خواب در دوران بارداری

آیا خوابیدن در دوران بارداری برای‌تان سخت شده است؟ به طور کلی باید بدانید که دلایل مختلفی منجر به بروز اختلالات خواب در مقاطع مختلف بارداری می‌شود. با خواندن این مطلب، متوجه خواهید شد که چرا در دوران بارداری احساس خستگی می‌کنید. هم‌چنین چندین راهکار برای به حداقل‌رساندن اختلالات خواب بیان خواهد شد.

به طور معمول، تأثیر بارداری بر خواب، تأثیر در جهت ناخوشایند بوده و منجر به اختلالات خواب و بی‌خوابی می‌شود. خواب، تأثیر به‌سزایی بر سلامت روحی و جسمی شخص باردار می‌گذارد. بنابراین، با توجه به این که خواب، نقشی مهم در خلق‌و‌خو، کیفیت زندگی و سلامتی شخص باردار دارد، بهره‌بردن از خواب با‌کیفیت منجر به بارداری سالم‌تری خواهد شد.

بارداری چه تأثیری بر خواب دارد؟

برخی از علائم طبیعی دوره بارداری می‌توانند کیفیت خواب را تحت‌تأثیر قرار داده و حتی آن را مختل کنند:

 • list-items

  خروپف و تنگی‌نفس

 • list-items

  حالت تهوع صبحگاهی و استفراغ

 • list-items

  اضطراب مربوط به بارداری و زایمان

 • list-items

  تکرر ادرار ناشی از فشار رحم بر روی مثانه

 • list-items

  سوزش سردل یا حساس‌شدن سینه‌ها و کمردرد

 • list-items

  سندرم پای بی‌قرار (RLS) یا گرفتگی عضلات پا

 • list-items

  افزایش حرکات جنین که باعث بیدارشدن مادر می‌شود

 • naNO-ATTENTION

  اختلالات خواب از جمله اختلال تنفسی در خواب (آپْنه خواب)، می‌تواند در دوران بارداری تشدید شود. آپنه خواب، نوعی اختلال خواب است که باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه در طول خواب می‌شود. هر توقف می‌تواند حدود چندین ثانیه طول کشیده و معمولاً تعداد زیادی توقف در یک شب اتفاق می‌افتد. هر کدام از این دوره‌ها یک آپنه نامیده می‌شود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

اختلالات خواب

 • nano-p-tests-i-warning-1

  در صورت برطرف‌نشدن اختلالات خواب، با پزشک معالج خود صحبت کنید. ممکن است پزشک روش درمانی رفتاری-شناختی را پیشنهاد کند.

چه وضعیتی برای خوابیدن بهتر است؟

به نکات زیر توجه داشته باشید:

بالشت بین پاها

خوابیدن به پهلوی چپ

چرا بارداری باعث احساس خستگی می‌شود؟

در ابتدای دوران بارداری، سطح هورمون پروژسترون در خون افزایش یافته و میزان سوخت‌وساز بدن نیز افزایش می‌یابد. این امر باعث بروز خواب‌آلودگی و احساس خستگی در طول روز می‌شود. در صورتی که فرزند دیگری هم داشته باشید، این خستگی دوچندان خواهد شد.

چند راهکار برای بهبود اختلالات خواب

اطمینان از سلامت جنین و انتظارکشیدن برای تولد نوزاد می‌تواند اضطراب زیادی در فرد ایجاد کند. در مواجهه با این نوع تنش‌های عاطفی، می‌توان با استفاده از روش درمانی رفتاری-شناختی مختص بی‌خوابی (CBT-I) به رفع مشکل در شخص باردار کمک کرد تا بتواند برای رشد جنین سالم بر تنش‌ها غلبه کند. جلساتی که برای بهبود کیفیت خواب شخص باردار برگزار می‌شود، می‌تواند تأثیر مطلوبی در این زمینه داشته باشد. برای مشکلات حاد و مداوم خواب، داروهای تجویزی با دوز پایین می‌توانند کمک‌کننده باشند.

توجه به راهکارهای زیر می‌تواند باعث بهبود اختلالات خواب در دوران بارداری شود:

 • check-box

  تعداد وعده‌های غذایی را افزایش داده و در هر وعده، حجم غذای کمتری مصرف کنید. سه ساعت قبل از خواب از خوردن غذا خودداری کنید. خوابیدن به پهلوی چپ و قراردادن بالاتنه در وضعیت بالاتر، احتمال بروز سوزش سردل را کاهش می‌دهد.

 • check-box

  در وعدۀ غذایی شب از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ‌کردنی و هم‌چنین مواد غذایی اسیدی مانند گوجه‌فرنگی خودداری کنید. این مواد باعث سوء‌هاضمه، سوزش سردل و در نتیجه اختلال خواب در دوران بارداری می‌شوند.

   

 • check-box

  یک محیط تاریک، ساکت و آرام و دمای مناسب اتاق می‌تواند به افزایش کیفیت خواب کمک کند. ثابت‌کردن زمان رفتن به تخت‌خواب و بیدارشدن می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. ترجیحاً هیچ‌گونه وسایل الکترونیکی در اتاق خواب وجود نداشته باشد. 

 • check-box

  انجام ورزش سبک در دوران بارداری علاوه‌بر این‌که برای سلامت جسمانی مفید است، منجر به بهبود خواب نیز می‌شود.

دانستنی‌های بیشتر درباره

روش‌های مراقبت بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.