تست استرپ گروه B

تست استرپتوکوکوس گروه B (معروف به تست استرپ گروه B)، ابتلای شما به باکتری استرپتوکوکوس گروه B را بررسی می­کند. استرپتوکوکوس یک باکتری شایع در مجرای گوارشی است اما در نوزادان تازه متولد شده میتواند عامل عفونت­های جدی شود. اگر شما باردار هستید، متخصص مراقبت از سلامتی به شما یک تست استروپ گروه B در سه­ماهه سوم بارداری پیشنهاد می­دهد. برای تست استرپ گروه B، متخصص مراقبت از سلامتی شما، یک سواب از واژن و مقعد شما تهیه می­کند و نمونه­ها را برای تست به آزمایشگاه ارسال می­کند. در برخی موارد، به شما یک راهنما و دستوالعمل داده­ می­شود که چگونه خودتان نمونه­ها را تهیه کنید. هر دفعه که باردار شوید باید تست استرپ گروه B را تکرار کنید. اگر تست استرپ گروه B منفی بود، هیچ اقدامی نیاز نیست. اگر تست استرپ گروه B مثبت بود در طول زایمان به شما آنتی­بیوتیک داده­می­شود تا از ایجاد بیماری استرپ گروه B در بچه­ شما جلوگیری شود.

چرا تست استرپ گروه B انجام می‌شود

اگرچه استرپ گروه B معمولاً در بزرگسالان مضر نیست اما می‌تواند باعث بروز عوارضی در زمان بارداری و بیماری‌های جدید در نوزاد تازه متولد‌شده، شود. تست استرپ گروه B در زمان بارداری انجام می‌شود تا زنان ناقل این باکتری شناسایی شوند.

با این‌حال این باکتری‌ها خیلی به‌ندرت باعث مشکلات سلامتی در طول بارداری می‌شوند و شامل موارد زیر است:

 • list
  عفونت مجرای ادرای
 • list
  عفونت جنین و مایع آمنیوتیک
 • list
  پنومونیا
 • list
  وجود باکتری در خون
 • list
  عفونت تهدید کننده حیات در خون

باکتری­های استرپ گروه B ممکن است پس از زایمان باعث التهاب و عفونت غشای اطراف رحم شوند، هرچند این مورد نادر است.  همچنین باکتری­های استرپ گروه B، خطر عفونت زخم پس از سزارین را افزایش می­دهد.

بزرگترین نگرانی این­است که باکتری­های استرپ گروه B می­تواند هنگام زایمان از طریق واژن به نوزاد انتقال یابد. درحالی­که فقط تعداد کمی از نوزادان در معرض عفونت باکتری­ استرپ گروه B  قرار دارند. و کسانی­که دچار این عفونت شوند، عوارض تهدید کننده سلامتی در آن­ها بروز می­کند. این عوارض اغلب مدت کوتاهی پس از تولید روی می­دهد، اما بعضی­مواقع این عوارض تا روزها یا حتی ماه­ها بعد بروز نمی­کند. این عوارض برای نوزاد شامل موارد ذیل است:

 • list
  التهاب شش‌ها (پنومونیا)
 • list
  التهاب غشاها و مایع اطراف مغز و نخاع (مننژیت)
 • list
  وجود باکتری در خون (باکتریمی)
 • list

  عفونت تهدید کننده سلامتی در خون

اگر باکتری استرپ گروه B داشته باشید، احتمالا در هنگام  زایمان، آنتی‌بیوتیک‌های IV به شما داده می-شود (حداقل چهارساعت قبل از تولد نوزاد). این آنتی‌بیوتیک‌ها، باکتری‌ها موجود در کانال تولد (دهانه رحم، واژن و مهبل) را تخریب می کند و خطر رشد عفونت در نوزاد شما را کاهش می‌دهد. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها از طریق دهان یا هر مسیر دیگر، موثر نیست. همچنین مصرف آنتی‌بیوتیک قبل از زایمان نیز کمکی نمی‌کند زیرا باکتری مجدداً به‌سرعت رشد می‌کند. اگر قبلا نوزادی به‌دنیا آورده باشید که به عفونت باکتری استرپ گروه B مبتلا شده باشد، یا دچار عفونت مجاری ادراری ناشی از باکتری استرپ گروه B شده باشد، بنابراین هنگام بارداری کنونی نیز خطر گسترش باکتری استرپ گروه B در بچه شما، بالا است. در نتیجه، شما بلافاصله هنگام زایمان به‌طور اتوماتیک تحت درمان آنتی‌بیوتیک قرار می‌گیرید. اگر شما سزارین برنامه‌ریزی شده داشته باشید، و تا زمانی‌که زایمان شروع نشده باشد و کیسه آمنیوتیک (غشای پر از مایع که حول نوزاد شما قرار گرفته و در دوران بارداری از نوزاد محافظت می‌کند) دست‌نخورده باشد، آنتی‌بوتیک ضرروی نیست. با این‌حال، هنوز تست مهم است زیرا ممکن است قبل از موعد سزاریان، به‌طور طبیعی درد زایمان شروع شود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

هنگام انجام تست

معمولاً تست باکتری استرپ گروه B در دفتر خدمات مراقبت سلامت انجام می‌شود. شما بر روی یک میز آزمایش به پشت قرار می‌گیرید. و متخصص با استفاده از یک سواب کتانی استریل از قسمت پایین واژن و مقعهد شما، نمونه می‌گیرد. یا شاید به شما یک دستورالعمل و راهنما بدهد تا خودتان نمونه‌ها را تهیه کنید.

آمادگی برای آزمایش

معمولا تست باکتری استرپ گروه B در هفته ۳۶ و ۳۷ بارداری انجام می‌شود. هیچ گونه تدارک و مقدمات ویژه نیاز نیست. اجازه دهید که متخصص مراقبت از سلامتی شما بداند که آیا شما در بارداری قبلی، باکتری استرپ گروه B داشتید و آیا یک نوزاد با عفونت باکتری استرپ گروه B داشتید.

نتایج

بعداز انجام تست باکتری استرپ گروه B، شما می‌توانید به فعالیت‌های معمول بازگردید. نتایج تست معمولا طی ۷ روز اعلام می‌شود. اگر تست باکتری استرپ گروه B مثبت باشد، به‌این معنی نیست که شما یا بچه شما آلوده هستند. بلکه به ‌این معنی است که شما به درمان نیاز دارید تا از عفونت در نوزاد شما جلوگیری شود. درباره چگونگی ادغام درمان باکتری استرپ گروه B با برنامه زایمان، با متخصص مراقبت سلامتی خود صحبت کنید. این به تیم مراقب شما کمک می‌کند که در طول زایمان، وضعیت باکتری استرپ گروه B شما را تحت نظر داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اگر به هر تغییری حساسیت داشته باشید، متوجه شوند.

 • check-box
  در هنگام مسافرت در قطار، هواپیما یا ماشین، هر از چندگاهی پاهای خودتان را تکان بدهید
 • check-box
  در صورت امکان، در زمان توقف‌های بین‌راهی پیاده شده و کمی راه بروید
 • check-box
  مقادیر زیادی مایعات و آب بنوشید
 • check-box
  از مصرف مشروبات الکلی در دوران بارداری بپرهیزید
دانستنی‌های لازم درباره

آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی در بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.