ترک‌های پوست در دوران بارداری

ترک‌های پوست (استرچ مارک)، خطوط باریکی هستند که در سطح پوست ایجاد می‌شوند. این ترک‌ها بسته به رنگ پوست شما، می‌توانند صورتی، قرمز، بنفش یا قهوه‌ای باشند. ایجاد این ترک‌ها در دوران بارداری شایع است و از هر ۱۰ خانم باردار، در ۸ نفر ظاهر می‌شوند.

با نزدیک‌شدن به اواخر دوران بارداری و افزایش اندازۀ شکم، ترک‌های پوستی معمولاً در ناحیۀ شکم و گاهی اوقات در قسمت بالایی ران و پستان‌ها ظاهر می‌شوند. زمان ظاهرشدن ترک‌های پوستی در افراد مختلف، متفاوت است.

علائم اولیه

اولین علامتی که احتمالاً متوجه خواهید شد، خارش در ناحیه‌ای از پوست است که در حال نازک‌شدن است.

ترک‌های پوستی به سلامت شما آسیبی نمی‌رسانند و درمان خاصی برای آن‌ها وجود ندارد.

پس از تولد نوزاد، ممکن است ترک‌های پوستی کم‌رنگ شده و کمتر به چشم بیایند. در اغلب موارد، این ترک‌ها به طور کامل از بین نمی‌روند.

افزایش وزن در دوران بارداری

در صورتی که افزایش وزن شما در دوران بارداری، بیشتر از حد طبیعی ​​باشد، احتمال ایجاد ترک‌های پوستی بیشتر است. بیشتر خانم‌ها در دوران بارداری، حدود ۱۰ تا ۱۲٫۵ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند؛ اگرچه افزایش وزن در افراد مختلف، بسیار متفاوت است.

میزان افزایش وزن به وزن شما در دوران قبل از بارداری بستگی دارد.

نباید در دوران بارداری برای کاهش وزن رژیم بگیرید؛ رژیم غذایی شما در دوران بارداری، باید متعادل و سالم باشد.

در صورتی که نگران وزن خود هستید، با ماما یا پزشک صحبت کنید. اگر وزن شما بیش از ۱۰۰ کیلوگرم یا کمتر از ۵۰ کیلوگرم باشد، اقدامات لازم توسط پزشک به شما گفته خواهد شد.

علت ایجاد ترک‌های پوستی

ترک‌های پوستی بسیار شایع هستند و صرفاً در خانم‌های باردار دیده نمی‌شوند.

هر زمان که پوست کشیده شود، این ترک‌ها ظاهر می‌شوند؛ به عنوان مثال، در دوران بلوغ و در هنگام افزایش وزن. تغییرات هورمونی دوران بارداری بر پوست تاثیر گذاشته و احتمال ایجاد ترک‌های پوستی را افزایش می‌دهند.

این ترک‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که که لایۀ میانی پوست (دِرم) کشیده شده و در برخی قسمت‌ها پاره شود.

ایجاد و یا عدم ایجاد ترک‌های پوستی به نوع پوست شما بستگی دارد؛ زیرا پوست برخی از افراد، خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد. هر چه خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر باشد، احتمال ایجاد ترک‌های پوستی کمتر است.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

جلوگیری از ایجاد ترک‌های پوستی

شرکت‌های سازندۀ برخی از کرم‌ها ادعا می‌کنند که می‌توانند ترک‌های پوستی را از بین ببرند؛ اما شواهد قطعی مبنی‌بر اثربخشی آن‌ها وجود ندارد. ضمناً شواهد کافی در مورد این‌که آیا روغن‌ها و کرم‌ها از ایجاد ترک‌های پوستی جلوگیری می‌کنند یا خیر، وجود ندارد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مشکلات رایج دیگر در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.