هماتولوژی

خون یک بافت همبندی تخصص‌یافته و تغییر شکل یافته است که برخلاف سایر بافت‌های بدن، سلول‌های آن ثابت نیستند و حرکت می‌کنند. هماتولوژی (Hematology) شاخه‌ای از پزشکی است که به مطالعه، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های مربوط به بافت خون می‌پردازد و ارتباط نزدیکی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی شناسی، ژنتیک مولکولی، و ژنتیک پزشکی و انسانی دارد. در این آزمایش‌ها تعداد، ساختمان، و عملکرد سلول‌های خونی، پیش‌سازهای سلول‌های خونی در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما، و عملکرد پلاکت‌ها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند بررسی می‌شود.

ساختار خون

خون یکی از بافت‌های پیوندی تخصص‌یافته است که سلول‌های آن در زمینه‌ای به نام پلاسمای خون شناور هستند. به‌صورت طبیعی در بدن یک فرد بالغ در حدود ۵ لیتر خون جریان دارد. خون با پمپاژ قلب در رگ‌های خونی جاری شده و در میان بافت‌ها و سلول‌ها حرکت می‌کند. وظیفه اصلی این سیستم، غذا‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به بافت‌هاست. از دیگر وظایف خون، بازگرداندن مواد زائد ناشی از سوخت و ساز مواد در سلول‌ها، و دی‌اکسید‌کربن است.

خون تا زمانی که در رگ‌ها به صورت چرخشی وجود دارد به حالت مایع است ولی اگر از این چرخه خارج شود، سریعاً تشکیل لخته می‌دهد. لخته خونی از عناصر سلولی خون و مایع زرد روشنی به نام «سرم» تشکیل شده است. اصلی‌ترین سلول‌های خون که عامل رنگ قرمز خون نیز هستند گلبول‌های قرمز یا هماتوکریت‌ها هستند که در خانم‌ها ۳۵-۴۵ % و در آقایان ۴۰-۵۰% حجم خون را تشکیل می‌دهند.

بافت خون شامل اجزای مختلفی از جمله اریتروسیت‌ها (سلول‌های از دو طرف مقعر و بدون هسته)، لکوسیت‌ها، نوتروفیل‌ها، ائوزینوفیل‌ها، بازوفیل‌ها، لنفوسیت‌ها، مونوسیت‌ها و پلاکت‌ها است که هر کدام از آنها وظایف خاص خود را دارند.

بخش هماتولوژی در آزمایشگاه نانو

در بخش هماتولوژی برای کمک به تشخیص سرطان، بیماری کم‌خونی و بیماری‌های خونی و دیگر بیماری‌ها،  نمونه‌ی خون گرفته‌شده از بیماران از نظر شمارش گلبول‌های سفید، شمارش گلبول‌های قرمز، پلاکت‌ها و شمارش افتراقی سلول‌های گلبول سفید توسط دستگاه سلول‌شمار خودکار مورد بررسی قرار می‌گیرد. از دیگر آزمایش‌هایی که در این بخش انجام می‌گیرد، آزمایش‌های PTT و PT است که قبل از انجام عمل‌های جراحی برای بررسی اولیه سیستم انعقادی گردش خون بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بخش الکتروفورز آزمایشگاه با استفاده از روش Capillary تست‌های الکتروفورز برای Hemoglobin، Protein، و Urine انجام می‌شود.

بخش هماتولوژی آزمایشگاه نانو از مهم‌ترین و مجهزترین بخش‌های این آزمایشگاه است که با رعایت دقیق استانداردهای کنترل کیفی و بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین تجهیزات، قادر به ارائه طیف وسیعی از آزمایش‌های هماتولوژی به پزشکان و بیماران محترم است. نظرات و تشخیص نهایی برای بیماران شخصاً توسط مسئول فنی آزمایشگاه بررسی می‌شود.

بخشی از تجهیزات هماتولوژی آزمایشگاه نانو

Diagnostica Stago فرانسه

ظرفیت ۱۲۰ تست در ساعت

محصول Sysmex ژاپن

ظرفیت ۸۰ تست در ساعت

محصول Siemens آلمان

ظرفیت ۱۲۰ تست در ساعت

مزایای انجام آزمایش‌های هماتولوژی در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

  • آزمایش G6PD

    Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase
    G6PD (Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase) آنزیمی است که گلبول قرمز را از آسیب اکسیداتیو داخل سلولی هموگلوبین …
    اطلاعات بیشتر

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا