در صورت تشخیص مشکل در آزمایش‌های غربالگری قبل از زایمان باید چه کرد؟

در بیشتر آزمایش‌های غربالگری قبل از زایمان، مشکل خاصی مشاهده نمی‌شود؛ اما ممکن است در برخی از این آزمایش‌ها مشخص شود که نوزادی که به دنیا خواهد آمد، دارای مشکل خاصی است.

در صورتی بروز چنین وضعیتی، پزشک به شما خواهد کرد تا بهترین تصمیم را بگیرید.

تا جایی که می‌توانید اطلاعات‌ خود را افزایش دهید

هر چه بیشتر در مورد اختلالی که نوزادتان به آن مبتلاست بدانید، بهتر است؛ بنابراین، بهتر است تا جایی که می‌توانید در مورد آن تحقیق کنید.

پزشک متخصص و ماما در مورد نتایج آزمایش‌های غربالگری و گزینه‌های پیش‌روی شما صحبت خواهند کرد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

قرار ملاقات

به طور کلی، جلسات ملاقات با پزشک یا ماما باید در فضایی خصوصی و آرام برگزار شود؛ اما ممکن است گاهی اوقات، فراهم‌کردن این شرایط در یک بیمارستان یا کلینیک شلوغ سخت باشد. همسر یا یکی از اعضای خانواده و دوستان‌تان می‌توانند شما را در این جلسات همراهی کنند.

بهتر است قبل از مراجعه به بیمارستان یا کلینیک، تمام سوالات خود را روی کاغذ یادداشت کرده و همراه خود ببرید تا هیچ‌یک از آن‌ها را فراموش نکنید. در صورتی که هر یک از صحبت‌های پزشک را متوجه نشدید، از وی بخواهید که دوباره توضیح بدهد.

می‌توانید سوالاتی مانند موارد زیر را مطرح کنید:

  • آیا می‌توانید توضیح بدهید که نوزاد من به چه اختلال یا مشکلی مبتلاست؟
  • آیا قبل از زایمان به مراقبت یا درمان خاصی نیاز دارم؟
  • در صورتی که نوزاد من مبتلا به این اختلال باشد، زندگی‌کردن برای او چگونه خواهد بود؟

گام‌های بعدی

ممکن است در گام‌های بعدی از شما خواسته شود که آزمایش‌های بیشتری انجام دهید؛ گاهی اوقات، به این آزمایش‌ها، تست‌های تشخیصی گفته می‌شود. تست‌های تشخیصی بررسی می‌کنند که آیا نوزاد شما قطعاً به اختلالی که در آزمایش‌های غربالگری مشخص شده است، مبتلا می‌شود یا خیر.

برخی از تست‌های تشخیصی که ممکن است انجام شود، عبارتند از:

  • آمنیوسنتز یا آزمایش مایع آمنیوتیک:

طی این آزمایش، مقداری از مایع اطراف جنین توسط سوزن نازکی بیرون کشیده شده و جهت آزمایش در اختیار آزمایشگاه قرار می‌گیرد.

  • نمونه‌برداری از پرزهای جفتی (CVS):

از این آزمایش برای بررسی سلول‌های درون جفت استفاده می‌شود. CVS را می‌توان بین هفتۀ ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام داد. پزشک با واردکردن لوله‌ای منعطف و باریک از واژن به درون رحم یا با واردکردن سوزنی به درون شکم و رحم، یک نمونه از پرزهای جفتی را برمی‌دارد. از این آزمایش برای تشخیص نقایص مادرزادی کروموزومی مانند سندروم داون یا بیماری‌هایی مثل کم‌خونی داسی‌شکل و فیبروز کیستیک استفاده می‌شود.

ممکن است سونوگرافی نیز توسط پزشک متخصص درخواست شود.

در نهایت، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید آزمایش‌های بیشتری انجام بدهید یا خیر. در این خصوص می‌توانید با پزشک متخصص یا ماما مشورت کنید.

  • naNO-ATTENTION
    توجه: در بیشتر موارد، پس از انجام این آزمایش‌ها متوجه خواهید شد که آیا واقعاً نوزاد شما مشکلی دارد یا خیر؛ اما در برخی موارد ممکن است این امر امکان‌پذیر نباشد.

تصمیم‌گیری برای ادامه یا پایان‌دادن به بارداری

تصمیم‌گیری در چنین موضوعی می‌تواند بسیار سخت باشد. ممکن است هر لحظه احساس متفاوتی داشته باشید. به خاطر داشته باشید که مجبور نیستید به تنهایی تصمیم‌گیری کنید؛ می‌توانید در این خصوص با پزشک، ماما، همسر، خانواده و دوستان خود مشورت کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.