سطوح مختلف hCG در دوران بارداری

در آزمایش‌های بارداری، وجود هورمون گونادوتروپین کوریونیک انسانی یا hCG در ادرار یا خون تشخیص داده می‌شود. این هورمون در دوران بارداری، توسط سلول‌های جفت تولید می‌شود.‌ نوع آزمایش بارداری که پزشک یا ماما درخواست می‌کند، بستگی به هدف انجام آزمایش دارد.

در صورتی که هدف از آزمایش صرفاً تأیید بارداری باشد، آزمایش‌های بارداری خانگی مبتنی‌بر ادرار کفایت می‌کنند. اگر پزشک به چندقلویی، بارداری خارج‌رحمی یا سقط جنین مشکوک باشد، از آزمایش خون بارداری استفاده می‌کند. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که آزمایش خون برای بررسی افزایش یا کاهش هورمون hCG تکرار شود.

میزان افزایش سطح هورمون hCG در ۳۰ روز نخست پس از لانه‌گزینی ( تا هفتۀ هفتم بارداری)، در هر ۴۸ ساعت، تقریباً ۲ برابر می‌شود؛ اگرچه مقادیر آن ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت باشد. پس از آن، سرعت افزایش میزان هورمون hCG شروع به کند‌شدن می کند. سطح هورمون hCG در حدود هفتۀ ۸ تا ۱۰ بارداری، به اوج خود رسیده و سپس به آرامی کاهش می‌یابد. در حدود هفتۀ ۲۰، سطح hCG به حدی می‌رسد که برای بقیۀ دوران بارداری ثابت خواهد بود.

پس از لقاح پس از آخرین چرخۀ قاعدگی mIU/mL یا IU/L
۷ روز ۳ هفته ۰ – ۵
۱۴ روز ۲۸ روز ۳ – ۴۲۶
۲۱ روز  ۳۵ روز ۱۸ – ۷۳۴۰
۲۸ روز ۴۲ روز ۱۰۸۰ – ۵۶۵۰۰
۳۵ – ۴۲ روز ۴۹ – ۵۶ روز ۷۶۵۰ – ۲۲۹۰۰۰
۴۳ – ۶۴ روز ۵۷ – ۷۸ روز ۲۵۷۰۰ – ۲۸۸۰۰۰
۵۷ – ۷۸ روز
۷۹ – ۱۰۰ روز ۱۳۳۰۰ – ۲۵۳۰۰۰
۱۷ – ۲۴ هفته
سه‌ماهه دوم ۴۰۶۰ – ۶۵۴۰۰
۲۵ هفته – تولد
سه‌ماهه سوم ۳۶۴۰ – ۱۱۷۰۰۰
چندین روز پس ­از تولد کمتر از ۵

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

انواع تست‌های بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.