چگونگی جلوگیری از بروز خطا در آزمایش بارداری

هنگامی که آزمایش بارداری می‌دهید، احتمالاً بزرگ‌ترین نگرانی شما صحت و دقت نتیجه است. بسیاری از افراد نیز وضعیتی مشابه شما دارند و حتی این نگرانی پس از دریافت پاسخ نیز می‌تواند ادامه داشته باشد. اگرچه آزمایش‌های بارداری به طور کلی دقیق هستند اما ممکن است خطاهایی نیز داشته باشند.

از اشتباهات رایج اجتناب کنید

هنگام انجام آزمایش بارداری خانگی، برخی از اشتباهات رایج می‌توانند باعث به‌دست‌آمدن نتیجۀ نادرست شوند. دو دسته از خطاهای رایج عبارتند از: خطاهای مربوط به زمان‌بندی و خطاهای مربوط به تفسیر نتیجه.

زمانبندی مناسب

خیلی زود آزمایش داده اید، برای خواندن نتیجه به اندازۀ کافی صبر نکرده‌اید و یا در خواندن نتیجه تاخیر زیادی داشته‌اید.

تفسیر نتیجه

نتیجۀ مثبت آزمایش را قبول ندارید (نتیجۀ مثبت کاذب بسیاربعید است) و یا معتقدید که نتیجۀ منفی به‌دست‌آمده اشتباه است (ممکن است نیاز باشد که آزمایش را تکرار کنید).

حفظ خونسردی

قبل از انجام آزمایش حتما سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و بدون عجله اقدام به انجام آزمایش نمایید، سلامتی شما مهم ترین مورد می‌باشد.

آزمایش را در زمان مناسب انجام دهید

تصمیم‌گیری در مورد زمان انجام آزمایش بارداری خانگی بسیار ساده است: شما تا روزی که پریود نشوید، منتظر مانده و سپس آزمایش انجام را میدهید. روی بسته‌بندی برخی از آزمایش‌های بارداری نوشته شده است که می‌توانند قبل از به تاخیرافتادن پریود، هورمون hCG موجود در ادرار که نشان‌دهندۀ بارداری است را تشخیص دهند؛ میزان hCG در ادرار خانم‌ها تا زمان دیرشدن پریود، بسیار متغیر است و برخی قبل از دیرشدن پریود نتیجۀ مثبت می‌گیرند و برخی نه. اطلاعات روی بسته‌بندی را به دقت بخوانید تا متوجه شوید که دقت آن قبل از دیر‌شدن پریود چقدر است.

اگرچه این آزمایش‌ها می‌توانند نتیجه‌ای دقیق به همراه داشته باشند اما این امر بستگی به فرد دارد. همۀ افراد باردار، سطوح hCG یکسانی در ادرار خود نخواهند داشت. این خطا مربوط به آزمایش نیست، بلکه مربوط به زمان انجام آن است.

نتیجۀ آزمایش را در زمان مناسب بخوانید

بیشتر آزمایشهای بارداری خانگی، دستورالعملی مشخص برای انجام آزمایش و خواندن نتیجه دارند. آزمایش‌ها معمولاً بازۀ زمانی دقیقی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید به نتیجۀ درست برسید.

خیلی زود اقدام به خواندن نتیجه نکنید

  • nano-p-tests-i-warning-1

    هنگامی که ادرار از قسمت پنجرۀ نشانگر کیت آزمایش عبور می‌کند، ممکن است به نظر برسد که هر دو خط دیده میشوند (در برخی کیت‌ها ممکن است علامت مثبت مشاهده شود). با این حال، مشاهدۀ دو خط یا علامت مثبت، به معنای بارداری شما نیست؛ بلکه بدین معناست که آزمایش همچنان در حال انجام است.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

خیلی دیر اقدام به خواندن نتیجه نکنید

برای خواندن نتیجۀ آزمون، باید در زمان مناسب اقدام کرده و تاخیر هم نداشته باشید. به عنوان مثال، وقتی از خواب بیدار می‌شوید، آزمایش را انجام میدهید، سپس به حمام میروید و ممکن است به کل، مشاهدۀ نتیجه را فراموش کنید.
معمولاً دستورالعمل موجود در بسته‌بندی آزمایش، بازۀ زمانی را در اختیار شما میگذارد که نتیجۀ آزمایش در آن بازه دقیق است؛ این بازه معمولاً در حدود پنج دقیقه است. پس از گذشت این زمان، ممکن است علامت مثبت کمرنگی را مشاهده کنید؛ در حالی که اصلاً وجود هورمون hCG در ادرار تشخیص داده نشده است.
اگر نتیجه را در بازۀ زمانی توصیه‌شده در دستورالعمل آزمایش خوانده‌اید و تصمیم دارید که که کیت آزمایش را نگهداری کنید، به تغییراتی که در روزهای بعد در آن دیده میشود، توجه نکنید.

تأیید نتیجه

موارد بسیار کمی وجود دارد که نتیجۀ مثبت آزمایش بارداری، اشتباه باشد. نتیجۀ مثبت کاذب در بیشتر موارد ناشی از خطای شخص است نه خطا در کیت آزمایش. توجه داشته باشید که اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، ممکن است نتیجۀ منفی به دست‌آمده اشتباه باشد.‌

  • nano-p-tests-i-warning-1

    در صورت مثبت‌شدن آزمایش بارداری، فرض کنید که باردار هستید (برای تایید نتیجه لازم است با پزشک یا ماما مشورت کنید).

نتیجه منفی

اگر باردار نباشید، به‌دست‌آمدن نتیجۀ مثبت کاذب بسیار بعید است. توضیح محتمل‌تر این است که شما بارداری شیمیایی (در بارداری شیمیایی، به اندازۀ کافی هورمون hCG برای مثبت‌شدن آزمایش تولید میشود اما مدت کوتاهی بعد، جنین سقط می‌شود) یا سقط جنین بسیار زودرس داشته‌اید.

نتیجه مثبت

اگر باردار نباشید، به‌دست‌آمدن نتیجۀ مثبت کاذب بسیار بعید است. توضیح محتمل‌تر این است که شما بارداری شیمیایی (در بارداری شیمیایی، به اندازۀ کافی هورمون hCG برای مثبت‌شدن آزمایش تولید میشود اما مدت کوتاهی بعد، جنین سقط می‌شود) یا سقط جنین بسیار زودرس داشته‌اید.

نکتۀ پایانی

به‌دست‌آمدن نتیجۀ اشتباه در آزمایش‌های بارداری دلایل متعددی دارد. خبر خوب این که اگر دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید، می توانید از بروز این خطاها جلوگیری کنید. در حالی که بیشتر خطاها به اشتباهات شخص استفاده‌کننده مربوط می‌شوند و ارتباطی با آزمایش ندارند، خرید یک کیت باکیفیت تا حد زیادی احتمال بروز خطا را کاهش می‌دهد.

اگر نتیجۀ به‌دست‌آمده برای شما غیرمنتظره بود، بر اساس دستورالعمل آزمایش، یک هفته بعد آن را تکرار کنید. هم‌چنین بهتر است برای تأیید نتیجۀ آزمایش بارداری خانگی به پزشک مراجعه کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

انواع تست‌های بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.