آزمایش‌های سلولی، مولکولی، PCR

علم تشخیص مولکولی به عنوان شاخه نوینی از علوم آزمایشگاهی -که ترکیبی از علوم زیست‌شناسی مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی و بیوشیمی را شامل می‌شود- با کمک تکثیر و آنالیز مستقیم توالی DNA و RNA، به بررسی اساس ژنتیکی بیماری‌ها می‌پردازد. سرعت، دقت و حساسیت فوق‌العاده بالای روش‌های تشخیص مولکولی باعث شده تا این روش‌ها به‌سرعت جایگاه مهمی در علوم پزشکی و آزمایشگاهی پیدا کنند و در تشخیص و درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

PCR (Polymerase Chain Reaction)

PCR تکنیکی دقیق و قدرتمند است که با استفاده از آنزیم‌ها، دستگاه‌های نوین، و قطعاتی از جنس اسید نوکلئیک به‌نام «پرایمر» که مطابقت کامل با ژن هدف (باکتری، ویروس، قارچ، انگل و یا ژنوم انسانی) دارند، اختصاصیت و دقت بالایی را در تکثیر و تشخیص ژن هدف آزمایشگاه‌ها ارائه می‌دهد.

ابداع تکنیک PCR یا «واکنش زنجیره ای پلیمراز» نقطه عطفی در تاریخ علوم زیستی و پزشکی به‌شمار می‌رود. کاربرد PCR در زمینه تحقیقات ژنتیک مولکولی، به‌خصوص در بیوتکنولوژی جانوری و گیاهی انقلابی ایجاد کرده است؛ علاوه بر آن، تکنیک PCR کارایی‌های فراوانی در زمینه‌های دیگر از جمله پزشکی قانونی، اپیدمیولوژی مولکولی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، ژنتیک تکاملی و … یافته است.

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) به منظور تکثیر یک نسخه منفرد یا نسخه‌های کمّی از یک قطعه DNA با توالی خاص به تعداد هزار یا میلیون‌ها نسخه به کار می‌رود. این تکنیک ابزاری آسان و ارزان‌ قیمت برای تکثیر یک قطعه خاص از DNA است و برای اهدافی مانند تشخیص و نظارت بر بیماری‌های ژنتیکی، شناسایی مجرمان (در زمینه پزشکی قانونی)، و مطالعه عملکرد یک بخش هدف از DNA مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تکنیک‌های PCR در آزمایشگاه نانو:

 • Real Time PCR
 • PCR Thermal Cycler
 • Flow-through Hybridization

در این بخش کلیه تست‌های مرتبط با بیماری‌های ویروسی، میکروبی، عفونی و زنان، قلبی-عروقی، اورولوژی و خونی انجام می‌شود.

کاربردهای تشخیص مولکولی

از جمله موارد کاربرد تشخیص مولکولی به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • بررسی بیماری‌های عفونی ناشی از عوامل ویروسی و باکتریایی
 • بررسی نقایص جهش ژن Jak2 و جهش فاکتور ۵ لیدن
 • بررسی پیش‌آگهی در بیماران ALL و یا مبتلایان به هپاتیت C
 • فارماکوژنتیک دارویی در بیماران CML و یا هپاتیت B مزمن
 • بررسی بروز ژن BRCA1/2 در سرطان سینه و تخمدان

بخشی از تجهیزات سلولی، مولکولی و PCR آزمایشگاه نانو

محصول Techne انگلستان

Scilogex D3024R

محصول Scilogex آمریکا

محصول Qiagen آلمان

مزایای انجام آزمایش‌های سلولی، مولکولی، PCR در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

 • آزمایش HPV Genotyping

  Human Papilloma Virus (HPV) Genotyping PCR
  سرطان دهانه رحم یا سرویکس دومین سرطان شایع در خانم‌هاست که در مراحل اولیه معمولا …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش HBV PCR کمی

  HBV Quantitative Real-Time PCR
  ویروس هپاتیت B از رایج‌ترین علل بیماری‌های کبدی مزمن مانند سرطان سلول کبدی است. میزان ناقلان هپاتیت B در جهان ۴۰۰ میلیون …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش HCV PCR کمی

  HCV Quantitative Real-Time Reverse Transcription PCR
  هپاتیت C نوعی التهاب کبدی است که توسط ویروسی با همین نام ایجاد می‌شود. در …
  اطلاعات بیشتر

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا