تست گلوکز

دیابت بارداری (GD) نوعی دیابت است که طی بارداری اتفاق می­افتد. این بیماری زمانی اتفاق می­افتد که بدن شما توانایی تولید انسولین کافی برای حفظ سطح مناسب گلوکز (قند) در خون شما را ندارد. اگر دیابت درمان نشود، احتمال داشتن بچه بزرگ و عوارض جدی حین زایمان افزایش می­یابد و سلامتی نوزاد تازه متولد­شده را به خطر می­اندازد ( یعنی عارضه پره اکلامپسی و دیستوشی شانه). دیابت درمان­نشده، خطر مرده­زایی دیرهنگام در بارداری را افزایش ­می­دهد (۳۶ تا ۴۰ هفته). زنانی که دیابت بارداری دارند، خطر رشد دیابت نوع ۲ در آن­ها در آینده بیشتر است. با این­حال، درمان عالی برای دیابت بارداری وجود دارد و اکثر زنان دارای دیابت بارداری، زایمان نرمال و نوزادان سالم دارند.

چرا غربال‌گری دیابت بارداری مهم است؟

همه زنان باردار بین هفته ۲۴ و ۲۸ بارداری باید برای دیابت بارداری، تست گلوکز خون انجام دهند. اگر شما فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت بارداری دارید، باید در اوایل بارداری تست دهید. این فاکتورهای خطر شامل موارد ذیل است:

 • list
  سندروم تخمدان پلی‌کیستیک
 • list
  استفاده از کورتیکوستروئیدها در دوران بارداری
 • list
  سابقه دیابت بارداری در بارداری قبلی
 • list
  سابقه زایمان یک بچه بزرگ‌تر از ۴۰۰۰ گرم
 • list
  سن بالاتر از ۳۵
 • list
  چاقی (که به‌صورت شاخص توده بدن (BMI) بیشتر از ۳۰ پیش از بارداری تعریف می‌شود)
 • list
  قومیت‌های بومی، آفریقایی، آسیایی، اسپانیایی یا آسیای جنوبی
 • list
  سابقه دیابت فامیلی

تست گلوکز خون شامل چیست؟

به همه زنان باردار پیشنهاد می­شود که بین هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری، تست گلوگز خون انجام ­دهند. وقتی سایر فاکتورهای خطر مثل چاقی وجود داشته باشد، شاید تست زودتر توصیه شود و اگر تست اولیه نرمال بود، تکرار شود. تست غربال­گری برای دیابت بارداری «چالش گلوکز» نامیده می­شود؛ و هدف این­ است نحوه جریان قندها در بدن­ شما مشاهده شود. اندازه‌­گیری قند خون ۱ ساعت پس از مصرف یک نوشیدنی قندی انجام می­شود. این تست در صبح  انجام می­شود و شما باید ناشتا باشید و قبل از تست چیزی نخورید. میزان گلوکز خون شما قبل از مصرف یک نوشیدنی قندی تست می­شود و سپس ۱ ساعت و ۲ ساعت بعد دوباره تست می­شود. اگر گلوکز شما بالاتر از مقدار قطعی خاص باشد، به­این معنی است که شما دیابت بارداری دارید. برای اطلاعات بیشتر، جدول را ببینید.

 

غربال­گری برای دیابت­ بارداری

مرحله۱- بدون ناشتا، چالش گلوکز ۵۰ گرم
ساعت اول ااگر کمتر از  ۸/۷ میلی­مول در لیتر باشد = تست بیشتر لازم نیست

اگر بین ۸/۷ و ۱/۱۱ میلی­مول در لیتر باشد، به مرحله دوم بروید،

اگر در مرحله دوم بیش از ۱/۱۱ میلی­مول در لیتر بود برابر است با دیابت بارداری

مرحله ۲-  ناشتا، چالش گلوکز ۷۵ گرم
ناشتا اگر بالاتر ­از ۳/۵ میلی­مول در لیتر باشد= دیابت بارداری
۱ ساعت بعد از تست اول اگر بالاتر ­از ۶/۱۰ میلی­مول در لیتر باشد= دیابت بارداری
۲ ساعت بعد از تست اول اگر بالاتر ­از ۰/۹ میلی­مول در لیتر باشد= دیابت بارداری

 

 

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

اگر دیابت بارداری داشته باشم چه‌کار باید کرد؟

امروزه ابتلا به بیماری دیابت بارداری در حال افزایش است و حدود ۷% زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر شما دیابت بارداری دارید، مراقب سلامتی خود باشید تا سطح گلوکز خون را در محدوده سالم حفظ کنید. این مراقبت‌ها شامل، انتخاب رژیم غذایی سالم، داشتن وزن مناسب برای دوران بارداری و تمرین کردن است و اگر نیاز شد، برای پایین آوردن قند خون، انسولین یا قرص مصرف کنید. با اندازه‌گیری منظم رشد و حجم مایع آمنیوتیک، سلامتی نوزاد شما با دقت کنترل می‌شود. اگر شما دیابت بارداری داشته باشید، تکرار تست مقاومت گلوکز بین هفته ۶ و ماه ۷ پس از زایمان برای تشخیص پیش دیابت و دیابت‌ها، پیشنهاد می‌شود. همچنین ممکن‌است پیشنهاد القای زایمان بین هفته ۳۸ تا ۴۰ بارداری داده شود. نهایتاً، توصیه می‌شود که زنان دارای دیابت بارداری، به نوزادان خود شیردهند.

دانستنی‌های لازم درباره

آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.