5 علامت عجیب بارداری

بارداری، رخدادی عجیب در زندگی است. بیشتر خانم‌ها انتظار دارند که بارداری با علائم خاص و مشخصی همراه باشد؛ علائمی از جمله حالت تهوع، استفراغ و حتی کمردرد، اما این بدان معنا نیست علائم بارداری صرفاً محدود به همین موارد مشخص باشد.

خانم‌هایی که پیش از شما بارداری را تجربه کرده‌اند؛ در این‌جا برخی از علائم آن‌ها که ممکن است حتی به آن‌ها فکر هم نکرده باشید، آورده شده است.

ترشحات واژن

هنگامی که باردار هستید، انتظار دارید چرخۀ قاعدگی‌تان متوقف شود. احتمالاً انتظار افزایش ترشحات واژن را نداشته باشید. این ترشحات، طبیعی هستند؛ بسیار شبیه به حالتی که هنگام تخمک‌گذاری تجربه می‌کنید. در صورتی که این ترشحات، شما را اذیت می‌کند، صرفاً یک جوراب‌شلواری بپوشید.

بسیاری از خانم‌ها از نوارهای بهداشتی نازک استفاده می‌کنند. مقدار ترشحات تا زمان تولد نوزاد افزایش می‌یابد. در صورت تغییر رنگ یا بو، به پزشک یا ماما گزارش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوکوره (leukorrhea) کلیک کنید.

خون‌ریزی و گرفتگی بینی

علی‌رغم فاصلۀ زیادی که بین بینی و رحم وجود دارد(!) اما با توجه به تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، مخاط بینی خشک شده و خون‌ریزی و گرفتگی بینی می‌تواند بسیار شایع باشد. این وضعیت را می‌توانید با درمان‌های طبیعی از جمله استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و شستشوی بینی با محلول‌های نمکی بهبود ببخشید.

در صورتی که روش‌های گفته‌شده، موثر واقع نشد، با پزشک یا ماما در مورد روش‌های دیگر صحبت کنید. ممکن است راه‌های دیگری نیز برای بازگشت رطوبت به بینی وجود داشته باشد. یکی از شایع‌ترین علل خون‌ریزی بینی، خشکی محیط بینی است و با مرطوب‌کردن محیط بینی می‌توان مانع از خون‌ریزی شد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

مشکلات گوارشی (آروغ‌زدن و دفع گاز)

آیا آروغ‌زدن نشانۀ بارداری است؟ هورمون‌های بارداری، تا حدودی فعالیت دستگاه گوارش شما را مختل می‌کنند. درد ناگهانی، آروغ‌زدن و گاز نسبتاً شایع هستند. سعی کنید از مصرف غذاهای نفاخ در دوران بارداری خودداری کنید.

به دلیل تأثیر هورمون پروژسترون در این دوره، روده‌ها بیش‌ازحد تنبل می‌شوند. نگه‌داشتن گاز و عدم دفع آن، می‌تواند درد زیادی ایجاد کند. برخی از مادران برای دفع گاز به دستشویی می‌روند و برخی دیگر علت آن را پیدا کرده و سعی می‌کنند از آن اجتناب کنند. این وضعیت ممکن است خجالت‌آور باشد اما به یاد داشته باشید که موقتی است.

بی‌خوابی در دوران بارداری

زمانی که به بارداری فکر می‌کنید، احتمالاً خستگی شدید نیز به ذهن‌تان می‌آید. گاهی اوقات، حتی اگر هم خسته نباشید، ممکن است بی‌خوابی را تجربه کنید. بنابراین، بی‌خوابی برای برخی‌از زنان نشانۀ بارداری است. این بی‌خوابی می‌تواند به شکل ناتوانی در به خواب رفتن یا عدم توانایی در خوابیدن مجدد پس از بیدار‌شدن (مانند زمانی که شب‌ها بیدار شده و به دستشویی می‌روید) خود را نشان دهد.

ورزش، کاهش مصرف کافئین و ریلکسیشن، اصلی‌ترین راه‌های تسکین غیر‌دارویی هستند. بی‌خوابی، وضعیتی موقتی است. ممکن است در سه‌ماهۀ اول و سوم به میزان بیشتری آن را تجربه کنید. هم‌چنین ممکن است اصلاً آن را تجربه نکنید.

یبوست بارداری

هورمون‌های بارداری باعث می‌شوند رودۀ شما تنبل شود و بنابراین برای دفع مدفوع دچار مشکل خواهید شد. ورزش، نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهای غنی از فیبر می‌تواند به تسکین این وضعیت کمک کند.

اگر موارد بالا موثر نبودند، حتماً با ماما یا پزشک مشورت کنید تا داروهایی را برای شما تجویز کنند.

وقتی علامتی را تجربه می‌کنید که انتظارش را نداشته‌اید، می‌تواند نگران‌کننده باشد. هرگز نترسید زیرا شما تنها نیستید و بسیاری از خانم‌های باردار این علائم را دارند ولی در مورد آن صحبت نمی‌کنند. اگرچه این علائم ممکن است شما را خجالت‌زده کنند اما موضوعی است که بسیاری از خانم‌های باردار، دربارۀ آن سوال دارند.

عدم بیان این علائم اغلب منجر به این می‌شود که خانم‌های باردار نگران شوند. نگران‌بودن و بارداری، ترکیب بسیار بدی است؛ اگر این موضوع را از هر کسی که قبلاً باردار بوده بپرسید، آن را تایید خواهد کرد. آن‌ها معمولاً لبخند می‌زنند و می‌گویند: اوه بله، همین‌طور است. حتماً با مادران بارداری که در گذشته این علائم را تجربه کرده‌اند، مشورت کرده و راه‌هایی که برای تسکین علائم استفاده کرده‌اند را از آن‌ها بپرسید.

روش‌های خلاقانه و متفکرانه‌ای که خانم‌ها ارائه می‌دهند، می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز و در عین حال، موثر باشد. حتی ممکن است خودتان موثرترین پاسخ ممکن را پیدا کنید (می‌توانید آن را با سایر مادران نیز به اشتراک بگذارید).

دانستنی‌های بیشتر درباره

علائم اولیه و تشخیص بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.