آشنایی با اعضای تیم مراقبت‌های قبل از زایمان

به طور معمول، در دوران بارداری با افرادی ملاقات خواهید کرد که هر یک در حوزه‌ای خاص از علوم پزشکی و بارداری مهارت دارند.

در هر جلسه‌ای که برای ویزیت به کلینیک یا بیمارستان مراجعه می‌کنید، از متخصص مربوطه بخواهید که خودش را معرفی کند و توضیح بدهد که قرار است چه کاری انجام دهد. ممکن است در زمان مراجعۀ شما به مراکز دولتی، فرد یا افرادی با عنوان کارآموز نیز در اتاق حضور داشته باشند؛ به طور معمول از شما پرسیده می‌شود که با حضور این افراد مشکلی دارید یا خیر.

در این مطلب می‌خواهیم شما را با افرادی که احتمالاً در دوران بارداری ملاقات خواهید کرد، آشنا کنیم.

ماما

ماما به شخصی گفته می‌شود که تحصیلات مامائی را در حد کارشناسی و کارشناسی ارشد در مراکز دانشگاهی زیرنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پایان رسانیده و موفق به اخذ پروانه رسمی مامائی شده باشد. ماما قادر به نظارت، مراقبت و توصیه به خانم‌های باردار در طی دوران بارداری، زایمان و دورۀ بعد از زایمان است.

ماما وظیفۀ مهمی در مشاوره و آموزش بهداشت نه تنها برای خانم‌های باردار بلکه برای خانواده و جامعه دارد. کار ماما باید شامل آموزش دوران بارداری، آماده‌کردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادی باشد و به تنظیم خانواده و مراقبت‌های کودک و بعضی از موارد بیماری‌های زنان نیز گسترش پیدا کند.

ماما می‌تواند در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها ، مراکز بهداشت و یا هر شکل دیگری از ارائه خدمات مامائی کار کند.

در صورتی که همه‌چیز به صورت عادی پیش برود، ماما در حین زایمان طبیعی از شما مراقبت کرده و نوزاد را به دنیا می‌آورد.

در صورتی که در دوران بارداری یا در زمان زایمان، عارضه‌ای ایجاد شود، متخصص زنان‌وزایمان نیز وارد عمل می‌شود. پس از زایمان، شما و نوزادتان برای مدتی توسط ماما تحت نظارت و مراقبت قرار خواهید داشت.

متخصص زنان و زایمان

متخصص زنان و زایمان، پزشکی است که در زمینۀ بارداری، زایمان و سیستم تولیدمثلی زنان و هم‌چنین بیماری‌های مرتبط با آن تخصص دارد. گاهی اوقات ممکن است روی کارت ویزیت، اصطلاح OB-Gyn را مشاهده کنید؛ منظور از این اصطلاح، همان متخصص زنان و زایمان است.

این متخصصان از دانشکده‌های پزشکی داخل و خارج از کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند و دورۀ چهارساله تخصصی را در زمینه بیماری‌های زنان و زایمان به پایان می‌رسانند. این دوره در مورد سلامت قبل از بارداری، بارداری، زایمان، مشکلات بهداشتی پس از زایمان، ژنتیک و مشاوره ژنتیکی را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

در برخی از مراکز درمانی، به صورت مستقیم توسط متخصص زنان و زایمان ویزیت می‌شوید؛ در برخی دیگر از مراکز درمانی، ابتدا توسط ماما یا پزشک عمومی ویزیت شده و سپس در صورت وجود هرگونه نگرانی به متخصص ارجاع داده می‌شوید. به عنوان مثال، در صورتی که سابقۀ وجود عارضه در بارداری قبلی داشته باشید و یا به نوعی بیماری مزمن مانند دیابت و فشارخون مبتلا باشید، به متخصص زنان و زایمان ارجاع داده خواهید شد.

در برخی از موارد خاص ممکن است زایمان طبیعی توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود.

می‌توانید هرگونه نگرانی یا سوالی که در خصوص بارداری و مسائل مربوط به آن دارید را از متخصص زنان و زایمان بپرسید.

متخصص بیهوشی

متخصص بیهوشی، پزشکی است که در تسکین درد و بیهوش‌کردن بیمار تخصص دارد. بیشترین فعالیت این متخصص در اتاق عمل است. وظیفۀ اصلی که وی برعهده دارد، ایجاد بی‌حسی و بی‌دردی در بیمارانی است که در اتاق عمل هستند.

متخصص بیهوشی وظیفه دارد که بعد از پایان بارداری، وضعیت تنفس و قلبی و عروقی مادر را به بهترین نحو ممکن پایش کند. در صورتی که وضعیت مادر نرمال و ثابت شد، اجازۀ انتقال وی به بخش توسط متخصص بیهوشی صادر می‌شود.

در حین زایمان هم وضعیت بیمار از نظر تنفس و سیستم قلبی و عروقی بررسی می‌شود. در صورتی که تصمیم به استفاده از بی‌حسی اپیدورال برای تسکین درد در حین زایمان گرفته باشید، این کار توسط متخصص بیهوشی انجام می‌شود.

اگر هم بنابه تشخیص متخصص زنان و زایمان نیاز به انجام زایمان از طریق سزارین باشد، فرآیند بیهوشی توسط این متخصص انجام می‌شود.

در صورتی که نیاز به انجام زایمان با استفاده از ابزارهایی مانند فورسپس و مکنده (وکیوم باشد)، بی‌حسی اپیدورال توسط متخصص بیهوشی انجام می‌شود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

متخصص طب کودکان

متخصص کودکان در زمینۀ مراقبت و درمان کودکان تخصص بسیار زیادی دارد. کار اصلی این پزشکان این است که سلامتی نوزادان و کودکان را مورد بررسی قرار دهند و بیماری آن‌ها را با استفاده از روش‌های مشخص درمان کنند.

در ایران لازم است پس از طی دورۀ هفت سالۀ پزشکی عمومی، شخص در آزمون دستیاری یا همان تخصص شرکت کند. پس از آن در صورت قبولی در رشتۀ دستیاری کودکان، لازم است به مدت ۳ سال در این رشته تحصیل کند.

ممکن است پس از تولد نوزاد و با تشخیص متخصص زنان و زایمان به متخصص کودکان ارجاع داده شوید تا سلامت نوزاد از هر نظر بررسی شود. در صورتی که نوزاد شما هرگونه مشکلی دارد، آن را با متخصص کودکان در میان بگذارید.

پرستار نوزاد

پرستار نوزاد، شخصی است که برای مراقبت از نوزادان نارس یا بیمار آموزش تخصصی دیده است. به طور معمول، این پرستاران در بخش‌های تخصصی بیمارستان حضور دارند.

پرستار نوزاد نقش مهمی در کمک به والدینی که نوزادشان نیازمند مراقبت‌های تخصصی است، برعهده دارد.

متخصص سونوگرافی

متخصص سونوگرافی ابتدا مدرک پزشکی عمومی را گرفته و سپس در دورۀ دستیاری تخصصی رادیولوژی ادامه‌تحصیل می‌دهد. البته بعضی از متخصصان زنان و زایمان نیز در مطب خود خدمات سونوگرافی را ارائه می‌دهند. توجه داشته باشید که مجوز تاسیس مراکز سونوگرافی به افراد متخصصی داده می‌شود که از طریق تحصیل در رشتۀ پزشکی وارد دورۀ دستیاری تخصصی رادیولوژی می‌شوند. کارشناسان رادیولوژی به‌عنوان تکنسین و زیر نظر این افراد مجاز به فعالیت هستند.

اقدامات زیر توسط متخصص سونوگرافی انجام می‌شود:

  • اسکن سونوگرافی هفتۀ ۱۲ بارداری
  • اسکن سونوگرافی هفتۀ ۲۰ بارداری
  • آزمایش غربالگری سندروم داون (تری‌زومی ۲۱)، سندروم ادواردز (تری‌زومی ۱۸) و سندروم پاتو (تری‌زومی ۱۳)

ممکن است با تشخیص متخصص زنان و زایمان در برخی دیگر از مراحل بارداری هم به سونوگرافی نیاز داشته باشید.

فیزیوتراپیست زنان باردار

فیزیوتراپیست زنان باردار بدین منظور آموزش‌های تخصصی دیده است تا بتواند به افراد باردار کمک کند که با تغییرات فیزیکی دوران بارداری و پس از آن کنار بیایند.

برخی از این افراد در کلاس‌های دوران بارداری اقدام به تدریس مواردی از جمله ورزش‌های دوران بارداری، تمدد اعصاب، تمرینات تنفس دوران بارداری و راه‌های حفظ تناسب اندام در این دوران می‌کنند. پس از زایمان نیز می‌توانید با این متخصصان در خصوص تمرینات تقویت‌کنندۀ عضلات مشورت کنید.

پرستار خانواده

پرستاران خانواده، پرستاران آموزش‌دیده‌ای هستند که می‌توانند به خانواده‌ها در خصوص مراقبت از کودک از زمان تولد تا تولد ۵ سالگی کمک کنند.

 

متخصص تغذیه

رژیم غذایی سالم، نقش مهمی در حفظ سلامت فرد در تمام دوران زندگی و به ویژه در دوران بارداری دارد. تغذیۀ سالم در طول دوران بارداری باعث سلامت جنین شده و زایمان را نیز ساده‌تر می‌کند. متخصص تغذیۀ بارداری می‌تواند به انجام این تغذیۀ سالم کمک زیادی کند.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.