معنای سطوح مختلف hCG در اوایل بارداری

هورمون گونادوتروپین کوریونیک انسانی یا hCG، هورمونی است که در دوران بارداری توسط سلول‌های جفت تولید می‌شود. در اوایل بارداری میزان هورمون hCG موجود در بدن مادر به‌سرعت افزایش می‌یابد.

هورمون hCG در خون نیز ۱۱ روز پس از لقاح یافت می‌شود و زمانی‌که پزشک می‌خواهد بارداری را تأیید کند، اغلب توصیه می‌کند که آزمایش خون نیز انجام بدهید. در آزمایش خون، میزان هورمون hCG در خون مادر، به صورت میلی‌واحد بین‌المللی هورمون در میلی‌لیتر خون (mIU/mL) بیان می‌شود.

نحوه تفسیر نتایج hCG در آزمایش خون

توجه داشته باشید که آزمایش hCG در اوایل بارداری، اطلاعات چندانی در مورد سلامت بارداری یا جنین نمی‌دهد؛ زیرا افراد مختلف دارای سطوح متفاوت hCG هستند و حتی یک خانم ممکن است در هر بارداری، مقادیر مختلفی را تجربه کند.

پزشکان، سیر رشد hCG را بین دو یا چند آزمایش بررسی می‌کنند. معمولاً در هنگام ارزیابی نتایج، مدت‌زمانی که طول کشیده تا مقدار hCG در خون دوبرابر شود، اطلاعات مفیدتری نسبت به نتیجۀ یک آزمایش hCG واحد ارائه می‌دهد. در بیشتر موارد، سطح hCG خون طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت دوبرابر می‌شود.

سطوح معمول هورمون hCG در آزمایش خون

اگرچه بازۀ گسترده‌ای برای مقادیر hCG وجود دارد، اما انجمن بارداری آمریکا بر اساس تعداد هفته‌هایی که از آخرین چرخۀ قاعدگی شخص گذشته است، محدودۀ معمول hCG در اغلب بارداری‌ها را اعلام کرده است.

سطح معمول هورمون hCG اعلام‌شده توسط انجمن بارداری آمریکا بر اساس تعداد هفته‌های بارداری:

3 هفته

۵ – ۵۰ mIU/mL

3 هفته

4 هفته

۵ – ۴۲۶ mIU/mL

4 هفته

5 هفته

۱۸ – ۷۳۴۰ mIU/mL

5 هفته

6 هفته

۱۰۸۰ – ۵۶۵۰۰ mIU/mL

6 هفته

7 - 8 هفته

۷۶۵۰ – ۲۲۹۰۰۰ mIU/mL

7 - 8 هفته

9 - 12 هفته

۲۵۷۰۰ – ۲۸۸۰۰۰ mIU/mL

9 - 12 هفته

13 - 16 هفته

۱۳۳۰۰ – ۲۵۴۰۰۰ mIU/mL

13 - 16 هفته

17 - 24 هفته

۴۰۶۰ – ۱۶۵۴۰۰ mIU/mL

17 - 24 هفته

25 - 40 هفته

۳۶۴۰ – ۱۱۷۰۰۰ mIU/mL

25 - 40 هفته

خانم های غیرباردار

۵٫۰ mIU/mL <

خانم های غیرباردار

خانم های یائسه

<9.5 mIU/mL

خانم های یائسه

به خاطر داشته باشید که بازه‌های بالا، بر اساس طول مدت بارداری پس از آخرین چرخۀ قاعدگی است. ممکن است بازه‌های بالا برای خانمی با چرخه‌های قاعدگی غیرطبیعی بدین‌گونه نبوده و اعدادی متفاوت داشته باشد.

به عنوان مثال، بازه‌های بالا برای خانمی با چرخۀ قاعدگی شش‌هفته‌ای باید تقریباً مشابه با خانمی با چرخۀ قاعدگی چهار‌هفته‌ای باشد. به عبارت دیگر، با گذشت هشت هفته پس از آخرین قاعدگی، وی باید تقریباً در همان بازه‌ای قرار داشته باشد که خانمی با چرخۀ قاعدگی چهار هفته‌ای در هفتۀ ۴ بارداری در آن قرار می‌گیرد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

چه زمانی نتیجۀ hCG نشان‌دهندۀ مشکل است؟

در مواردی که اولین مقدار اندازه‌گیری‌شدۀ هورمون hCG کمتر از حد انتظار است و یا زمانی که با توجه به سابقۀ سقط، نگران سقط جنین هستید، به احتمال زیاد آزمایش دوم برای شما تجویز می‌شود. هنگامی که سطح hCG  در آزمایش دوم نسبت به آزمایش اول کاهش می‌یابد، اغلب بدان معناست که احتمالاً سقط جنین رخ خواهد داد؛ این نوع سقط، سقط قریب‌الوقوع نیز نامیده می‌شود.

اگر نگران سطح هورمون hCG هستید، حتماً سوالات خود را از پزشک بپرسید. صرفاً بر اساس نتیجۀ یک آزمایش نباید نگران شوید و بهترین کار، مشورت با پزشک است.

دانستنی‌های بیشتر درباره

انواع تست‌های بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.