فلوسایتومتری

فلوسایتومتری روشی سریع و قدرتمند برای شناسایی سلول‌ها و طبقه‌بندی آنهاست. در این روش، سلول‌های موجود در سوسپانسیون به صورت جریان لامینار از فلوسل و مقابل نور لیزر عبور کرده و از نظر مشخصات فیزیکی مثل اندازه، داشتن گرانول، شکل و پیچیدگی هسته، و همچنین از نظر شاخص‌های موجود در سطح غشا، سیتوپلاسم و هسته با واسطه آنتی‌بادی‌های منوکلونال که با مواد فلورسانس نشان‌دار شده‌اند بررسی می‌شوند. از مهم‌ترین کاربردهای فلوسیتومتری می‌توان به ایمیونوفنوتایپینگ لوسمی‌های حاد و مزمن، بیماری پلاسماسل‌ها، پایش درمان در لوسمی‌ها، تعیین فاکتورهای مؤثر در پیش‌آگهی بیماری، و بررسی کمّی سلول‌های ایمنی اشاره کرد.

روش انجام فلوسایتومتری

از فلوسایتومتری برای شناسایی ذرات (سلول‌ها) و ارزیابی خصوصیات آنها استفاده می‌شود. در این روش، ذرات مورد آزمایش به صورت معلق در مایع با سرعتی حدود ۵ تا ۵۰ متر در ثانیه از میان منفذی باریک و از مقابل پرتوی باریک از نور لیزر عبور می‌کنند.

به‌این‌ترتیب امکان جمع‌آوری اطلاعات مربوط به ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ سلول در هر ثانیه فراهم می‌شود. یک سلول از اجزای مختلفی شامل غشاء سیتوپلاسمی، غشاء هسته‌ای، هسته و سیتوپلاسم تشکیل می‌شود و تقریبا همه مولکول‌های موجود در قسمت‌های مختلف سلول را می‌توان با استفاده از فلوسایتومتری ردیابی و تعیین مقدار کرد. معمولاً مولکول‌های سطحی موجود در غشاء سیتوپلاسمی به راحتی در دسترس آنتی‌بادی قرار می‌گیرند ولی برای رسیدن آنتی‌بادی یا ماده فلورسانس به مولکول‌های درونی سلول، روش‌های مطمئن و مؤثری لازم است.

فلوسایتومتری روش دقیقی است که برای بررسی خصوصیات مختلف فیزیکی و شیمیایی سلول به کار می‌رود. کاربردهای اصلی فلوسایتومتری شامل این موارد است:

 • تشخیص فنوتایپ، شناسایی و شمارش دقیق سلول‌ها (گیرنده‌های سطح سلولی یا اجزای سلولی)
 • اندازه‌گیری فعالیت آنزیمی
 • مطالعه فعالیت آپوپتوزی (مرگ ومیر سلولی)
 • مشخص کردن محتوای اسید نوکلئیک سلول
 • آزمایش‌های نفوذ کلسیم
 • دسته‌بندی و جداسازی سلولی

بخش فلوسایتومتری در آزمایشگاه نانو

بخش فلوسایتومتری آزمایشگاه نانو مجهز به تکنولوژی منحصر‌به‌فرد فلوسایتومتری زیمنس Advia 2120i است که در اکثر منابع هماتولوژی به‌علت وجود تکنولوژی UFC موجود در آن، به عنوان غول هماتولوژی جهان از آن نام برده می‌شود. از مشخصات منحصر‌به‌فرد این تکنولوژی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • قابلیت اندازه‌گیری ۵۰ پارامتر خونی و ۶ پارت دیف در CBC
 • افتراق WBC از دو طریق کانال رنگ‌آمیزی پروکسیدازی و بازوفیلی به‌صورت همزمان
 • اندازه‌گیری Hb به دو صورت لیزر اسکترینگ و اسپکتروفتومتری به‌صورت همزمان
 • انجام تست CSF و اندازه‌گیری مستقیم رتیکولوسیت
 • گزارش مورفولوژی سلول‌های WBC غیرطبیعی

آزمایشگاه نانو دارای دو دستگاه Advia 2120i است که به‌صورت همزمان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مزایای انجام آزمایش‌های فلوسایتومتری در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا