برفک

بسیاری از خانم‌های باردار به دلیل بروز برخی تغییرات در بدن، خصوصاً در سه‌ماهۀ سوم بارداری دچار برفک می‌شوند. شواهدی مبنی‌بر این‌که برفک می‌تواند به نوزاد متولدنشده آسیب برساند، وجود ندارد.برفک، نوعی عفونت قارچی است که با نام کاندیدیاز نیز شناخته می‌شود. این عفونت توسط قارچ کاندیدا (معمولاً کاندیدا آلبیکِنِز) ایجاد می‌شود. قارچ کاندیدا به مقدار کم در واژن وجود داشته و خطری به همراه ندارد.

برفک چیست؟

برفک، نوعی عفونت قارچی است که با نام کاندیدیاز نیز شناخته می‌شود. این عفونت توسط قارچ کاندیدا (معمولاً کاندیدا آلبیکِنِز) ایجاد می‌شود. قارچ کاندیدا به مقدار کم در واژن وجود داشته و خطری به همراه ندارد؛ زیرا رشد آن توسط باکتری‌هایی که به طور معمول در واژن وجود دارند، کنترل می‌شود. عفونت قارچی برفک عمدتاً در قسمت‌هایی از بدن خانم‌های باردار که گرم و مرطوب هستند، ایجاد می‌شود (واژن و دهان)

  • information

    در صورتی که تعادل باکتری‌های موجود بر اثر مصرف آنتی‌بیوتیک یا استرس زیاد در واژن به هر دلیلی به هم بخورد، قارچ می‌تواند رشد کرده و علائم زیر را ایجاد کند:

ترشحات سفیدرنگ که حالت پنیری داشته و معمولاً بدون بو هستند

خارش و سوزش در اطراف واژن و فرج

درد و سوزش در هنگام رابطۀ جنسی یا هنگام دفع ادرار

قرمزی در اطراف واژن و فرج

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

درمان برفک در دوران بارداری

اگر باردار هستید، قبل از استفاده از روش‌های درمان برفک باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

برفک دوران بارداری را می‌توان با کرم، داروهای ضد قارچ و یا قرصی که درون واژن گذاشته می‌شود و حاوی کلوتریمازول است، درمان کرد.

به طور معمول، برفک را می‌توان با قرص‌ ضدقارچ فلوکونازول درمان کرد. اما در صورتی که باردار هستید، می‌خواهید باردار شوید و یا به نوزاد شیر می‌دهید، نباید از قرص‌های ضدبرفک استفاده کنید.

در صورتی که در هنگام زایمان، مبتلا به عفونت قارچی برفک باشید، ممکن است نوزاد نیز در حین زایمان به آن مبتلا شود. نگران نباشید؛ زیرا به راحتی قابل‌درمان است.

سایر مقالات مرتبط بخش عوارض دوران شایع بارداری

چارت مراحل بارداری

با مقالات تخصصی بارداری در کنار شما عزیزان هستیم دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید ، مرحله به مرحله از پیش از بارداری تا حتی بعد از تولد فرزندتان شما راهنمایی ما را خواهید داشت. همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند. 

در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.