‌دست‌آمده با وضعیت بالینی بیمار مطابقت نداشته باشد. عوامل مؤثر در تفسیر آزمایش‌های سرولوژی شامل این موارد است:

  • سن و سابقه بیمار
  • نقص سیستم ایمنی فرد
  • وضعیت جغرافیایی محیط
  • شغل بیمار
  • قرابت یا تشابه آنتی‌ژنی
  • زمان واکسیناسیون
  • مرحله بیماری
  • مصرف داروها

بخش سرولوژی آزمایشگاه نانو با استفاده از فن‌آوری‌های روز دنیا و تخصص پرسنل مجرب، قادر به انجام کلیه آزمایش‌های این بخش و بررسی بیماری‌هایی از قبیل تب مالت، حصبه، سیفلیس، روماتیسم قلبی و غیره است. به‌منظور اطمینان از دقت و درستی نتایج اعلامی، در این بخش از آزمایشگاه برنامه‌‌های استاندارد کنترل کیفی به‌صورت منظم انجام می‌شود.

مزایای انجام آزمایش‌های سرولوژی در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا