هموروئید در دوران بارداری

هر کسی ممکن است دچار هموروئید شود و این وضعیت صرفاً مختص دوران بارداری نیست. هورمون‌های مختلفی در دوران بارداری ترشح می‌شوند که برخی از آن‌ها در بروز یبوست و هموروئید نقشی اساسی دارند.

نمای کلی

هموروئید که به آن بَواسیر نیز گفته می‌شود، همان رگ‌های متورم در قسمت پایینی مقعد و راست‌روده است. هنگامی که دیوارۀ این رگ‌ها کشیده می‌شوند، تحریک می‌شوند. هر چند هموروئید می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد، اما به راحتی قابل پیشگیری و درمان است. با توجه به این‌که بواسیر به طور کلی با گذشت زمان بدتر می‌شود، سریعاً باید آن را درمان کرد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

علائم هموروئید

خارش، درد و تورم در اطراف مقعد

درد هنگام دفع مدفوع و وجود ترشحات

زائده‌های گوشتی آویزان از مقعد

خون‌ریزی پس از دفع مدفوع

علائم هموروئید

یبوست می‌تواند منجر به ایجاد هموروئید شود. بنابراین باید سعی کنید غذاهای سرشار از فیبر مانند نان سبوس‌دار، میوه و سبزیجات بخورید. دریافت فیبر کافی می‌تواند با نرم‌کردن مدفوع و افزایش حجم آن از یبوست جلوگیری کند. نوشیدن مقادیر زیادی آب نیز می‌تواند به جلوگیری از بروز یبوست کمک کند.

راه‌های دیگری که می‌توانید امتحان کنید، عبارتند از:
 • checked-3

  زائده‌های بیرون‌زده را با استفاده از ژل‌های روان‌کننده موضعی به داخل فشار دهید

 • checked-3

  از فشارآوردن برای دفع مدفوع خودداری کنید

 • checked-3

  پس از دفع مدفوع، مقعد را با استفاده از دستمال‌ مرطوب تمیز کنید

 • checked-3

  از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید

 • checked-3

  به طور منظم ورزش کنید

 • checked-3

  استفاده از کمپرس یخ در ناحیۀ آسیب‌دیده

نکته پایانی

برخی از داروها می‌توانند التهاب اطراف مقعد را تسکین دهند. این داروها صرفاً علائم هموروئید را از بین می‌برند اما علت اصلی همورئید هم‌چنان پابرجاست.

از پزشک بخواهید که پمادی مناسب برای تسکین درد پیشنهاد کند. هیچ کرم یا دارویی را بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید.

سایر مقالات مرتبط بخش عوارض دوران شایع بارداری

چارت مراحل بارداری

با مقالات تخصصی بارداری در کنار شما عزیزان هستیم دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید ، مرحله به مرحله از پیش از بارداری تا حتی بعد از تولد فرزندتان شما راهنمایی ما را خواهید داشت. همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند. 

در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.