مانیتورینگ قلب جنین

مانیتورینگ قلب جنین ضربان قلب و ریتم کودکتان را اندازه گیری می­کند (جنین). این به ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما این امکان را می­دهد که ببیند اوضاع کودکتان چطور است.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است به هنگام اواخر حاملگی و درد زایمان مانیتورینگ قلب جنین را انجام دهد. میانگین ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ و ۱۶۰ ضربان در دقیقه است. این می­تواند به ازای هر دقیقه ۵ الی ۲۵ ضربان متغیر باشد. ضربان قلب جنین می­تواند هنگام پاسخ به شرایط رحم شما تغییر کند. ضربان قلب غیرعادی  می­تواند به معنای این باشد که فرزندتان اکسیژن کافی دریافت نمی­کند یا مشکلات دیگری وجود دارند.

انواع مانیتورینگ قلب نوزاد

دو روش برای مانیتورینگ قلب جنین وجود دارد:

 • list
  داخلی
 • list
  خارجی

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

مانیتورینگ خارجی قلب جنین

این روش وسیله ای را برای گوش دادن و ضبط صدای ضربان قلب جنین شما درون شکمتان به کار می­گیرد. یک روش مانیتورینگ استفاده از وسیله فراصوتی داپلر میباشد. این روش اغلب برای شمارش ضربان قلب در مراجعات دوران جنینی به کار می­رود. همچنین این روش برای بررسی ضربان قلب جنین در زمان درد زایمان نیز به کار می­رود. ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است ضربان قلب جنین را بطور مداوم در زمان درد زایمان و تولد بررسی کند. برای انجام این کار پروب فراصوت (ترنسدیوسر) به شکم شما چسبانده می شود. این، صداهای قلب کودکتان را به یک رایانه می فرستد. ضربان و الگوی تپش قلب روی یک صفحه نمایش داده می­شود و روی یک کاغذ چاپ می­گردد.

مانیتورینگ داخلی قلب جنین

این روش یک سیم نازک (الکترود) را به کار می­گیرد که روی کف سر کودک قرار داده می­شود. سیم از جنین تا دهانه رحم شما عبور می­کند. سیم به صفحه (مانیتور) متصل است. این روش اطلاعات بهتری را ارائه می­دهد زیرا مسائلی مثل حرکت کردن روی آن تاثیر نمی­گذارد. ولی این فقط زمانی می­تواند انجام شود که کیسه پر از مایعی که کودک را در بر می­گیرد ( کیسه آمنیوتیک)، شکسته شده باشد و دهانه رحم باز شده باشد. ارائه دهنده شما می­تواند زمانی از مانیتورینگ داخلی استفاده کند که مانیتورینگ خارجی اطلاعات خوبی ندهد. یا ارائه دهنده شما می­تواند از این روش برای مانیتورینگ نزدیک تر کودکتان حین درد زایمان استفاده کند.

هنگام درد زایمان، ارائه دهنده شما می­تواند انقباضات رحمی شما و ضربان قلب کودک را بررسی کند. ارائه دهنده شما به اینکه شما چند وقت یکبار انقباضات دارید و اینکه هر کدام چقدر طول می­کشد، توجه خواهد کرد. به علت ضبط شدن همزمان ضربان قلب و انقباضات، این نتایج می توانند با هم دیده شوند و مقایسه شوند.

ارائه دهنده شما می­تواند فشار درون رحم شما را هنگام مانیتورینگ داخلی جنین بررسی کند. او برای انجام این کار، یک تیوب نازک (کاتتر) را درون دهانه رحم و رحم شما قرار خواهد داد. کاتتر اطلاعات فشار رحم را به یک مانیتور ارسال خواهد کرد.

چرا ممکن است به مانیتورینگ قلب جنین نیاز داشته باشم؟

مانیتورینگ قلب جنین به ویژه زمانی مفید است که حاملگی پرخطری داشته باشید. اگر شما دیابت یا فشار خون بالا داشته باشید، حاملگی تان پرخطر است. همچنین اگر کودک شما آنگونه که باید، رشد نکند پرخطر است.

ممکن است مانیتورینگ قلب جنین برای بررسی تاثیر داروهای زایمان زودرس به کار رود. این داروها به جلوگیری از درد زایمان زود هنگام کمک می­کنند.

ممکن است مانیتورینگ قلب جنین در آزمایش های دیگری نیز به کار رود، ازجمله:
 • تست بدون استرس. این ضربان قلب جنین را هنگام حرکت کودکتان اندازه گیری می­کند.
 • تست استرس انقباضی. این ضربان قلب جنین را همزمان با انقباض رحم اندازه گیری می­کند. انقباضات با دارو یا روش های دیگر شروع می­شوند.
 • پروفایل بیوفیزیکی (BPP). این تست، تست بدون استرس و فراصوت را ترکیب می­کند.
چیزهایی که ممکن است روی ضربان قلب جنین هنگام درد زایمان تاثیر بگذارد:
 • انقباضات رحم
 • داروهای درد یا بیهوشی که هنگام درد زایمان به شما داده می­شود
 • آزمایش های انجام شده حین درد زایمان
 • فشار دادن حین مرحله دوم درد زایمان

ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما دلایل دیگری برای استفاده از مانیتورینگ قلب جنین داشته باشد.

چگونه برای مانیتورینگ قلب جنین آماده شوم؟

 • list
  ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما فرایند را به شما توضیح خواهد داد. هر سوالی که درباره فرایند کار دارید از او بپرسید
 • list

  ممکن است از شما خواسته شود فرم رضایتنامه را امضا کنید. این فرم اجازه انجام فرایند را می دهد. فرم را به دقت بخوانید و اگر موردی واضح نبود، بپرسید

 • list

  ممکن است فرم رضایتنامه مانیتورینگ قلب جنین بخشی از رضایتنامه عام برای درد زایمان و تولد باشد

 • list

  اگر هرگونه حساسیتی به داروها، لاتکس، نوار چسب یا بیهوشی دارید، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بگویید

 • list

  اگر مانیتورینگ ضربان قلب جنین همزمان با تست مانیتورینگ دیگری انجام شود، ممکن است از شما خواسته شود قبل از تست یک وعده غذا بخورید. این می­تواند باعث فعالیت بیشتر فرزندتان شود

 • list

  کیسه آمنیوتیک باید شکسته شده باشد و دهانه رحم شما باید چند سانتیمتر قبل از جاگیری وسیله داخلی گشاد و منبسط شده باشد

 • list

  از آموزش هایی که ارائه دهنده شما به شما می­دهد پیروی کنید تا آماده شوید

هنگام مانیتورینگ قلب جنین چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است شما جلسه مانیتورینگ ضربان قلب جنین را در مطب ارائه دهنده خدمات بهداشتی تان یا در بخشی از بیمارستان بگذرانید. ممکن است روش انجام تست وابسته به شرایط شما و تجربیات ارائه دهنده خدمات بهداشتی تان متغیر باشد.

بطور کلی مانیتورینگ ضربان قلب جنین فرایند زیر را طی می‌کند:

مانیتورینگ خارجی قلب جنین

 1. با توجه به نوع فرایند، ممکن است از شما خواسته شود از کمر به پایین لباس هایتان را درآورید. یا ممکن است نیاز داشته باشید که همه لباس هایتان را درآورید و لباس بیمارستان را بپوشید.
 2. شما روی تخت آزمایش به پشت خواهید خوابید.
 3. ارائه دهنده خدمات بهداشتی ژل شفافی را روی شکمتان به کار خواهد برد.
 4. ارائه دهنده، ترنسدیوسر را روی پوستتان فشار خواهد داد. ارائه دهنده تا زمانی که ضربان قلب جنین را پیدا کند، ترنسدیوسر را در اطراف شکمتان حرکت خواهد داد. شما قادر به شنیدن صدای ضربان قلب جنین با داپلر یا یک مانیتور الکترونیک خواهید بود.
 5. هنگام بروز درد زایمان ممکن است ارائه دهنده ضربان قلب جنین را با توجه به شرایط شما و کودکتان با وقفه های زمانی یا بی وقفه بررسی کند.
 6. برای مانیتورینگ الکترونیک مداوم، ارائه دهنده ترنسدیوسر را با یک سیم به مانیتور وصل خواهد کرد. یک کمربند گشاد کشسان برای نگه داشتن ترنسدیوسر در دور شکمتان به کار خواهد رفت.
 7. ارائه دهنده ضربان قلب جنین را ضبط خواهد کرد. با مانیتورینگ مداوم الگوی ضربان جنین روی صفحه کامپیوتر نمایش داده خواهد شد و روی یک کاغذ چاپ خواهد شد.
 8. ممکن است حین مانیتورینگ خارجی بی وقفه ضربان قلب جنین قادر به بیرون آمدن از تخت نباشید.
 9. زمانی که فرایند انجام شد، ارائه دهنده ژل را پاک خواهد کرد.

مانیتورینگ داخلی قلب جنین

 1. از شما خواسته می شود لباس هایتان را درآورید و لباس بیمارستان را بپوشید.
 2. شما روی تخت زایمان دراز می کشید. پاها و ساق پایتان همانند آزمایش لگنی تکیه داده می شود.
 3. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما با دستکش یک آزمایش واژینال انجام خواهد داد تا ببیند تا چه حد متسع شده اید. ممکن است این کمی ناراحت کننده باشد.
 4. اگر کیسه آمنیوتیک هنوز دست نخورده باشد، ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است غشا را با یک وسیله باز کند. شما مایع گرمی که از واژنتان بیرون می آید را حس خواهید کرد.
 5. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما با انگشتان پوشیده شده بادستکش، قسمتی از کودک که در محل باز شدگی دهانه رحم قرار دارد را حس خواهد کرد. این معمولا سر کودک است.
 6. ارائه دهنده یک تیوب نازک (کاتتر) را در واژنتان قرار خواهد داد. او یک سیم کوچک را در انتهای کاتتر روی کف سر کودک قرار خواهد داد. او به آرامی این را روی پوست کودک می گرداند.
 7. ارائه دهنده کاتتر را درآورده و سیم را روی کف سر کودک رها خواهد کرد.
 8. ارائه دهنده سیم را به یک کابل مانیتور وصل خواهد کرد. او این سیم را با یک نوار دور رانتان در جای خود نگه می دارد.
 9. ممکن است زمان مانیتورینگ داخلی بی وقفه ضربان قلب جنین، قادر به بیرون آمدن از تخت نباشید.
 10. زمان به دنیا آمدن کودک، ارائه دهنده سیم را حذف خواهد کرد.
دانستنی‌های لازم درباره

آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.