ترشحات واژن در دوران بارداری

واژن، نام قسمتی از دستگاه تناسلی بانوان است که رحم را به قسمت خارجی دستگاه تناسلی متصل می‌کند. ترشحات واژن، همواره نشان‌دهنده وضعیت داخلی رحم هستند و از یک یا دو سال قبل از بلوغ شروع شده و تا دوران یائسگی ادامه می‌یابند.

میزان ترشحات واژن همواره ثابت نیست و هر از گاهی تغییر می‌کند. به طور معمول، قبل از چرخۀ قاعدگی (پریود) و هم‌چنین در دوران بارداری، شدیدتر می‌شود.

ترشحات طبیعی واژن معمولاً به رنگ سفید و شفاف هستند و بوی نامطبوع ندارند.

 • nano-p-tests-i-warning-1
  در صورتی که هر یک از ویژگی‌های زیر در ترشحات واژن مشاهده شد، در اسرع وقت باید به متخصص زنان مراجعه کرد:
 • خارش و سوزش در اطراف واژن
 • درد و سوزش در هنگام دفع ادرار
 • بوی نامطبوع
 • ترشحات سبز یا زردرنگ
 • naNO-ATTENTION

  هر یک از موارد بالا می‌تواند نشان‌دهندۀ عفونت واژن باشد

آیا ترشحات واژن در دوران بارداری طبیعی است؟

پاسخ، مثبت است. کاملاً طبیعی است که ترشحات واژن در دوران بارداری بیشتر شود. در واقع، این اتفاق به جلوگیری از انتقال هرگونه عفونت از واژن به رحم کمک می‌کند.

در اواخر دوران بارداری، میزان ترشحات واژن نسبت به قبل افزایش می‌یابد؛ در هفتۀ آخر بارداری نیز این ترشحات بیشتر شبیه سفیدۀ تخم‌مرغ خام هستند و شاید کمی هم به خون آغشته باشند.

نزدیک زمان زایمان، هنگامی که دهانۀ رحم شروع به نازک و بازشدن می‌کند، این ترشحات که پیش از این دهانۀ رحم را مسدود کرده بودند، شروع به خارج‌شدن می‌کنند. این اتفاق نشان می‌دهد که بدن در حال آماده‌کردن خود برای زایمان است. ممکن است این اتفاق چند بار در روزهای نزدیک به زایمان تکرار شود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

برفک در دوران بارداری

برفک نوعی عفونت قارچی است که می‌تواند باعث ترشحات غیرمعمول واژن شود. در صورت ایجاد برفک در دوران بارداری، نباید نگران شد؛ زیرا با مراجعه به ماما یا پزشک متخصص، به راحتی قابل‌درمان است.

علائم برفک:

 • خارش و سوزش در اطراف واژن و فرج (بخش بیرونی دستگاه تناسلی زنانه)
 • افزایش ترشحات واژن که معمولاً سفیدرنگ بوده و حالت پنیری داشته و معمولاً بدون بو هستند

اگر باردار هستید، قبل از استفاده از داروهای درمان برفک باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید؛ زیرا برخی از داروها را نمی‌توان در دوران بارداری مصرف کرد.

می‌توان با پوشیدن لباس زیر نخی و گشاد از بروز برفک جلوگیری کرد. عدم استفاده از صابون‌های معطر و یا هرگونه محصول تمیزکنندۀ معطر در ناحیۀ واژن نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مشکلات رایج دیگر در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.