سردردهای دوران بارداری

سردرد به عنوان یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌ها در دوران بارداری شناخته می‌شود و در اوایل دوران بارداری بسیار شایع است. این سردردها در بیشتر موارد آسیبی به دنبال ندارند.

گاهی اوقات، سردرد می‌تواند یکی از علائم پره‌اکلامپسی (Pre-eclampsia) باشد که در صورت عدم کنترل و درمان، عوارض جدی ایجاد می‌کند. پره‌اکلامپسی، یک اختلال در دوران بارداری است که چندین عضو بدن را درگیر می‌کند و در پنج تا هفت درصد از بارداری‌ها رخ می‌دهد.

نمای کلی

این بیماری می‌تواند منجر به بروز عوارض جنینی و مادری شود. پره‌اکلامپسی معمولاً بعد از هفتۀ بیستم بارداری بروز می‌یابد و با افزایش فشار خون مادر یا همراه با پروتئینوری (دفع پروتئین در ادرار) مشخص می‌شود. در صورت عدم درمان، پره‌اکلامپسی ممکن است منجر به تشنج و عوارض مغزی شود که به عنوان اکلامپسی شناخته می‌شود و در این حالت، باید ختم بارداری با سقط یا سزارین صورت گیرد.

در صورت داشتن موارد زیر با پزشک‌تان تماس بگیرید:

تورم صورت، دست، پا

استفراغ

درد در زیر دنده‌ها

مشکلات بینایی

سردرد شدید

 • attention-2

  هر یک از موارد بالا، می‌تواند نشانۀ پره‌اکلامپسی باشد و باید سریعاً بررسی شود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

عوامل تسکین‌دهندۀ سردردهای بارداری

در صورتی که باردار باشید، پاراستامول (استامینوفن) اولین داروی مسکّنی است که می‌توانید استفاده کنید.
مصرف استامینوفن فاقد کدئین در دوران بارداری خطری به دنبال ندارد، اما مصرف بسیاری از داروها مانند آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن برای زنان باردار توصیه نمی‌شود (مگر این که توسط پزشک تجویز شده باشند). می‌توانید از داروساز، ماما یا پزشک در مورد میزان مصرف و مدت زمان مصرف داروی مسکّن مشاوره بگیرید.

هم‌چنین می‌توانید با ایجاد تغییراتی در شیوۀ زندگی، از بروز سردرد در دوران بارداری جلوگیری کنید. سعی کنید:

 • checked-3

   مقادیر زیادی مایعات بنوشید تا بدن‌تان دچار کم‌آبی نشود.

 • checked-3

  استراحت کرده و ریلکس کنید، بدین منظور می‌توانید از یوگای پیش از زایمان کمک بگیرید

 • checked-3

  به اندازۀ کافی بخوابید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مشکلات رایج دیگر در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.