آیا ممکن است علائم بارداری به طور مداوم
ظاهر شده و از بین بروند؟

در حالی که ممکن است طیف وسیعی از علائم دوران بارداری چالش‌برانگیز باشند اما به هر حال بیشتر خانم­ها انتظارش را دارند و برای آن کاملاً آماده هستند. موضوعی که برخی از افراد باردار ممکن است برای آن آمادگی نداشته باشند، حالتی است که در آن، علائم به طور مداوم ظاهر شده و باز از بین می­روند و هیچ علت خاصی هم برای آن وجود ندارد.

مروری کوتاه بر این وضعیت

بروز احساس اضطراب در هنگامی که این وضعیت اتفاق می ­افتد، کاملاً قابل­ درک است. دائماً از خود، چنین سوالاتی خواهید پرسید: آیا سلامت بارداری من تهدید می­ شود؟ آیا مشکلی وجود دارد که نیازمند توجه و رسیدگی فوری باشد؟

با دانستن این نکته که چه چیزی طبیعی و چه چیزی غیر‌طبیعی است، می‌توانید بسیاری از این نگرانی‌ها را برطرف کرده و آمادگی بهتری برای مدیریت فراز و نشیب‌های دوران بارداری داشته باشید.

بروز تغییرات طبیعی در علائم بارداری

علائم بارداری در خانم­‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، در حالی که برخی از خانم‌­های باردار هرگز حالت تهوع صبحگاهی را تجربه نمی­کنند اما برخی دیگر برای ماه‌ها حالت تهوع دارند.

همین امر در مورد سایر علائم رایج (خصوصاً در سه­‌ماهۀ اول) نیز صدق می­کند. این علائم عبارتند از: حساسیت پستان، تکرر ادرار، گرفتگی عضله، جوش­‌های پوستی، ویارهای غذایی، نفخ، سرگیجه، نوسانات خلقی، کمردرد و یبوست.

متغیربودن فراوانی و شدت علائم بارداری

ممکن است فراوانی و شدت علائمی که نام برده شد، بسیار متغیر باشد؛ نمی­توان انتظار داشت که روزانه، همه این علائم را احساس کنید. روزهایی وجود خواهد داشت که ممکن است دچار گرفتگی عضله و تکرر ادرار شوید و در برخی روزهای دیگر نیز ویار غذایی به سراغ شما بیاید.

حتی روزهایی را تجربه خواهید کرد که هیچ علامتی در شما دیده نمی­شود. همۀ این حالات کاملاً طبیعی هستند و معمولاً نیازی به نگرانی نیست.

در برخی موارد، ممکن است علائم ناپدید نشده باشند، بلکه با توجه به وقوع تغییرات مکرر در بدن شما، به میزان کمتری احساس ­­شوند؛ با گذشت زمان، درک بهتری از نوسانات خلقی خودتان خواهید داشت و راه‌هایی برای بهبود یبوست و حالت تهوع پیدا می­کنید.

  • naNO-ATTENTION
    در سه ­ماهۀ دوم، بسیاری از علائم شدید ممکن است از بین بروند. برخی از علائم نیز تا لحظۀ زایمان ادامه خواهند داشت.

هیچ یک از حالاتی که در بالا توضیح داده شدند، نشان­ دهندۀ به خطرافتادن سلامت بارداری نیستند.

چه زمانی باید نگران بود؟

در برخی مواقع، تغییرات علائم بارداری نگران­‌کننده بوده و نیاز به بررسی دارد. مهم‌ترین آن‌ها، حرکت جنین است. اگرچه امکان دارد مدتی طول بکشد تا شما واقعاً حرکتی را احساس کنید (بین هفته‌های ۱۶ تا ۲۵)، اما هرگونه تغییر قابل‌توجه در میزان حرکات جنین باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

کاهش حرکت جنین یا توقف کامل حرکات او نشان­‌دهندۀ یک وضعیت اضطراری است. در حالی که ممکن است سایر علائم با گذشت زمان، کاهش یافته یا از بین بروند اما به طور کلی، میزان حرکات نوزاد نباید کاهش پیدا کند؛ البته روزهایی وجود خواهد داشت که ممکن است نوزاد شما آرام­تر باشد. هرگونه تغییر ناگهانی در میزان حرکات جنین را سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

اگر به طور ناگهانی همۀ علائم شما از بین رفته باشند، باز هم باید فوراً به پزشک اطلاع دهید؛ توجه داشته باشید که در مورد روزهای بدون علامت صحبت نمی­کنیم بلکه در خصوص وضعیتی صحبت می­کنیم که شما علائم متعددی داشته‌­اید اما  به طور ناگهانی، همۀ علائم شما از بین رفته‌­اند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

  • nano-p-tests-i-warning-1
    قطع ناگهانی علائم ممکن است نشانۀ سقط جنین باشد؛ خصوصاً در سه‌ماهۀ اول بارداری که بیشتر موارد سقط جنین رخ می­دهد.

در حالی که بروز تغییرات ناگهانی و شدید لزوماً به معنای وجود مشکل نیست اما با انجام بررسی­‌های بیشتر، سلامت شما و نوزاد تضمین خواهد شد؛ ضمناً حتی اگر سایر علائم واضح سقط جنین (مانند خون‌ریزی غیرطبیعی یا گرفتگی شدید) هم وجود نداشته باشد، باز هم بهتر است که سریعاً توسط تیم درمانی تحت‌­بررسی قرار بگیرید.

سخن پایانی

در حالی که نشانه‌ها و علائم مشخصی برای بارداری وجود دارد، اما باز هم تجربۀ بارداری برای هر شخص بارداری منحصربه‌­فرد است. در پایان، لازم است به خاطر داشته باشید که شدت یا فراوانی علائم، نشانگر دقیقی برای پیشرفت وضعیت بارداری شما نیست. وجود چرخه‌ه­ایی از علائم بارداری که دائماً ظاهر شده و از بین می­روند، کاملاً طبیعی بوده و نگران‌­کننده است. ضمن این که طبیعی است که هیچ علامتی نداشته باشید.

در صورتی که دچار تردید شدید، با پزشک خود صحبت کنید. انجام یک سونوگرافی ساده و بررسی وضعیت بارداری، به آرامش خاطر شما کمک می­کند و در صورتی که نیاز به مداخلۀ باشد، این کار توسط پزشک انجام خواهد شد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

علائم اولیه و تشخیص بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.