راهنمای مراجعان

لازمه نتیجه‌گیری بهتر و دقیق‌تر در آزمایش‌های طبی، رعایت کلیه اصول انجام آزمایش توسط پرسنل آزمایشگاه و همچنین بیماران است و عدم‌رعایت آنها در بسیاری از موارد منجر به حصول نتیجه اشتباه و تشخیص نادرست بیماری می‌شود که می‌تواند صدمات فراوانی برای بیمار به‌همراه داشته باشد.

برای انجام آزمایش لطفاً اطلاعات جمع‌آوری شده در این قسمت را مطالعه کنید و در صورتی که سؤالی دارید با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

چرا این آزمایش برای من تجویز شده است؟

درخواست آزمایش از سوی پزشک معالج، لازمه‌ی تشخیص پزشکی بیماری در کنار معاینات بالینی و انتخاب مناسب‌ترین درمان برای شماست. اگر سئوال مبهمی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، بهتر است آن را با پزشک خود در میان گذاشته و با وی مشورت کنید.

ناشتا بودن برای آزمایش یعنی چه؟

به طور کلی منظور از «ناشتایی» این است که:

  • نباید طی ۱۲ ساعت پیش از انجام آزمایش غذا بخورید.
  • نباید طی ۱۲ ساعت پیش از آزمایش، مایعات بنوشید (خوردن آب طبق رژیم عادتی هر شخص اشکالی ندارد).
  • نباید طی ۱۲ ساعت قبل از آزمایش آدامس بجوید.
  • نباید از شکلات‌های مختلف، مینت (ترکیبات نعناع‌دار)، شربت‌های سینه یا قرص‌های نرم‌کننده گلو استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره ناشتایی برای آزمایش‌های مختلف، به صفحه آمادگی‌های قبل از آزمایش می‌توانید مراجعه کنید.

برای کدام آزمایش‌ها باید ناشتا بود؟

برای آزمایش‌هایی مانند آزمایش قند، چربی‌های خون (تری‌گلیسیرید)، کلسیم، فسفر، آهن خون و غیره، ناشتا بودن ضروری است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ناشتایی برای آزمایش‌های مختلف، به صفحه آمادگی‌های قبل از آزمایش می‌توانید مراجعه کنید.

مدت زمان ناشتایی در مورد نوزادان چقدر است؟

برای آزمایش‌های نوزادان توصیه می‌شود زمان مراجعه به آزمایشگاه به‌گونه‌ای تنظیم شود که قبل از نوبت شیر بعدی نمونه‌گیری انجام شود. مثلا اگر نوزاد شما هر چهار ساعت شیر می‌خورد، سه ساعت و نیم بعد از آخرین تغذیه نوزاد با شیر، نمونه‌گیری انجام شود.

مهلت تحویل نمونه‌های ادرار و مدفوع به آزمایشگاه چقدر است؟

اگر نمونه ادرار برای آزمایش کامل ادرار یا کشت ادرار (در ظرف مخصوص آزمایشگاه) جمع‌آوری شده باشد، توصیه می‌کنیم نمونه در کمتر از یک ساعت به آزمایشگاه منتقل شود. در غیر این صورت، نمونه در دمای ۴ درجه حداکثر تا ۲۴ ساعت قابل نگهداری است.

نمونه‌های مدفوع باید هر چه زودتر به آزمایشگاه تحویل داده شوند. در صورت ضرورت، حداکثر تا ۲۴ ساعت می‌توان نمونه‌های مدفوع با قوام طبیعی را در یخچال نگهداری کرد. نمونه‌های مدفوع برای آزمایش‌های کشت (میکروب‌شناسی) و نمونه‌های اسهال حتماً باید تازه باشند.

حجم نمونه ادرار در آزمایش U/A, U/C چقدر باید باشد؟

در بزرگسالان حداقل۲۰ تا ۳۰ سی‌سی، و در اطفال ۱۰ تا۲۰ سی‌سی.

چه آزمایش‌هایی در آزمایشگاه نانو به صورت اورژانسی انجام می‌شود؟

کلیه آزمایش‌های بخش بیوشیمی، و آزمایش‌های بخش ایمونو-هورمون‌شناسی که با دستگاه‌های ایمولایت، آلگریا، وایداس انجام‌پذیر است (از جمله پنل‌های تیروئیدی، غربال‌گری، پنل‌های اورولوژی) به صورت اورژانسی در کمتر از یک روز در آزمایشگاه نانو قابل‌انجام است.

آیا برای انجام آزمایش حتماً باید به صورت حضوری مراجعه کنم؟

خیر. با هماهنگی قبلی می‌توانید درخواست نمونه‌گیری در محل بدهید تا نمونه‌گیری در منزل شما توسط پرسنل آزمایشگاه نانو انجام شود.

آیا می‌توانم نتیجه آزمایش را بدون مراجعه به آزمایشگاه دریافت کنم؟

بله. دریافت الکترونیکی نتیجه آزمایش‌ها بر روی گوشی همراه بدون پرداخت هزینه و به سادگی امکان‌پذیر است. همچنین اگر مایل به دریافت نسخه کاغذی جواب آزمایش بدون مراجعه به آزمایشگاه هستید، نتیجه آزمایش با پیک به آدرس شما ارسال خواهد شد.

چرا باید آزمایش من مجدداً تکرار شود؟

در صورت لزومِ تائید جواب آزمایش، یا بررسی علت عدم‌هم‌خوانی جواب یک آزمایش با سایر نتایج آزمایش‌ها، ممکن است آزمایش تکرار شود. همچنین در مواقعی که نمونه در مرحله نمونه‌گیری و یا نگهداری دچار اشکال شده باشد.

آیا آزمایشگاه می‌تواند جواب آزمایش مرا تفسیر کند؟

تفسیر نتایج آزمایش نیازمند اطلاعات کافی از پرونده پزشکی شما، معاینات و روش‌های تشخیصی دیگر است و به همین دلیل باید توسط پزشک معالج انجام شود. پزشک در صورت لزوم با آزمایشگاه مشاوره لازم را خواهد داشت.

آیا ممکن است نتیجه یک آزمایش در آزمایشگاه‌های مختلف، متفاوت باشد؟

در هر آزمایشگاه‌ از دستگاه‌ها و کیت‌های مختلف استفاده می‌شود و به همین دلیل نرمال‌ها و واحدهای آزمایش با هم فرق می‌کنند و ممکن است جواب‌ها متفاوت شوند. البته ممکن است این مسئله به علت سهل‌انگاری پرسنل، استفاده نکردن از کیت‌های مرغوب، و خطاهای آزمایشگاهی نیز باشد. از این رو توصیه می‌شود آزمایش‌های طبی را در آزمایشگاه‌های معتبر انجام دهید.

آیا همه آزمایش‌ها باید صبح انجام شوند؟

خیر. باتوجه به شرایط زمانی آزمایشگاه، نوبت‌دهی، ناشتایی و دیگر شرایط قبل از آزمایش، برخی آزمایش‌ها را می‌توان در ساعات دیگر نیز انجام داد.

آیا مصرف دخانیات قبل از آزمایش چکاپ بر روی نتایج آن تأثیر دارد؟

مصرف حتی یک نخ سیگار و سایر دخانیات سبب تغییر در غلظت اغلب تست‌ها از جمله اسیدهای چرب آزاد اپی‌نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود.

انجام آزمایش‌های دوره‌ای، هر چند وقت یک‌بار لازم است؟

انجام آزمایش‌های دوره‌ای بر اساس نیاز بیمار و تجویز پزشک تعیین می‌شود ولی به طور کلی در حالت سلامت فرد، برای افراد زیر ۵۰ سال هر سال یک‌بار، و برای افراد بالای ۵۰ سال، هر ۶ ماه یک‌بار توصیه می‌شود.

آیا انجام آزمایش در دوره قاعدگی بر نتیجه آزمایش تأثیر دارد؟

بسیاری از مواد در چرخه قاعدگی تغییر می‌یابند؛ مثلا کلسترول در زمان تخمک‌گذاری به میزان زیادی کاهش می‌یابد. فسفات و آهن نیز در طول دوره قاعدگی کاهش می‌یابند.

آیا مصرف مشروبات الکلی قبل از آزمایش چکاپ بر روی نتایج آن تأثیر دارد؟

مصرف الکل به علت اثر سوء بر ارگان‌های بدن، سبب تغییر بسیاری از تست‌ها می‌شود و آنزیم‌های کبد مثل ALP، AST، ALT، GGT، اسیداوریک، تری گلیسرید افزایش می‌یابد.

جواب سؤال خود را نیافته اید؟

اگر درباره جزئیات آزمایشی که برایتان تجویز شده، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همچنین همکاران ما از طریق فرم زیر و یا شماره تلفن های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ در ساعات کاری مجموعه، پاسخگوی شما خواهند بود.

    قبلا این آزمایش را انجام داده بودم