بیوشیمی

بیوشیمی، علم مطالعه فرآیندهای شیمیایی در ارگانیسم‌های زیستی است. انجام آزمایش‌های بیوشیمی برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و نارسایی‌های بدن ضروری است؛ به همین دلیل بخش بیوشیمی یکی از بخش‌های اصلی آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی است که شامل سه قسمت بیوشیمی خون، بیوشیمی ادرار و بیوشیمی مایعات بدن است. در این بخش مایعات بیولوژیکی بدن مانند خون، سرم، پلاسما، ادرار، مایع مغزی نخاعی (CFS)، مایع سینوویال، مایع پریکارد و سایر مایعات بدن مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بیوشیمی خون

بررسی و آنالیز خون برای تشخیص وجود یا عدم‌وجود برخی از بیماری‌ها انجام می‌گیرد. خون به‌طور استاندارد دارای مقادیر ثابتی از مواد در واحد حجم است که با آنالیز آن و اندازه‌گیری دقیق فاکتورهای خونی، می‌توان اطلاعاتی درباره وضعیت بیماری کسب کرد. این فاکتورها که در علوم آزمایشگاهی به آنها ایندکس (Index) گفته می‌شود، شامل موارد زیر است:

 •  مواد شیمیایی: میزان قند خون، اوره، اسید اوریک، انسولین
 •  مواد لیپیدی: تری‌گلیسیرید، لیپوپروتئین‌ها
 •  املاح: سدیم، پتاسیم، کلسیم، لیتیم، آهن، فسفر
 •  آنزیم‌ها: آسپارتات آمینوترنسفراز، ترانس‌آمیناز‌ها
 •  هورمون‌ها: شامل هورمون‌های تیروئید، هورمون رشد و..
 •  پروتئین‌ها: آلبومین، فریتین، ترانسفرین

این فاکتورها به‌صورت گرم و میلی‌گرم در لیتر خون، تعداد در واحد حجم خون، و درصد حجمی از خون اندازه‌گیری می‌شوند. هر یک از ایندکس‌ها در بازه‌ خاصی نرمال در نظر گرفته می‌شود و اگر میزان آنها کمتر یا بیشتر از آن بازه باشد، نشانه وجود مشکل یا بیماری می‌تواند باشد.

آزمایش ادرار

هر میلی‌لیتر از خون ما چند بار در روز از کلیه‌ها عبور می‌کند تا سموم، ذرات، املاح اضافه و مواد زائد حاصل از سوخت‌و‌ساز سلول‌ها از خون جمع‌آوری شوند. این مواد زائد به‌شکل فرآورده‌های نیتروژنی، اسید‌ها و بازهای آلی، و مواد معدنی در ادرار دفع می‌شوند. هر اختلالی که به‌دلیل بیماری‌های کلیوی یا سیستماتیک در این چرخه ایجاد شود، به‌صورت تغییرات شیمیایی یا سیتولوژیک در ادرار منعکس خواهد شد که با انجام آزمایش ادرار قابل‌تشخیص است.

بیش از ۱۰۰ تست آزمایشگاهی مختلف بر روی ادرار قابل‌انجام است که هر کدام از آنها برای تعیین علت‌های مختلف انواع بیماری‌ها انجام می‌شوند. آزمایش ادرار یا Urine Analysis برای بررسی عملکرد کلیه‌ها و سیستم ادراری (کلیه ها، حالب و مثانه)، تعیین وجود قند ادرار در بیماران دیابتی، وجود سنگ کلیه و فشار خون بالا، و بعضی بیماری‌های کلیوی و کبدی خاص انجام می‌شود. آنالیز ادرار همچنین در بسیاری از بررسی‌های روتین پزشکی، برای تعیین سلامت عمومی بدن تجویز می‌شود.

در عین حال برخی از آزمایش‌های ادرار نیازمند دستگاه‌های پیشرفته هستند که برای تعیین حالات بسیار خاصی از بیماری‌ها کاربرد دارند.

بخش بیوشیمی آزمایشگاه نانو با استفاده از فن‌آوری‌های روز دنیا و تخصص پرسنل مجرب قادر به انجام آزمایش‌های روتین و تخصصی بیوشیمی به‌صورت روزانه و اورژانسی است. به‌منظور اطمینان از دقت و درستی نتایج اعلامی، در این بخش از آزمایشگاه برنامه‌‌های استاندارد کنترل کیفی به‌صورت منظم انجام می‌شود.

بخشی از تجهیزات بیوشیمی آزمایشگاه نانو

Mindray BS-480

محصول کمپانی Mindray

ظرفیت ۴۸۰ تست در ساعت

Mindray BS-600

محصول کمپانی Mindray

ظرفیت ۶۰۰ تست در ساعت

Mindray SAL 6000

محصول کمپانی Mindray

ظرفیت ۱۴۴۰ تست در ساعت

مزایای انجام آزمایش‌های بیوشیمی در

آزمایشگاه نانو

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است که از اواخر سال ۱۳۹۷ در خدمت جامعه پزشکی و بیماران مراجعه‌کننده قرار گرفته است. این مجموعه در محیطی ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصین آسیب شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب کشور و کشورهای همجوار است.

 • آزمایش Immunoglobulin E

  IgE
  آزمایش آلرژی خون برای کشف و اندازه‌گیری مقدار آنتی‌بادی خاص آلرژی‌زا در خون انجام می‌شود. هنگامی که شما با یک ماده …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش Immunoglobulin M

  IgM
  ایمنوگلبولین M یکی از پنج گروه ایمنوگلبولین‌ها است که در خون یافت می‌شود و در مقابله با عفونت‌های خونی دخیل است …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش Immunoglobulin G

  IgG
  ایمنوگلبولین G یکی از پنج گروه ایمنوگلبولین‌ها است که به‌طور گسترده‌ای در بدن یافت می‌شود و دفاع بلندمدت در برابر بیشتر …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش Immunoglobulin A

  IgA
  ایمنوگلبولین A یکی از پنج گروه ایمنوگلبولین‌ها است که در ترشحات بدن دیده می‌شود و آنتی‌بادی اصلی در غشای مخاطی …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش C3 complement

  سیستم کمپلمان یکی از بخش‌های مرکزی سیستم دفاعی بدن انسان است. این سیستم شامل سه نوع مکانیزم با توجه به نقش آنها دارد که شامل تشخیص (Clq، Clr، Cls) …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش C4 complement

  سیستم کمپلمان یکی از بخش‌های مرکزی سیستم دفاعی بدن انسان است. این سیستم شامل سه نوع مکانیزم دارد که شامل تشخیص (Clq، Clr، Cls)، فعال‌سازی (C4، C2، C3)، و …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش سدیم

  Sodium (Na)
  در بین الکترولیت‌هایی که در خون اندازه‌گیری می‌شوند، سدیم بیشترین غلظت را دارد. سدیم اصلی‌ترین کاتیون مایع خارج …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش پتاسیم

  Potassium (K)
  این آزمایش برای سنجش مقدار پتاسیم موجود در خون انجام می‌شود. پتاسیم عنصری بسیار ضروری برای سوخت و ساز …
  اطلاعات بیشتر

 • آزمایش لیتیم

  Lithium (Li)
  لیتیم یکی از داروهایی است که برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می‌شود و تثبیت‌کننده خلق و خوی است. این دارو اثری …
  اطلاعات بیشتر

لیست آزمایش ها بر اساس حروف الفبا