خون‌ریزی از واژن در دوران حاملگی

در صورت خون‌ریزی از واژن، فوراً به ماما یا پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، تمهیداتی را برای حضور خانم‌های باردار اندیشیده‌اند؛ بنابراین، بدون هیچ‌گونه نگرانی به بیمارستان و کلینیک مراجعه کنید.

دلایل خون‌ریزی از واژن در اوایل دوران بارداری

 • one

  خون‌ریزی ناشی از لانه‌گزینی

ممکن است در اوایل دوران بارداری دچار نوعی خون‌ریزی خفیف و بی‌ضرر به نام «لکه‌بینی» شوید. این خون‌ریزی به دلیل اتصال و کاشت تخمک بارورشده به داخل رحم رخ می‌دهد.

خو‌ن‌ریزی ناشی از لانه‌گزینی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که انتظار دارید پریودتان شروع شود. با این حال، این نوع خون‌ریزی نسبت به خون‌ریزی قاعدگی، سبک‌تر و گرفتگی‌های آن نیز کمتر خواهد بود. برخی از خانم‌ها با این‌که باردار شده‌اند، اصلاً خون‌ریزی ناشی از لانه‌گزینی را تجربه نمی‌کنند. گاهی نیز کمی شدید بوده و ممکن است با خون‌ر‌‌یزی قاعدگی اشتباه گرفته شود و متوجه بارداری خود نشوید.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

 • two

  تغییرات دهانۀ رحم

بارداری می‌تواند باعث بروز تغییراتی در دهانۀ رحم شود و این اتفاق گاهی اوقات می‌تواند باعث خون‌ریزی شود (به عنوان مثال، بعد از داشتن رابطۀ جنسی)

 • three

  سقط جنین و بارداری خارج‌رحمی

خون‌ریزی از واژن در ۱۲ هفتۀ اول بارداری می‌تواند نشان‌دهندۀ سقط جنین یا بارداری خارج‌رحمی باشد. با این حال، اگر در این مدت دچار خون‌ریزی شدید، نگران نشوید؛ چرا که به احتمال زیاد، زایمانی موفق خواهید داشت.

 • four

  سقط جنین

پایان بارداری قبل از هفتۀ بیست‌وچهارم، پیش از این‌که جنین قدرت زنده‌ماندن در محیط خارج از رحم را داشته باشد، «سقط جنین» می‌نامند. تقریباً از هر ۵ بارداری، ۱‌ مورد به ا‌ین شکل به پایا‌ن می‌رسد.

بسیاری از سقط‌های زودهنگام (قبل از هفتۀ ۱۴) به این دلیل رخ می‌دهند که مشکلی در جنین وجود دارد. هم‌چنین دلایل دیگری نیز برای سقط جنین وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به مشکلات هورمونی و لخته‌شدن خون اشاره کرد.

بیشتر موارد سقط‌ جنین در ۱۲ هفتۀ اول (۳ ماه) بارداری اتفاق می‌افتد و متأسفانه نمی‌توان از بیشتر آن‌ها جلوگیری کرد. سایر علائم سقط جنین عبارتند از:
 • list-items

  خروج بافت (رگ، خون و مخاط) از واژن

 • list-items

  از بین رفتن علائم بارداری مانند حالت تهوع

 • list-items

  گرفتگی و درد در قسمت پایینی شکم

 • list-items

  خروج ترشحات مایع از واژن

 • nano-p-tests-i-warning-1

  در صورت خون‌ریزی از واژن یا مشاهدۀ هر یک از علائم بالا، فوراً به ماما یا پزشک مراجعه کنید

 • five

  بارداری خارج‌رحمی

در بارداری طبیعی، یکی از تخمدان‌ها، تخمکی را به درون لولۀ متصل‌کنندۀ تخمدان به رحم آزاد می‌کند که در صورت لقاح تخمک با اسپرم، سلول تخم ایجاد می‌شود. سپس سلول تخم به سمت رحم حرکت می‌کند تا به مدت ۹ ماه در داخل رحم مراحل رشد خود را طی کند. در صورتی که سلول تخم در خارج از دیوارۀ داخلی رحم (مانند لوله‌های فالوپ، تخمدان، دهانۀ رحم و حفرۀ شکمی) مستقر شود و رشد کند، بارداری خارج‌رحمی رخ می‌دهد.

بارداری خارج‌رحمی می‌تواند باعث خون‌ریزی شده و خطرناک است؛ زیرا تخمک بارورشده نمی‌تواند در خارج از رحم به درستی رشد کند و باید با عمل جراحی یا با مصرف دارو خارج شود.

علائم بارداری خارج‌رحمی در هفتۀ ششم بارداری و یا دیرتر ظاهر می‌شوند. سایر علائم بارداری خارج‌رحمی (به جز خون‌ریزی از واژن) عبارتند از:

 • list-items
  درد در شانه‌ها
 • list-items
  ناراحتی در هنگام دفع ادرار و مدفوع
 • list-items

  درد یا حساسیت در ناحیۀ شکم یا لگن

 • list-items

  خون‌ریزی از واژن یا ترشحات قهوه‌ای و آبکی

 • nano-p-tests-i-warning-1

  در صورت مشاهدۀ علائم بارداری خارج‌رحمی، فوراً با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید

دلایل خو‌ن‌ریزی از واژن در اواخر دوران بارداری

 • list-1

  آمادگی برای زایمان

نزدیک زمان زایمان و هنگامی که دهانۀ رحم شروع به نازک و بازشدن می‌کند، ترشحاتی که پیش از این دهانۀ رحم را مسدود کرده بودند، شروع به خارج‌شدن می‌کنند

 • list-1

  عفونت‌های واژن

پزشک برای بررسی عفونت‌های احتمالی واژن از شما می‌خواهد که آزمایش بدهید

 • list-1

  تغییرات دهانۀ رحم

بارداری می‌تواند باعث بروز تغییراتی در دهانۀ رحم شود و این اتفاق گاهی اوقات می‌تواند باعث خون‌ریزی شود (به ویژه بعد از رابطۀ جنسی)

 • list-1

  وازا پِرِویا (Vasa praevia)

وازا پرویا، وضعیتی نادر است که عروق خونی جنین وارد غشای پوشانندۀ دهانۀ رحم می‌شود. معمولاً عروق خونی در طناب نافی و جفت حفاظت می‌شوند. حیات کودک ممکن است با از دست‌دادن مقادیر زیادی خون، دچار تهدید جدی شود

 • list-1

  جفت سر راهی یا پلاسنتا پِرِویا

این وضعیت حدوداً در ۵ درصد از بارداری‌ها رخ می‌دهد. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که جفت به جای جایگزینی در دیوارۀ رحم، روی بخشی از دهانۀ رحم جایگزین شده و می‌تواند هنگام زایمان مانع حرکت جنین به سمت دهانۀ رحم و مجرای زایمان شود

 • list-1

  جداشدن جفت

این وضعیت به معنی جداشدن ناگهانی جفت از دیوارۀ رحم است. جداشدن جفت که با عنوان دکولمان جفت نیز شناخته می‎شود، معمولاً باعث درد معده می‌شود. ممکن است معده‌درد حتی در صورت عدم خون‌ریزی نیز رخ بدهد

بررسی علت خون‌ریزی از واژن در دوران بارداری

برای بررسی علت خو‌ن‌ریزی از واژن، ممکن است نیاز به معاینه واژن و لگن، سونوگرافی یا انجام آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون‌ها باشد.

ضمناً پزشک در مورد سایر علائم مانند گرفتگی عضلانی، درد و سرگیجه از شما سوال می‌کند. گاهی اوقات ممکن است نتوان علت خون‌ریزی را تشخیص داد.

در صورتی که شدت علائم زیاد نباشد و زایمان انجام نشود، برای مدتی در بیمارستان بستری خواهید شد. مدت زمان بستری در بیمارستان بستگی به علت خون‌ریزی و مرحلۀ بارداری دارد.

در هنگام حضور در بیمارستان، تیم پزشکی می‌توانند به نحو موثرتری از شما مراقبت کرده و در صورت بروز هر مشکلی، سریعاً اقدامات لازم را انجام دهند.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مشکلات رایج دیگر در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.