آزمایش هورمون پروژسترون (Progesterone)

آزمایش پروژسترون برای اندازه‌گیری مقدار پروژسترون در بدن شما استفاده می‌شود. به طور معمول، از این تست به عنوان بخشی معمول از نظارت بر بارداری انجام می‌شود، زیرا پروژسترون هورمونی است که به آماده‌سازی بدن برای بارداری کمک می‌کند. میزان پایین پروژسترون می‌تواند بیانگر مشکلاتی در مراحل اولیه بارداری باشد زیرا جفت در حال رشد، این هورمون را در مقادیر نسبتاً زیاد تولید می‌کند.

در عین حال، این تست می‌تواند برای کمک به تعیین این‌که آیا یک خانم تخمک‌گذاری کرده است یا نه، و همچنین کمک به تعیین علت خون‌ریزی غیرطبیعی رحم در خانم‌های غیرباردار نیز تجویز شود.

هدف از انجام آزمایش Progesterone

تست پروژسترون، میزان پروژسترون را در نمونه‌ای از خون شما اندازه‌گیری می‌کند. پروژسترون هورمونی است که عمدتا توسط تخمدان‌ها ساخته می‌شود، که دو غده در سیستم تولید مثل خانم‌ها و حاوی تخمک هستند.

پروژسترون هر ماه، رحم شما را برای بارداری آماده می‌کند. در طول یک چرخه قاعدگی طبیعی، تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند و میزان پروژسترون شما شروع به افزایش می‌کند. پروژسترون باعث می‌شود که پوشش رحم ضخیم‌تر شود تا یک تخمک بارور شده بتواند در داخل رحم متصل شده و به یک جنین تبدیل شود.

 • اگر باردار نشوید، میزان پروژسترون شما کاهش می‌یابد. پوشش رحم شما دوباره نازک‌تر می‌شود. وقتی رحم شروع به خلاص شدن از خون و بافت اضافی می‌کند، قاعدگی شما شروع می‌شود.
 • اگر باردار شوید، میزان پروژسترون برای حمایت از بارداری به حدود ۱۰برابر بیشتر از حد معمول افزایش می‌یابد. میزان بالای پروژسترون از انقباض (فشار) رحم و ایجاد زایمان زودرس جلوگیری می‌کند. بیشتر پروژسترون مورد نیاز برای بارداری سالم، توسط جفت ساخته می‌شود. جفت اندامی است که در رحم رشد می‌کند تا مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین فراهم کند.

تست پروژسترون می‌تواند به تشخیص این‌که آیا میزان پایین پروژسترون باعث ناباروری خانم‌ها می‌شود (مشکلات باردار شدن پس از یک سال تلاش)، و یا مشکلات دوران بارداری کمک کند. این آزمایش همچنین می‌تواند در تشخیص برخی مشکلات غدد فوق‌کلیوی کاربرد داشته باشد که ممکن است باعث افزایش میزان پروژسترون در خانم‌ها و مردان می‌شود.

آنچه در آزمایش پروژسترون اندازه‌گیری می‌شود

پروژسترون یک هورمون استروئیدی است که نقش اصلی آن، کمک به آماده‌سازی بدن خانم‌ها برای بارداری است. این هورمون در همکاری با چندین هورمون زنانه دیگر کار می‌کند. این تست، میزان پروژسترون خون را اندازه‌گیری می‌کند.

هر ماه، هورمون استروژن باعث می‌شود پوشش رحم، آندومتر، رشد کند و خود را دوباره پر کند. افزایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) منجر به آزاد شدن تخمک از یکی از دو تخمدان و یا تخمک‌گذاری می‌شود. سپس یک جسم لوتئوم (توده بافتی) در تخمدان در محل آزاد شدن تخمک تشکیل می‌شود و شروع به تولید پروژسترون می‌کند.

این پروژسترون، همراه با مقادیر کمی که توسط غدد فوق‌کلیوی تولید شده، تکمیل می‌شود و رشد اندومتریال را متوقف می‌کند و رحم را برای کاشت احتمالی تخمکِ بارور، آماده می‌کند.

اگر لقاح رخ ندهد، لوتئوم دچار دژنراسیون می‌شود و میزان پروژسترون کاهش می‌یابد و خون‌ریزی قاعدگی آغاز می‌شود. وقتی یک تخمک بارور شده در رحم کاشته می‌شود، لوتئوم همچنان پروژسترون تولید می‌کند و یک تروفوبلاست تشکیل می‌دهد که گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) را تولید می‌کند.

جفت پس از چند هفته، جایگزین جسم لوتئوم به عنوان منبع اصلی پروژسترون می‌شود و مقادیر نسبتا زیادی از هورمون را در طی بقیه بارداریِ طبیعی تولید می‌کند.

پروژسترون در آقایان نیز در میزان بسیار پایین‌تر تولید می‌شود و عملکرد آن مرتبط با تولید اسپرم است.

چه زمانی باید تست پروژسترون را انجام داد؟

چندین دلیل وجود دارد که مشخص شدن آنها می‌تواند نیاز به تست پروژسترون داشته باشد:

 • در زمان‌های خاص در طول چرخه قاعدگی یک خانم، برای تعیین این‌ که چه زمانی تخمک‌گذاری می‌کند
 • در اوایل بارداری، زمانی که علائم نشان می‌دهد بارداری از نوع خارجِ رحمی است و یا ناموفق بوده است
 • در طول بارداری پرخطر، برای کمک به تعیین سلامت جفت و جنین
 • به‌طور دوره‌ای، در شرایطی که شما در حال انجام روش درمان جایگزین پروژسترون هستید
 • در شرایطی که یک خانم خون‌ریزی غیرطبیعی رحم دارد

مراحل انجام آزمایش پروژسترون

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. البته بسته به نوع آزمایش موجود، نمونه بزاق نیز ممکن است پذیرفته شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Progesterone در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش پروژسترون

تفسیر نتایج آزمایش پروژسترون، به دلیل تجویز آزمایش بستگی دارد و وابسته به وضعیت یک خانم در چرخه قاعدگی یا بارداری است. میزان پروژسترون معمولا زمانی شروع به افزایش می‌کند که تخمک از تخمدان آزاد شود. این هورمون به مدت چند روز افزایش می‌یابد و با در اوایل بارداری افزایش یافته، و در غیر این صورت با شروع قاعدگی کاهش می‌یابد.

اگر میزان پروژسترون ماهانه افزایش و کاهش پیدا نکند، احتمال دارد یک خانم تخمک‌گذاری نکند و یا قاعدگی منظم نداشته باشد. این مسئله می‌تواند علت ناباروری باشد.

اگر در بارداری، مقادیر پروژسترون به‌صورت طبیعی افزایش نیابد، احتمال دارد بارداری خارج‌رحمی باشد و یا در اوایل بارداری ناموفق بشود. اگر اندازه‌گیری‌های متوالی، بیانگر افزایش میزان پروژسترون در طول زمان نباشد، احتمال دارد مشکلاتی در زنده ماندن جفت و جنین وجود داشته باشد.

میزان پایین پروژسترون می‌تواند با این موارد مرتبط باشد:

 • بارداری خارج رحمی
 • مرگ جنین یا سقط جنین
 • پره اکلامپسی
 • کاهش عملکرد تخمدان‌ها
 • فقدان قاعدگی (آمنوره)

افزایش میزان پروژسترون گاهی اوقات به این دلایل اتفاق می‌افتد:

 • شکل‌گیری کیست‌های تخمدان
 • حاملگی‌های غیر قابل تداوم که با عنوان حاملگی‌های مولاری شناخته می‌شوند
 • نوعی نادر از سرطان تخمدان
 • تولید بیش از حد پروژسترون توسط غدد فوق‌کلیوی
 • سرطان آدرنال
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا احتمال دارد داروهایی که مصرف می‌کنم بر میزان پروژسترون تاثیر بگذارد؟
 • در دوره یائسگی و در طی درمان جایگزینی هورمون (HRT)، آیا نیاز به نظارت بر میزان پروژسترون وجود دارد؟
 • آیا تست‌های دیگری برای پیگیری هست که باید انجام بدهم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  PGSN

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Estrogens, Follicle-stimulating Hormone (FSH), Luteinizing Hormone (LH), Pregnancy Test (hCG)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.