سونوگرافی هفتۀ ۱۲ بارداری

به‌طور معمول، پزشک بین هفتۀ ۱۰ تا ۱۴ بارداری به شما توصیه خواهد کرد که برای انجام سونوگرافی اقدام کنید.این سونوگرافی به منظور بررسی سلامتی و میزان رشد جنین انجام می‌شود. ممکن است سونوگرافی هفتۀ ۱۲ به عنوان بخشی از آزمایشات غربالگری سندروم داون نیز درنظر گرفته شود.

در سونوگرافی انجام‌شده، اجزای صورت قابل‌تشخیص و شبیه نوزاد شده است. شاید بتوانید تصویر یکی از دست‌های جنین که روی صورتش قرار گرفته و آن را پوشانده است را هم ببینید.

توجه داشته باشید که سونوگرافی هفته دوازدهم هنوز برای تعیین جنسیت نوزاد زود است و باید کمی صبورتر باشید؛ هر چند در صورت بالابودن دقت و تبحر پزشک، ممکن است بتوان جنسیت نوزاد را تشخیص داد.

بهتر است برای انجام سونوگرافی از قبل اقدام به رزرو نوبت کنید. سونوگرافی بارداری و جنین نوعی روش تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از جنین را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

وظیفۀ ثبت تصاویر سونوگرافی و تفسیر نتایج آن بر عهدۀ متخصص سونوگرافی است. متخصص سونوگرافی پس از ثبت تصاویر از ناحیۀ موردنظر، نتایج سونوگرافی را تفسیر می‌کند و با پیوست گزارش برای بررسی بیشتر به پزشک عمومی یا متخصص ارجاع می‌دهد.

ممکن است لازم باشد که برای انجام سونوگرافی با مثانۀ پر مراجعه کنید؛ چرا که این کار باعث وضوح بیشتر تصاویر به‌دست‌آمده می‌شود. قبل از مراجعه به مرکز، از پزشک خود بپرسید که آیا ضرورتی برای پُربودن مثانه وجود دارد یا خیر.

با توجه به اهمیت بسیار بالای سونوگرافی هفتۀ دوازدهم بارداری، انجام‌دادن آن نیازمند دقت کافی است. در صورت مناسب‌بودن وضعیت قرارگیری جنین، مدت زمان انجام این سونوگرافی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خواهد بود.

هدف از انجام سونوگرافی هفتۀ ۱۲ چیست؟

معمولاً سونوگرافی هفتۀ ۱۲ با اهداف زیر انجام می‌شود:

 • list

  سررسید تخمینی زایمان یا همان زمان تقریبی زایمان (EDD)

 • list

  تعیین تعداد جنین (چندقلویی)

 • list

  بررسی محل قرارگیری و رشد کودک در موقعیت مناسب

 • list

  سن جنین (با اندازه‌گیری فاصلۀ بین فرق سر تا نشیمنگاه جنین)

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آیا غربالگری سندروم داون هم در سونوگرافی هفتۀ ۱۲ انجام می‌شود؟

تست‌های غربالگری، احتمال این که جنین یکی از چند بیماری مشخص را داشته باشد، نشان می‌دهند. در واقع، این تست‌ها به طور یقین نمی‌توانند به ما بگویند که آیا نوزاد مشکل دارد یا خیر. مزیت تست‌های غربالگری این است که هیچ‌گونه ریسک سقط را به همراه ندارند و صدمه‌ای به جنین نمی‌رسانند.

تست غربالگری سندروم داون که در این مرحله از بارداری انجام می‌شود، تست ترکیبی نام دارد. تست ترکیبی شامل آزمایش خون مادر و سونوگرافی (اندازه‌گیری NT و NB) است که بین هفتۀ ۱۰ تا ۱۳ قابل‌انجام بوده و به وسیله آن، احتمال تولد نوزاد مبتلا به سندروم داون محاسبه می‌شود.

در سونوگرافی، مقدار مایع پشت گردن جنین که به آن NT می‌گویند، اندازه‌گیری می‌شود. تمام جنین‌ها در این قسمت دارای مقداری مایع هستند که این مقدار در جنین‌های مبتلا به سندرم داون تمایل به افزایش دارد. مشاهده تیغه استخوان بینی (NB) نیز به صورت همزمان انجام می‌شود. در صورتی که تیغه بینی اصلا تشکیل نشده باشد، احتمال تولد نوزاد مبتلا به سندروم داون افزایش می‌یابد.

توجه داشته باشید که گاهاً به این نوع سونوگرافی، اسکن شفافیت نوکال نیز گفته می‌شود.

انجام غربالگری سندروم داون بستگی به این دارد که موافقت خود را اعلام کرده باشید یا خیر. ضمن این‌که زمان انجام سونوگرافی نیز بسیار مهم است و حتماً باید بین هفتۀ ۱۰ تا ۱۳ انجام شود.

در صورتی که سونوگرافی بعد از هفتۀ ۱۴ انجام شود، معمولاً انجام تست ترکیبی توسط پزشک توصیه نمی‌شود. در عوض، آزمایش خون دیگری بین هفتۀ ۱۴ تا ۲۰ به منظور بررسی احتمال تولد نوزاد مبتلا به سندروم داون انجام خواهد شد. اما این آزمایش به اندازۀ تست ترکیبی دقیق نخواهد بود.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.