راهنمای مراجعان

لازمه نتیجه‌گیری بهتر و دقیق‌تر در آزمایش‌های طبی، رعایت کلیه اصول انجام آزمایش توسط پرسنل آزمایشگاه و همچنین بیماران است و عدم‌رعایت آنها در بسیاری از موارد منجر به حصول نتیجه اشتباه و تشخیص نادرست بیماری می‌شود که می‌تواند صدمات فراوانی برای بیمار به‌همراه داشته باشد.

برای انجام آزمایش لطفاً اطلاعات جمع‌آوری شده در این قسمت را مطالعه کنید و در صورتی که سؤالی دارید با ما تماس بگیرید.

نمونه گیری در منزل در ارومیه

یکی از ابزارهای اصلی در تشخیص و درمان بیماری‌ها، انجام آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش خون، ادرار، مدفوع و غیره است. بسیاری از افراد نیازمند چکاپ دوره‌ای برای سنجش وضعیت سلامتی خود هستند.

اما حضور در آزمایشگاه برای بسیاری از افراد با توجه به شرایط جسمانی، دشوار و یا غیرممکن است. علاوه بر این به دلیل مشغله کاری، بسیاری امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارند. آزمایشگاه نانو برای انجام رسالت خود در زمینه تأمین سلامت عمومی جامعه، خدمات نمونه‌گیری و خون‌گیری در منزل را به این منظور در شهر ارومیه راه‌اندازی کرده است تا انجام آزمایش‌های شما و پیگیری درمان به تعویق نیافتد.

نمونه‌گیری در محل تقریباً برای تمامی آزمایش‌ها امکان‌پذیر است. پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص مورد نیاز برای این کار را دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت در این زمینه، با هماهنگی قبلی در آدرس شما حاضر خواهند شد.

روند نمونه‌گیری در خانه

درخواست نمونه‌گیری در منزل برای خودتان و یا عزیزانتان به روش‌های زیر در آزمایشگاه نانو ارومیه امکان‌پذیر است:

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

لطفاً نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، و کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید را به همراه یک شماره تماس ارسال بفرمایید. استفاده از سامانه ائلیار، نیازمند نصب برنامه و عضویت در آن بر روی گوشی شماست. همچنین با پر کردن و ارسال فرم زیر می‌توانید این خدمات را سفارش دهید:

پس از ارائه مشاوره و تماس تلفنی با شما، یکی از کارشناسان نمونه‌گیری نانو در زمانِ مشخص‌شده به خانه یا محل کار شما اعزام خواهد شد.

لطفا توجه داشته باشید:

 • پیش از درخواست نمونه‌گیری، از لزوم ناشتایی اولیه بیمار و دیگر شرایط پیش از آزمایش مطمئن شوید.
 • برای هماهنگی، لازم است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید و وقت نمونه‌گیری رزرو کنید.
 • برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

نمونه گرفته‌شده با رعایت ضوابط بهداشتی برای انجام آزمایش به آزمایشگاه نانو ارسال خواهد شد.

اعلام نتایج آزمایش پس از تکمیل آزمایش، به‌ چهار روش جوابدهی الکترونیکی، از طریق پیامک، دریافت حضوری نسخه چاپی، و یا ارسال نسخه چاپی با پیک به آدرس شما امکان‌پذیر است.

چرا آزمایش در منزل؟

پایش دائمی سلامت، یا چکاپ به ما کمک می‌کند تا در صورت وجود هرگونه اختلال در معیارهای سلامتی، به‌موقع متوجه مسئله شویم و برای درمان زودهنگامِ عارضه اقدام کنیم. انجام منظم معاینات پزشکی و آزمایش‌های دوره‌ای برای تشخیص فشار خون، کلسترول، و بسیاری علائم بیماری‌های دیگر می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود سلامت جامعه ما داشته باشد. از این رو سازمان‌های بهداشتی در اکثر کشورها، انجام سالانه یک بار چکاپ را به شهروندان خود توصیه می‌کنند.

در بسیاری از موارد مراجعه به آزمایشگاه زمان‌بر است و ممکن است به دلایل مختلف از جمله محدودیت حرکتی بیمار، کهولت، احتمال ابتلا به بیماری‌های دیگر، و یا مشغله کاری و غیره امکان رفتن به آزمایشگاه را نداشته باشیم. همچنین بسیاری از والدین در مورد نحوه نمونه‌گیری از کودکان و نوزادان و آوردن آنها به آزمایشگاه نیز دغدغه‌هایی دارند. اما این مسئله نباید سد راه تعیین وضعیت سلامتی ما شود، مخصوصاً در افراد بیمار و در سنین بالا.

انجام نمونه‌گیری و خونگیری در منزل توسط آزمایشگاه نانو در ارومیه، این موانع را رفع کرده است. با توجه به امکان ارسال و دریافت الکترونیکی اطلاعات، بیمار و پرسنل آزمایشگاه به راحتی می‌توانند بدون مراجعه به آزمایشگاه و با نمونه‌گیری در منزل از وضعیت سلامتی خود برخوردار شوند. با توجه به تجربه و تخصص پرسنل آزمایشگاه نانو، کیفیت نمونه‌گیری در این روش تفاوتی با نمونه‌گیری در آزمایشگاه ندارد و با رعایت دقیق ضوابط نمونه‌گیری و حمل ایمن نمونه به آزمایشگاه، تأثیری در دقت نتایج آن نخواهد داشت.

نمونه‌گیری در منزل شامل چه آزمایش‌هایی می‌شود؟

تقریباً برای تمامی آزمایش‌های طبی می‌توان نمونه‌گیری را در منزل و یا محل کار انجام داد. همکاران ما پس از دریافت درخواست شما برای نمونه‌گیری و ملاحظه نسخه پزشک، این مسئله را بررسی خواهند کرد و اگر حضور در آزمایشگاه ضروری باشد آن را به شما اطلاع خواهند داد. البته لازم به ذکر است انجام برخی آزمایش‌ها (از جمله آزمایش‌های عفونت ادرار، قند خون، PT، آزمایش تیروئید، تست بارداری و غیره) نیازی به نسخه ندارد. از جمله معمول‌ترین آزمایش‌هایی که نمونه‌گیری آنها در منزل انجام می‌شود:

 • آزمایش قند ناشتا
 • آزمایش اوره، کراتینین، اسید اوریک
 • آزمایش تری‌گلیسرید، کلسترول، آنزیم‌های کبدی
 • آزمایش آهن، کلسیم، پتاسیم، سدیم، فسفر
 • آزمایش شمارش کامل سلول‌های خون و سدیمانتاسیون گلبول‌های قرمز خون
 • آزمایش ترومبوپلاستین نسبی فاکتور انعقادی خون
 • آزمایش پروستات
 • آزمایش ویتامین D
 • آزمایش هورمون‌های تیروئیدی
 • آزمایش آنالیز ادرار، کِشت ادرار
 • آزمایش بیلیروبین
 • آزمایش پروترومبین PT

چه مراکزی مجوز نمونه‌گیری در منزل دارند؟

توجه به این نکته ضروری است که لازمه کسب نتایج صحیح از یک آزمایش، صحتِ نمونه‌گیری چه در آزمایشگاه و چه در منزل است. بر اساس مصوبات معاونت امور درمان وزارت بهداشت، ضروری است روند نمونه‌گیری، مدیریت نمونه، بسته‌بندی، نقل و انتقال ایمن نمونه به آزمایشگاه بر طبق ضوابط و استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت در این زمینه، توسط فرد ذیصلاح و با نظارت مستقیم آزمایشگاه انجام گیرد.

پرسنل آزمایشگاه نانو بر اساس وظیفه و وجدان کاری و به منظور ارائه نتایج هر چه دقیق‌تر آزمایش‌ها، چهارچوب‌های استاندارد انجام نمونه‌گیری در منزل و مراحل بعدی را به‌دقت رعایت می‌کنند.

توجه: انجام نمونه‌گیری توسط افراد متفرقه و فاقد صلاحیت، می‌تواند موجب اخلال در روند آزمایش و اعلام نتیجه اشتباه گردد. چنانچه قصد انجام این کار در هر یک از مراکز آزمایشگاهی را دارید، از وجود مجوز نمونه‌گیری در منزل و صلاحیتِ فرد اعزامی اطمینان حاصل کنید.

نمونه‌گیری از افراد باید در شرایط اصولی و بهداشتی، با لوله‌های آزمایشگاهی ضد‌عفونی‌شده و رعایت نکات تخصصی آن انجام شود. انتقال ظرف مربوط به نمونه‌برداری، شرایط نگهداری و جابجایی و جمع‌آوری نمونه‌ها باید با دقت فراوانی همراه باشد.

هزینه نمونه‌گیری در منزل

هزینه‌های نمونه‌گیری در منزل و آزمایش بستگی به نوع نمونه و شرایط فرد دارد. این هزینه‌ها شامل:

 • هزینه ایاب و ذهاب
 • هزینه نمونه‌گیری با رعایت تمامی استانداردها و در لوازم مربوطه
 • هزینه آزمایش طبق تعرفه وزارت بهداشت و درمان بعد از اتمام نمونه‌گیری

همکاران ما در آزمایشگاه نانو پس از دریافت درخواست شما و بر اساس نوع آزمایش و آدرس، هزینه نمونه‌گیری در محل را محاسبه و اعلام خواهند کرد.