خستگی و اختلالات خواب در دوران بارداری

زمانی که شکم بزرگ‌تر می‌شود، خواب راحت برای شما سخت می‌شود؛ زیرا نمی‌توانید به راحتی دراز بکشید و یا این‌که به صورت مرتب نیاز به دستشویی پیدا می‌کنید.

احساس خستگی به شما و نوزادتان آسیبی نمی‌رساند، اما می‌تواند زندگی را سخت‌تر کند؛ به ویژه در روزهای اول که هنوز در مورد بارداری‌تان با سایر افراد صحبت نکرده‌اید.

آیا احساس‌ خستگی در‌ دوران بارداری طبیعی‌ است؟

احساس خستگی، یکی از شایع‌ترین شکایت‌های خانم‌های باردار در سه ماهۀ نخست بارداری است.

تغییرات سطح هورمون‌ها یکی از دلایل اصلی بروز اختلالات خواب، خستگی و حالت تهوع در دوران بارداری است. سعی کنید تا حد ممکن استراحت کرده و هرگونه پیشنهاد کمک از طرف همکاران و اعضای خانواده را بپذیرید.

احساس خستگی و فرسودگی می‌تواند منجر به ایجاد احساس ضعف شود. سعی کنید از سلامت جسمی خود مراقبت کرده و اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی سالم و استراحت و خواب کافی دارید.

در اواخر بارداری با توجه به افزایش وزن، احساس خستگی خواهید داشت؛ سعی کنید تا حد ممکن استراحت کنید.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

بهترین حالات برای خواب

بهترین و امن‌ترین حالت برای خواب، خوابیدن به پهلوی چپ یا راست است. طبق تحقیقات انجام‌شده، خوابیدن به پشت بعد از هفتۀ ۲۸ می‌تواند خطر مرده‌زایی را ۲ برابر کند. خوابیدن به پشت، گردش خون و اکسیژن‌رسانی به نوزاد را با اختلال مواجه می‌کند.

در کل شب ممکن است به حالت‌های مختلفی در خواب قرار بگیرید؛ اگر ناگهان بیدار شدید و خود را در حالت خوابیده به پشت یافتید، نگران نشوید و با آرامش به پهلو قرار بگیرید و بخوابید.

بهتر است زانوها را خم کرده و یک بالش بین پاها قرار دهید. اگر کمردرد دارید، از یک بالش زیر شکم استفاده کنید.

خواب‌ها و رویاهای عجیب در دوران بارداری

ممکن است خواب‌ها و کابوس‌های عجیبی در مورد نوزاد و زایمان داشته باشید؛ این اتفاق طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

بهتر است در مورد آن‌ها با همسرتان صحبت کنید. به یاد داشته باشید هر چیزی که در خواب می‌بینید، قرار نیست حتماً اتفاق بیفتد. نفس‌های عمیق و استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن در کاهش اضطراب موثر هستند.

درمان بی‌خوابی در دوران بارداری

اگر نمی‌توانید بخوابید، نگران نباشید؛ مطمئن باشید که این بی‌خوابی به شما و نوزادتان هیچ آسیبی نمی‌رساند.

از خوردن چای، قهوه و نوشابه در شب خودداری کنید؛ زیرا کافئین موجود در آن‌ها می‌تواند خوابیدن را برای شما سخت کند.

استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ از ماما بخواهید در این خصوص شما را راهنمایی کند. می‌توانید از CDها و DVDهای آموزشی تکنینک‌های ریلکسیشن در دوران بارداری نیز استفاده کنید..

هم‌چنین می‌توانید در کلاس‌های یوگا یا پیلاتس قبل از زایمان ثبت‌نام کنید. در خصوص بارداری‌تان به مربی اطلاع دهید. ورزش به شما کمک می‌کند که احساس خستگی کمتری داشته باشید؛ بنابراین از فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی و شنا غافل نشوید.

دلایل پزشکی بی‌خوابی در دوران بارداری

گاهی اوقات، هنگامی که بی‌خوابی با علائم دیگر همراه باشد، می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد. اگر سایر علائم افسردگی مانند احساس ناامیدی و از دست‌دادن علاقه به چیزهایی که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردید را در خودتان مشاهده کردید، با پزشک یا ماما صحبت کنید. با استفاده از برخی روش‌های درمانی می‌توان این وضعیت را بهبود بخشید.

کلام آخر این که به طور کلی در دوران بارداری، باید به خوبی از خودتان مراقبت کنید و به خواب خود توجه داشته باشید. بارداری در کنار تمام شیرینی‌هایی که دارد، سختی‌ها و رنج‌هایی نیز دارد؛ با مشورت با پزشک و حمایت‌های اعضای خانواده، رنج کمتری را تحمل خواهید کرد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مشکلات رایج دیگر در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.