تاثیر داروها بر نتایج آزمایش بارداری

آزمایش‌های بارداری خانگی، وجود یکی از هورمون‌های نشانگر بارداری به نام «گونادوتروپین جفتی انسانی» یا hCG را در نمونۀ ادرار نشان می‌دهند. برخی موارد می‌توانند باعث به‌دست‌آمدن نتیجۀ منفی کاذب شوند؛ به عنوان مثال می‌توان به موارد روبرو اشاره کرد: استفاده نادرست از کیت آزمایش، انجام زودهنگام آزمایش، استفاده از کیت منقضی شده، رقیق‌کردن ادرار با نوشیدن آب زیاد از قبل.

هم‌چنین برخی از داروها نیز می‌توانند در نتیجۀ آزمایش تاثیرگذار باشند. این داروها به جای ایجاد منفی کاذب، گاهی‌اوقات می‌توانند باعث به‌دست‌آمدن نتیجۀ مثبت کاذب شوند؛ بدین معنا که شما فکر می‌کنید باردار هستید در حالی‌که واقعاً این‌طور نیست.

داروهای hCG

برخی از داروهایی که در فرآیند لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا تلقیح داخل‌رحمی (IUI) استفاده می‌شوند، می‌توانند در اندازه‌گیری میزان hCG تداخل ایجاد کنند؛ زیرا این داروها، شکل‌های مختلف هورمون hCG هستند.

اغلب برای خانم‌هایی که قادر به تخمک‌گذاری نیستند، داروی باروری مانند کلومید (کلومیفن سیترات) تجویز می‌شود. پس از اتمام دورۀ پنج‌روزۀ این دارو، برای بالغ‌شدن تخمک‌ها و تحریک تخمک‌گذاری، از «تزریق عامل تحریک‌کننده» پرگنیل، اُویدرِل یا نُوارِل استفاده می‌شود.

به طور معمول، حدوداً ۱۰ روز طول می‌کشد تا اثر hCG مصنوعی موجود در عامل‌های تحریک‌کننده (پرگنیل، اُویدرِل یا نُوارِل) از خون و ادرار پاک شود. بنابراین، اگر خیلی زود بعد از تزریق تحریک‌کننده (قبل از این‌که hCG مصنوعی از بدن خارج شود)، آزمایش بارداری را انجام دهید، ممکن است نتیجۀ مثبت کاذب به دست آید.

هنگام استفاده از این داروها، باید حداقل دو هفته قبل از انجام آزمایش صبر کنید تا hCG تزریق‌شده به طور کامل از بدن خارج شود. با این حال، اکثر پزشکان از انجام آزمایش خانگی صرف‌نظر کرده و از شما می‌خواهند برای انجام آزمایش خون به آزمایشگاه مراجعه کنید. هر چند آزمایش خون نیز هورمون hCG را تشخیص می‌دهد، اما بسیار دقیق‌تر از آزمایش ادرار خانگی است.

داروهای hMG

داروی گونادوتروپین یائسگی انسانی (hMG)، نوع دیگری از داروهای تزریقی است که می‌توان از آن‌ برای کمک به تخمک‌گذاری استفاده کرد. داروی hMG از دو هورمون تشکیل شده است: هورمون لوتئینی (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH). داروهای hMG رایج شامل منوپور، پرگونال و رپرونکس است.

هنگامی که از این داروها در فرآیند IVF یا IUI استفاده می‌شود، هورمون LH موجود در دارو می‌تواند نتیجۀ مثبت کاذب ایجاد کند. در حالی که تزریق hCG با وارد‌کردن hCG مصنوعی به بدن باعث ایجاد نتیجۀ مثبت کاذب می‌شود، افزایش میزان LH نیز می‌تواند همین کار را انجام دهد؛ زیرا این دو هورمون از نظر ساختاری بسیار شبیه یکدیگر هستند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

نتیجۀ منفی کاذب در آزمایش‌های بارداری

اگر آزمایش بارداری داده‌اید اما معتقد هستید که نتیجۀ منفی به‌دست‌آمده اشتباه است، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که دو روز صبر کرده و مجدداً آزمایش دهید. در اغلب موارد، اگر آزمایش را خیلی زود انجام داده باشید، سطح hCG موجود در ادرار، پایین‌تر از آستانۀ تشخیص بسیاری از آزمایش‌های بارداری خانگی خواهد بود.

در صورتی که باردار باشید، سطح hCG معمولاً هر دو روز، دو برابر می‌شود. اگر باردار باشید و دو روز دیگر صبر کنید و سپس آزمایش را انجام بدهید، سطح hCG باید دو برابر شده باشد و دقت آزمایش بیشتر خواهد بود.

اگر از IVF یا IUI استفاده کرده‌اید، بهتر است از دستورالعمل‌های پزشک پیروی کرده و منتظر بمانید تا آزمایش hCG خون در مطب یا آزمایشگاه انجام شود. هر چند این انتظار دوهفته‌ای به نگرانی و اضطراب شما می‌افزاید، اما بهتر از این است که به خاطر نتیجۀ منفی کاذب، ناراحت شوید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

انواع تست‌های بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.