نتیجۀ مثبت کاذب آزمایش بارداری

هنگام انجام آزمایش بارداری، واقعاً می‌خواهید که همه چیز به درستی انجام شود و اطمینان داشته باشید که نتیجۀ به دست آمده، درست است .

  • naNO-ATTENTION

    توضیح ضروری مربوط به بیماری مول هیداتی‌فرم یا حاملگی مولار (hydatidiform mole) که در بخشی از متن آمده است:
    مول هیداتی‌فرم یا حاملگی مولار یا بچه خوره بیماری نادر و خوش‌خیم است که ناشی از نقصی ژنتیکی در تخم بارور شده‌است. مول هیداتیفرم گونه‌ای از بیماری‌های تروفوبلاستیک حاملگی است. تخم بارور شده یا هرگز به جنین زنده تبدیل نمی‌شود (مول کامل) یا این که به شکل غیر طبیعی رشد می‌کند و نمی‌تواند زنده بماند (نسبی). بجای تشکیل جنین و جفت در رحم، تنها جفت به وجود می‌آید که آن هم به صورت غیرطبیعی و سرطانی رشد می‌کند.

نتیجۀ مثبت کاذب به چه معناست؟

نتیجۀ مثبت کاذب در آزمایش بارداری به این معنی است که براساس آزمایش، وجود هورمون hCG در ادرار شما تشخیص داده شده است؛ در حالی که واقعاً در ادرار hCG وجود نداشته است. آزمایشات اولیۀ بارداری جدیدتر و حساس‌تر، معمولاً مقادیر کمتری از hCG در ادرار را نیز تشخیص میدهند. بنابراین ممکن است بر اثر برخی دلایل، نتیجۀ مثبت آزمایش شما، نتیجه‌ای کاذب باشد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آزمایش کیفی و آزمایش کمّی

برای این که نتیجۀ آزمایش شما به صورت کاذب، مثبت شود، دو دلیل عمده وجود دارد: یا به دلایل دیگری به جز بارداری، هورمون hCG در بدنتان وجود دارد و یا آزمایش به درستی انجام نشده است. برای مشاوره با پزشک یا ماما تماس بگیرید؛ ممکن است آن‌ها از شما بخواهند برای تایید وجود hCG در خون، آزمایش خون بدهید.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که نتیجۀ آزمایش شما به خاطر وجود hCG مثبت شود اما سطح hCG در حال کاهش باشد. از نظر فنی، چنین نتیجه‌ای، مثبت کاذب در نظر گرفته نمیشود اما ممکن است به این معنا باشد که بارداری شما از نوع بارداری غیرماندگار (مرگ درون‌رحمی جنین) است. کاهش hCG ممکن است نشانۀ سقط جنین باشد. در هر صورت، برای مشاوره باید با ماما یا پزشک خودتان تماس بگیرید.

همچنین ممکن است در برخی موارد، این اتفاق ناشی از خطاهای آزمایشگاهی باشد. ضمن این که ممکن است نتیجۀ کاذب بر اثر بیماری‌هایی عجیب به دست آمده باشد. به عنوان مثال، گاهی اوقات آزمایش بارداری مثبت می‌تواند نشان‌دهندۀ مول هیداتی‌فرم یا حاملگی مولار (نوعی تومور غیرسرطانی) باشد. به همین دلیل است که توصیه میشود همیشه با پزشک خودتان مشورت کنید.

بیشتر پزشکان در مطب‌شان از آزمایش ادرار برای تشخیص بارداری استفاده می‌کنند؛ این آزمایش بسیار شبیه به آ‌‌ن‌‌چه در خانه انجام میدهید است. ممکن است با توجه به خرید تعداد زیادی کیت آزمایش، از نظر هزینه مناسب‌تر باشد اما نحوۀ عملکرد آزمایش بارداری در خانه و مطب پزشک یکسان است. اگر فکر می‌کنید آزمایش ادرار انجام‌شده در خانه مشکل داشته است، میتوانید مجدداً در مطب آن را تکرار کنید؛ ضمن این که ممکن است پزشک از شما بخواهد به جای انجام آزمایش ادرار، به آزمایشگاه مراجعه کرده و آزمایش خون بارداری بدهید. معمولاً پزشک از شما میخواهد این آزمایش را تکرار کنید.

اگر در آزمایش بارداری، نتیجۀ مثبت کاذب داشته‌ باشید، میتوانید برای باردارشدن، منتظر چرخۀ قاعدگی بعدی بمانید و یا این که بعداً و در طول چرخۀ فعلی متوجه خواهید شد که باردار هستید.

یکی از مراجعان به نام کلر میگوید: «آزمایش بارداری من تا حدودی مثبت بود و به پزشک مراجعه کردم» «وقتی به من گفتند که باردار نیستم، واقعاً شگفت‌زده شدم» «دو هفته بعد معلوم شد که من واقعاً باردار بودم. اولین آزمایش ادرار، درست و دومی اشتباه بود»

دانستنی‌های بیشتر درباره

انواع تست‌های بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.