بهترین روش انجام آزمایش بارداری

آیا تا به امروز، همۀ آزمایش‌های بارداری را با روشی اشتباه انجام داده‌اید؟ انجام صحیح آزمایش چیزی فراتر از ریختن ادرار روی نوار آزمایش (یا داخل فنجان) است. راهنمای گام‌به‌گامی که در ادامه آمده است، بهترین روش انجام آزمایش بارداری را از ابتدا تا انتها به شما می‌گوید.

وسایل موردنیاز را آماده کنید

مواردی که نیاز دارید، عبارتند از:

 • کیت آزمایش بارداری
 • فنجان یکبار مصرف (در صورتی که از آزمایش‌هایی که به شکل نوار (دیپ‌اِستیک) هستند، استفاده می‌کنید)
 • تایمر یا زمان‌سنج (ممکن است تلفن همراه شما این قابلیت را داشته باشد)
 • زمانی مناسب در صبح ( حتماً باید آزمایش را صبح انجام دهید)
 • تقویم یا چارت باروری‌تان
 • شکلات موردعلاقه‌تان (دلیل خاصی ندارد ولی باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید)

از آن‌جایی که بهتر است آزمایش با اولین ادرار صبحگاهی انجام شود، حتماً شب قبل از انجام آزمایش، وسایل موردنیازتان را آماده کنید.

می‌توانید آن‌ها را در حمام یا روی میز کنار تخت‌تان قرار دهید.

بررسی تاریخ انجام آزمایش

یک روز پس از این‌که پریودتان به تاخیر افتاد، می‌توانید آزمایش بارداری را انجام دهید؛ به عنوان مثال، اگر انتظار دارید که چهارشنبه پریود شوید اما نشدید، می‌توانید روز جمعه آزمایش را انجام بدهید.

تاریخ پریودشدن خودتان را نمی‌دانید؟ امیدوارم حداقل تقویم باروری‌ خود که تاریخ‌های پریودتان را در آن ثبت کرده‌اید، نگه داشته باشید. به طولانی‌ترین چرخۀ عادی که داشته‌اید نگاه کنید؛ بر همین اساس، باید حداقل به تعداد روزهای طولانی‌ترین چرخه برای انجام آزمایش صبر کنید.

در حالت ایده‌آل، باید آزمایش بارداری را در صبح و با اولین ادرار انجام دهید. غلظت هورمون نشانگر بارداری (در صورت وجود) در صبح بیشتر خواهد بود؛ بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که در آزمایش بارداری تشخیص داده شود. توجه داشته باشید که انجام بسیاری از آزمایش‌های بارداری در اواسط روز نیز امکان‌پذیر است؛ خصوصاً اگر پریود شما چند روز به تأخیر افتاده باشد.

نباید خیلی زود اقدام به انجام آزمایش کنید. یکی از نشانه‌های عجول‌بودن این است که نمی‌توانید تا صبح صبر کنید و سپس آزمایش بدهید. ممکن است قاعدگی شما واقعاً دیر نشده باشد و در عین حال تمایل به انجام آزمایش داشته باشید. بهتر است مقاومت کرده و آزمایش را در زمان مناسب انجام دهید. ضمناً باید اطمینان حاصل کنید که که درمان‌های باروری (در صورت استفاده از روش‌های درمانی باروری) در نتیجۀ آزمایش تداخلی ایجاد نمی‌کنند. اگر تزریق عامل تحریک‌کننده (پرگنیل، اُویدرِل یا نُوارِل) داشته‌اید، بدان معناست که باید ۱۰ روز صبر کنید.

دستورالعمل‌های آزمایش را بخوانید

انجام این مرحله بسیار ضروری است. تنها در صورتی می‌توانید از این مرحله عبور کنید که قبلاً از نوع و برند مشابه کیت آزمایش استفاده کرده باشید و از نحوۀ استفاده آگاه باشید.

مواردی‌ که باید‌ به آ‌ن‌ها توجه شود، ‌عبارتند‌ از:

 • آیا لازم است روی نوار ادرار کنید یا درون فنجان؟
 • نوار باید چه مدتی در تماس با جریان ادرار نگه داشته شود؟
 • آیا روی نوار، پوشش خاصی وجود دارد که باید برداشته شود؟
 • آیا لازم است پس از انجام آزمایش، پوشش نوار تعویض شود؟
 • در صورتی که لازم است نوار را درون فنجان فرو ببرید، برای چه مدتی این کار باید ادامه داشته باشد؟
 • در صورتی که از کیت‌های تشخیص بارداری کارتریجی استفاده می‌کنید، قطرۀ ادرار باید در چه قسمتی قرار داده شود؟
 • چند دقیقه قبل از خواندن نتیجه باید صبر کرد؟
 • بعد از گذشت چند دقیقه نمی‌توان به نتیجه اعتماد کرد؟ ( در صورتی که پس از مدت‌زمان توصیه‌شده اقدام به خواندن نتیجه کنید، به طور قابل‌توجهی می‌تواند منجر به مشاهدۀ نتیجۀ مثبت کاذب و یا خط تبخیرشده شود.)
 • چگونه می‌توان اطمینان پیدا کرد که آزمایش به درستی کار می‌کند؟
 • نتیجۀ منفی در آزمایش بارداری چگونه است؟ (صرفاً مشاهدۀ یک‌خط؟ مشاهدۀ عبارت «باردار نیستید: Not Pregnant»؟)
 • نتیجۀ مثبت در آزمایش بارداری چگونه است؟ (مشاهدۀ دو‌خط؟ علامت مثبت؟ مشاهدۀ عبارت «باردار هستید: Pregnant»؟)

ادرار‌کردن روی نوار یا داخل فنجان

حالا نوبت به انجام آزمایش رسیده است. اگر روی نوار ادرار می‌کنید، به یاد داشته باشید که در صورتی که نوار دارای پوشش است، آن را جدا کنید (با توجه به مضطرب‌بودن افراد، معمولاً این مرحله فراموش می‌شود)

سپس، دوباره به دستورالعمل‌ها نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که برای چه مدتی باید روی نوار ادرار کنید و در زمان انجام آزمایش، چگونه باید نوار را نگه دارید.

اگر درون فنجان ادرار کرده‌اید و می‌خواهید نوار را درون فنجان فرو ببرید، به مدت زمانی که نوار باید داخل فنجان قرار داشته باشد، توجه کنید.

در صورتی که کیت‌ تشخیص بارداری مورداستفاده از نوع کارتریجی است، ممکن است لازم باشد از قطره‌چکان برای چکاندن ادرار روی محل مخصوص استفاده کنید. (قطرۀ ادرار را داخل پنجرۀ نشان‌دهندۀ نتیجه نریزید).

پس از پایان کار، کیت آزمایش را کنار گذاشته و دستان خود را بشویید.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

کیت آزمایش را کنار گذاشته و زمان‌سنج را تنظیم کنید.

حالا یک نگاه سریع به دستورالعمل‌ها انداخته و ببینید چه مدت‌زمانی باید برای مشاهدۀ نتیجه صبر کنید.

احتمالاً این زمان در حدود ۳ دقیقه باشد. تایمر خود را تنظیم کرده و با قدم‌زدن خودتان را سرگرم کنید. مشاهدۀ تغییر رنگ نوار وسوسه‌انگیز است اما تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که در این ۳ دقیقه خودتان را با روش دیگری سرگرم کنید. حتماً زمان‌سنج را تنظیم کرده و از خودتان دور نکنید؛ چرا که در غیر این‌صورت ممکن است پس از گذشت ۳ دقیقه فراموش کنید.

 • nano-p-tests-i-warning-1

  خواندن نتیجۀ آزمایش پس از حداکثر زمان انتظار (معمولاً حدود ۱۰ دقیقه) می‌تواند منجر به مشاهدۀ مثبت یا منفی کاذب شود.

مثلاً می‌توانید در این مدت یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • یکی از ویدیوهای خنده‌دار و موردعلاقه‌تان را تماشا کنید.
 • با یک دوست تماس گرفته و گفتگوی کوتاه ۳ دقیقه‌ای داشته باشید (اگرچه که می‌دانم صبح است و ممکن است طرف مقابل خوابیده باشد، اما به هر حال بهترین دوست شماست).
 • می‌توانید یک فنجان چای برای خودتان بریزید.
 • لباس‌های چرک را داخل لباسشویی بگذارید و یا لباس‌های شسته‌شده را از ماشین لباسشویی خارج کنید.
 • آهنگی که به شما حس خوبی می‌دهد را پخش کنید، کمی هم برقصید (آهنگ غمناک ممنوع! خودتان را عذاب ندهید).

مشاهدۀ نتیجه

هنگامی که هشدار زمان‌سنج به صدا در می‌آید، زمان خواندن نتیجه فرارسیده است. قطعاً دستورالعمل‌ها را خوانده‌اید و می‌دانید که نتیجۀ منفی یا مثبت چگونه است.

اگر از کیت‌های تشحیص بارداری دیجیتال استفاده کرده‌ باشید، خواندن نتیجه به آسانی انجام می‌شود. در صورت بارداری، عبارت «باردار هستید: Pregnant» و در صورت عدم بارداری، عبارت «باردار نیستید: Not Pregnant» مشاهده می‌‌‌شود.

در صورتی که از کیت‌هایی که خط نشان می‌دهند، استفاده می‌کنید:

 • یک خط صورتی به معنی عدم بارداری است.
 • دو خط صورتی به معنی بارداری است.
 • عدم وجود حتی یک خط به معنی کارنکردن کیت آزمایش (خراب‌بودن کیت) است.

مشاهدۀ یک خط صورتی صرفاً برای ناراحت‌کردن شما نیست؛ بلکه بدین معناست که آزمایش در حال انجام می‌باشد و باید تا مدت‌زمانی که در دستورالعمل اعلام شده است، صبر کنید.

بسته به این‌که از کدام نوع آزمایش استفاده کرده باشید، ممکن است دو خط صورتی موازی با هم یا عمود بر هم باشند؛ در هر دو حالت بدین معناست که شما باردار هستید.

پردازش نتیجه

خواندن نتیجه (چه مثبت، چه منفی) به این معنا نیست که حتماً آن را پذیرفته‌اید.

در صورت منفی‌بودن نتیجۀ آزمایش:

زمانی که در حال جمع‌کردن وسایل هستید، آن شکلاتی که در ابتدا گفتم را بخورید.

مشاهدۀ نتیجه منفی می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد؛ خصوصاً هنگامی که مدت‌ها برای آن صبر کرده باشید. در صورتی که از روش‌های درمان ناباروری استفاده کرده باشید، وضعیت دردناک‌تر هم خواهد شد.

اما به یاد داشته باشید که تا زمانی که شما پریود نشوید، هنوز ماه تمام نشده است. ممکن است آزمایش‌ را‌ خیلی‌‌‌ زود انجام داده باشید و یا ممکن است هنوز مقدار کافی هورمون بارداری در ادرار شما‌ وجود‌ نداشته‌ باشد.‌

نباید امید خودتان را از دست بدهید.

در صورت مثبت‌بودن نتیجۀ آزمایش:

اگر نتیجه مثبت بود، به شمت تبریک می‌گویم!

می‌توانید آن شکلات را با خیالی راحت بخورید.

دیدن نتیجۀ مثبت می‌تواند هیجان‌انگیز و در عین حال ترسناک باشد؛ خصوصاً اگر ماه‌ها و سال‌ها برای آن تلاش کرده باشید. اما در این لحظه فقط سعی کنید‌ از آن‌ لذت‌ ببرید؛ شما باردار هستید!

اگر نتیجۀ آزمایش مثبت است اما مطمئن نیستید:

خب باید به شما بگویم که افراد زیادی شبیه شما هستند و تنها نیستید؛ نتیجۀ آزمایش، مثبت شده است اما شما نمی‌توانید آن را باور کنید. ممکن است با خودتان فکر کنید خط دوم پدیدار نشده و صرفاً حاصل تصور شماست. اگر این وضعیت در مورد شما صدق می‌کند، احساس بدی نداشته باشید. آزمایش را به یک دوست یا همسرتان نشان دهید. از آن‌ها بپرسید که چه چیزی می‌بینند. هم‌چنین می‌توانید از آزمایش عکس بگیرید و آن را در رسانه‌های اجتماعی ارسال کنید. مطمئناً برخی از افراد از این‌که به شما کمک کنند، خوشحال خواهند شد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

انواع تست‌های بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.