مصرف داروها در دوران بارداری

بیشتر داروهای مصرف‌شده در دوران بارداری می‌توانند از جفت عبور کرده و به نوزاد برسند.

الزامی است قبل از مصرف هر نوع دارویی در دوران بارداری (حتی داروهای مسکن و بدون نیاز به نسخۀ پزشک) با داروساز، ماما یا پزشک خود در مورد بی‌خطر بودن آن مشورت کنید.

هنگامی که تصمیم دارید دارویی را در دوران بارداری مصرف کنید، حتماً باید از اثرات احتمالی دارو بر نوزاد خود آگاه باشید؛ این موضوع، برای تمامی انواع داروهای نیازمند نسخه و بدون نسخه صدق می‌کند.

توصیه‌‌های بارداری

به طور معمول، اطلاعات مربوط به مصرف هر نوع دارویی در دوران بارداری در برگه راهنمای آن دارو نوشته شده است. با مراجعه به وبسایت شرکت سازنده دارو نیز می‌توان اطلاعات لازم را به دست آورد.

به هیچ وجه، مصرف دارویی را که پزشک برای حفظ سلامتی شما تجویز کرده است، بدون مشورت با وی قطع نکنید. توقف مصرف دارو می‌تواند برای برای شما و نوزادتان مضر باشد.

 

اگر می‌خواهید بچه‌دار شوید و یا در حال حاضر باردار هستید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • list-items

  قبل از مصرف هر نوع دارویی (حتی داروهای مسکن و بدون نیاز به نسخۀ پزشک) با داروساز، ماما یا پزشک خود در مورد بی‌خطربودن آن مشورت کنید.

 • list-items

  در هنگام مراجعه به متخصصان مختلف از جمله دندانپزشکان، اطمینان حاصل کنید که از بارداربودن شما مطلع هستند تا بر همین اساس، داروهای مناسب را تجویز کنند.

 • list-items

  در صورتی که به صورت روزانه داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً قبل از تلاش برای بچه‌دارشدن و یا به محض این‌که متوجه بارداری شدید، پزشک معالج را در جریان قرار دهید.

 • naNO-ATTENTION

  در صورتی که نتوانستید اطلاعات مربوط به مصرف دارویی خاص در دوران بارداری را پیدا کنید، از پزشک یا ماما بخواهید که در این خصوص، شما را راهنمایی کنند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

 • nano-p-tests-i-warning-1

  روش‌های درمانی مکمل نمی‌توانند جایگزین روش‌های مراقبتی پیش از زایمان شوند. بسیار مهم است که در تمامی جلسات ویزیت قبل از زایمان شرکت کنید.

PSA

سازمان استانداردهای حرفه‌ای مراقبت‌های بهداشتی-اجتماعی (PSA) اطلاعاتی را در مورد پزشکان واجد شرایط ارائه می‌دهد.

سازمان‌های معتبر زیرمجموعۀ PSA عبارتند از:

فدراسیون درمانگران کلی‌نگر

شورای روش‌های درمانی طبیعی

 • naNO-ATTENTION

  همه انواع داروهای طبیعی و روش‌های درمانی مکمل، در دوران بارداری ایمن نیستند.

استفاده از داروهای گیاهی و رایحه‌درمانی در دوران بارداری

برخی از این محصولات ممکن است از کیفیت لازم برخوردار نبوده و حاوی مواد مضری مانند سرب باشند.در صورتی که تصمیم به استفاده از داروهای گیاهی، هومئوپاتی و رایحه‌درمانی دارید، به ماما یا متخصص زنان‌وزایمان اطلاع دهید. به طور کلی، قبل از شروع هرگونه درمانی در دوران بارداری باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

روش‌های مراقبت بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.