افزایش وزن در دوران بارداری

میزان افزایش وزن در دوران بارداری برای افراد مختلف، بسیار متفاوت است. بیشتر خانم‌های باردار بین ۱۰ تا ۱۲.۵ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند و به طور معمول، بیشترین میزان افزایش وزن، بعد از هفتۀ بیستم بارداری اتفاق می‌افتد.

بخش عمده‌ای از افزایش وزن، ناشی از رشد و افزایش وزن نوزاد است. بدن شما نیز اقدام به ذخیره چربی کرده و خود را برای تولید شیر بعد از زایمان آماده می‌کند. جفت، افزایش حجم مایعات و خون و بزرگ‌شدن رحم و پستان‌ها نیز از جمله عوامل موثر در افزایش وزن هستند.

افزایش خیلی‌زیاد یا خیلی‌کم وزن می‌تواند منجر به بروز مشکل برای مادر و نوزاد متولدنشده شود.

افزایش بیش‌از حد وزن

افزایش بیش‌از حد وزن می‌تواند بر سلامت مادر تاثیرگذار بوده و فشار خون وی را افزایش دهد.

اما باید توجه داشته باشید که دوران بارداری، اصلاً زمان مناسبی برای رژیم‌گرفتن نیست؛ زیرا سلامت جنین را به خطر می‌اندازد.

بسیار مهم است که از غذاهای سالم استفاده کنید.

افزایش بیش‌از حد وزن می‌تواند خطر بروز برخی عوارض را افزایش دهد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

پره‌اکلامپسی

اولین علامت پره‌اکلامپسی، افزایش فشار خون است. اگرچه در بیشتر موارد، شدید نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند عوارض جدی و خطرناک نیز به دنبال داشته باشد

دیابت بارداری

 وجود مقادیر زیاد گلوکز (قند) در خون در دوران بارداری می‌تواند باعث دیابت بارداری شود که خطر تولد نوزاد سنگین‌وزن را افزایش می‌دهد

ورزش و فعالیت روزانه را متوقف نکنید!

ورزش‌کردن و فعال‌ماندن در دوران بارداری بسیار مهم است؛ زیرا شما با این کار، بدن خود را برای زایمان آماده می‌کنید.

به فعالیت و ورزش روزانۀ خود ادامه دهید؛ مگر این‌که ماما یا پزشک به شما توصیه کرده باشند که ورزش نکنید.

افزایش وزن خیلی‌کم

افزایش وزن خیلی‌کم می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل زایمان زودرس و نوزادی با وزن کم در هنگام تولد (کمتر از ۲.۵ کیلوگرم) شود. هم‌چنین می‌تواند بدین معنی باشد که بدن شما به اندازه کافی، چربی ذخیره نمی‌کند.

عدم افزایش وزن می‌تواند با رژیم غذایی و وزن شما در دوران قبل از بارداری مرتبط باشد.

توجه داشته باشید که برخی از افراد که به‌طور طبیعی لاغر هستند، در دوران بارداری نیز هم‌چنان لاغر باقی مانده و نوزادان سالمی به دنیا می‌آورند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

مشورت با پزشک

ممکن است در موارد زیر، پزشک توصیه‌های ویژه‌ای برای شما داشته باشد:
  • number-2-1
    کم‌تر از ۵۰ کیلوگرم وزن دارید
  • number-one
    بیش‌تر ‌از ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارید

با مراجعه به پزشک و ماما، وزن شما به دقت کنترل می‌شود. متخصص تغذیه نیز می‌تواند به شما کمک کند. با مصرف رژیم غذایی سالم و حضور منظم در جلسات ویزیت، سلامت خود و نوزادتان را تضمین می‌کنید. ممکن است متخصص پیشنهاد دهد میزان مصرف کالری را افزایش یا کاهش دهید تا به وزن مناسب برسید.

در صورتی که در دوران بارداری در مورد وزن خود یا هر مسئله دیگری نگران هستید، از ماما یا پزشک بخواهید که شما را راهنمایی کنند.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مشکلات رایج دیگر در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.