آزمایش هورمون تستوسترون (Testosterone)

آزمایش تستوسترون برای تعیین میزان تِستوسترون (Testosterone) در نمونه خون انجام می‌شود.

تستوسترون، هورمون مسئول کنترل باروری و رشد اسپرم در آقایان است و همچنین نقش مهمی در شکل‌گیری ویژگی‌های جنسی آقایان مانند صدای عمیق‌تر، برخی از الگوهای رشد عضلانی، و رشد مو دارد. در خانم‌ها، تستوسترون بر رشد و شکل‌گیری کلی عضلات و بافت سیستم تولید مثل تأثیر می‌گذارد.

آزمایش تستوسترون می‌تواند به تشخیص بیماری در کودکان و بزرگسالان کمک کند.

هدف از انجام آزمایش تِستوسترون

هدف از آزمایش تستوسترون، ارزیابی میزان این هورمون در خون است. اگر مقدار تستوسترون خارج از محدوده طبیعی باشد می‌تواند باعث تغییر در سلامت و ظاهر فیزیکی شود. اندازه‌گیری تستوسترون می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها یا نظارت بر پاسخ بدن شما به درمان کمک کند:

 • تشخیص: پزشکان ممکن است مقدار تستوسترون را بررسی کنند تا علت بروز علائم شما را مشخص کنند. این تست می‌تواند به شناسایی کمبود یا افزایش مقدار تستوسترون کمک کند. احتمال دارد انجام این آزمایش‌ها بخشی از ارزیابی این مسئله باشد که آیا شما بیماری‌هایی دارید که می‌تواند بر مقدار هورمون تأثیر بگذارد یا خیر.
 • نظارت: به این روش، پزشکان قادر هستند روند تغییرات سلامتی شما را دنبال کنند. اگر آزمایش‌های غیرطبیعی تستوسترون داشته‌اید، ممکن است از آزمایش‌های پیگیری برای ردیابی مقدار تستوسترون شما استفاده شود.

آنچه در آزمایش Testosterone اندازه‌گیری می‌شود

تست تستوسترون، مقدار هورمون تستوسترون را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

در آقایان، تستوسترون توسط بیضه‌ها و غده فوق‌کلیوی تولید می‌شود و رشد اسپرم و ویژگی‌های جنسی آقایان را کنترل می‌کند. در خانم‌ها، تستوسترون توسط تخمدان‌ها، غده فوق‌کلیوی و سایر بافت‌ها تولید می‌شود و به رشد کلی کمک می‌کند.

تستوسترون در خون می‌تواند متصل یا آزاد باشد:

 • تستوسترون متصل به پروتئین‌هایی مانند آلبومین یا گلوبولین وصل‌کننده هورمون جنسی (SHBG) است. بیشتر تستوسترون، متصل به SHBG است.
 • تستوسترون آزاد، فرم فعال هورمون، تستوسترون باقی‌مانده است که به مواد دیگر متصل نیست.

یک آزمایش تستوسترون کامل، میزان تستوسترون متصل و آزاد را در یک نمونه خون اندازه‌گیری می‌کند. این رایج‌ترین نوع آزمایش تستوسترون است و مقدار آن معمولا با نانوگرام در هر دسی‌لیتر خون (ng/dL) گزارش می‌شود. گاهی احتمال دارد آزمایش برای تستوسترون آزاد انجام شود، که در پیکوگرام در هر دسی‌لیتر خون (pg/dL) گزارش می‌شود.

چه زمانی باید تست تِستوسترون را انجام داد؟

اگر علائمی را تجربه می‌کنید که نشان می‌دهد مقدار هورمون خارج از محدوده طبیعی است، ممکن است پزشک‌تان آزمایش تستوسترون را تجویز نماید.

اگر علائم نشانگر مقدار تستوسترون در آقایان پایین باشد، ممکن است آزمایش تستوسترون انجام شود؛ مانند:

 • شروع زودهنگام یا دیر بلوغ
 • اختلال نعوظ
 • مشکلات باروری
 • پوکی استخوان یا نازک شدن استخوان‌ها
 • کاهش میل جنسی

اگر شما یک بیماری دارید که می‌تواند بر مقدار هورمون تأثیر بگذارد، پزشکان احتمالا مقدار تستوسترون شما را نیز ارزیابی کنند؛ حتی اگر علائم بیماری نداشته باشید. به‌عنوان مثال، تست تستوسترون می‌تواند در صورت ابتلا به HIV یا ایدز، از دست دادن تراکم استخوان غیر‌قابل‌توضیح، ناباروری یا کم‌خونی انجام شود. همچنین اگر انواع خاصی از روش‌های درمان سرطان مانند شیمی‌درمانی یا تابش اشعه به بیضه‌ها را تجربه کرده‌اید، ممکن است مقدار تستوسترون شما بررسی شود.

احتمال دارد پزشکان مقدار تستوسترون را به‌عنوان بخشی از یک کار تشخیصی در خانم‌ها بررسی کنند، اگر تغییرات فیزیکی در آنها، مقدار تستوسترون بالاتر از حد طبیعی را نشان دهد. این تغییرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دوره‌های قاعدگی نامنظم
 • از دست دادن دوره‌های قاعدگی
 • تغییر در الگوهای رشد مو
 • تغییرات صدا
 • بروز عوارض پوستی مانند پوست چرب یا آکنه
 • کلیتوریس بزرگ‌شده

اگر در مورد آزمایش تستوسترون سوالی دارید، لازم است با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید آیا این تست برای وضعیت شما مناسب است یا نه.

مراحل انجام آزمایش Testosterone

میزان تستوسترون معمولا با برداشتن یک نمونه خون از رگ بازو در آزمایشگاه بررسی می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

تست تستوسترون باید بین ساعت ۷ تا ۱۰ صبح انجام شود، در حدود زمانی که مقدار آن به طور معمول در بالاترین حد است. برخی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند که با ناشتایی برای آزمایش آماده شوید، به این معنی که چند ساعت قبل از آزمایش از خوردن یا نوشیدن هر چیزی به جز آب اجتناب کنید. احتمال دارد پزشکان دیگر رعایت ناشتایی قبل از آزمایش تستوسترون را توصیه نکنند.

در مورد چگونگی آماده شدن برای آزمایش تستوسترون با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل‌های وی را قبل از تست با دقت دنبال کنید.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Testosterone در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش تِستوسترون

چندین نوع اندازه‌گیری تستوسترون وجود دارد و تفسیر نتایج آزمایش بستگی به نوع تستوسترون اندازه‌گیری‌شده دارد.

تستوسترون کل (Total testosterone) رایج‌ترین نوع تست برای اهداف تشخیصی و نظارت است. نتایج تست تستوسترون کل به‌طور معمول با ng/dl گزارش می‌شود.

هر نتیجه در گزارش آزمایش شما، دارای محدوده مرجع است. این محدوده نشان می‌دهد که آزمایشگاه چه مقادیری را به‌عنوان یک مقدار تست تستوسترون کل برای یک فرد سالم باید در نظر گرفت. احتمال دارد محدوده مرجع این تست از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد، بنابراین مهم است که با پزشک خود در مورد نتیجه تست و تحلیل آن صحبت کنید.

مقادیر خارج از محدوده مرجع می‌تواند نشانگر یک مشکل سلامتی باشد. در حالی که مقدار تستوسترون با افزایش سن کاهش می‌یابد، مقادیر غیرطبیعی پایین که در کنار برخی علائم رخ می‌دهد می‌تواند کمبود تستوسترون را نشان دهد. علاوه بر این، مقدار پایین تستوسترون در آقایان می‌تواند با سایر مشکلات سلامتی، از جمله تغییرات در عملکرد تیروئید، بیماری ژنتیکی یا مزمن، تومورهای خوش‌خیم، مشکلات بیضه، چاقی یا خواب مختل مرتبط باشد.

در خانم‌ها، مقدار غیرطبیعی تستوسترون می‌تواند نشانگر تستوسترون اضافی تولید شده توسط تخمدان‌ها یا سایر غدد مولد هورمون باشد. برای مثال، نتایج غیرطبیعی تستوسترون می‌تواند ناشی از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، سرطان تخمدان یا غده فوق‌کلیوی یا اختلال غده هیپوفیز باشد.

مقدار تست تستوسترون کل به‌تنهایی برای تشخیص یک بیماری کافی نیست. نتایج آزمایش با در نظر گرفتن شرایط خاص سلامتی شما تفسیر می‌شود. احتمال دارد پزشک، آزمایش‌های تکراری یا آزمایش‌های تکمیلی را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه ممکن است باعث بروز علائم شما و یا تغییر در مقدار تستوسترون شما شود، توصیه کند.

اگر آزمایش تستوسترون آزاد انجام داده‌اید، با پزشک خود در مورد معنی نتایج آزمایش صحبت کنید. این آزمایش‌ اغلب در کنار تست تستوسترون کل تفسیر می‌شود. اگر شرایط سلامتی خاصی دارید یا داروهای خاصی مصرف می‌کنید، آزمایش‌های تستوسترون آزاد می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری در مورد این‌که آیا مقدار این هورمون در بدن طبیعی است، ارائه دهد.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • اگر نتیجه تست من غیرطبیعی بود، آیا نیاز به آزمایش‌های پیگیری دارم؟
 • در صورت نیاز به پیگیری، چه آزمایش‌هایی انجام بدهم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Total Testosterone, Free Testosterone, Bioavailable Testosterone

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Albumin Blood Test (Serum Albumin), Follicle Stimulating Hormone (FSH Blood Test), Luteinizing Hormone (LH), Prolactin Blood Test, Sex Hormone Binding Globulin (SHBG)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.