جلوگیری از حالت تهوع صبگاهی زمان بارداری

حدود ۷۵ درصد از خانم‌های باردار در برهه‌ای از دوران بارداری، خصوصاً در اوایل سه‌ماهۀ اول بارداری، حالت تهوع داشته و استفراغ می‌کنند که به آن حالت تهوع صبحگاهی گفته می‌شود (توجه داشته باشید که حالت تهوع صبحگاهی ممکن است در هر زمان از شبانه‌روز اتفاق بیفتد). اگرچه هیچ روش درمانی قطعی برای این حالت تهوع وجود ندارد اما در اینجا، به برخی از نکات مهم برای تسکین معده اشاره می‌شود.

وعده های غذایی کوچک و مکرر

در دفعات زیاد، مقدار مواد غذایی کمی مصرف کنید. این کار باعث می‌شود حس بهتری داشته باشید و قند خون شما همواره در سطح مناسب قرار داشته باشد. خوردن غذاهای دارای فیبر بالا و غذاهای سبوس‌دار به شما کمک خواهد کرد تا احساس سیری کامل کنید و ضمناً این مواد غذایی مغذی‌تر هستند.

دو عدد بیسکویت ترد بخورید

بر اساس توصیه‌ای قدیمی ولی عاقلانه، پیش از این که سر خود را از روی بالش بردارید، دو عدد کراکر بخورید. برخی از خانم‌ها، مقداری پروتئین مانند کرۀ بادام زمینی نیز به آن اضافه می‌کنند. مطمئناً امتحان‌کردن آن ضرری ندارد. حتی می‌توانید آن را به عنوان یک وعدۀ غذایی کوچک در نیمه‌شب در نظر بگیرید؛ در صورتی که نیمه‌شب نیاز به دستشویی پیدا کردید، هنگام رفتن به دستشویی دو عدد کراکر بخورید.

کنترل قند خون

پیش از خواب، غذایی بخورید که غنی از پروتئین باشد. این امر کمک می‌کند تا قند خون‌تان در طول شب و ابتدای صبح در سطح بالاتری بماند. پیشنهاد دیگر این است که یک میان‌وعده در کنار تخت خود بگذارید و زمانی که بیدار می‌شوید تا به دستشویی بروید، کمی از آن بخورید.

اجتناب از عوامل محرک

از غذاها و بوهایی که باعث ایجاد حالت تهوع می‌شوند، خودداری کنید. می‌توان گفت گاهی اوقات، تقریباً هر غذا یا هر بویی منجر به ایجاد حالت تهوع می‌شود. ممکن است لازم باشد تغییراتی از قبیل عدم استفاده از عطر، تغییر دئودورانت و حتی تغییر برند خمیردندان‌ ایجاد کنید.

آب خنک بنوشید

نوشیدن آب خنک به شما احساس خوبی می‌دهد. بسیاری از خانم‌های باردار می‌گویند که نوشیدن آب خنک به آن‌ها کمک می‌کند تا وعده‌های غذایی خود را نیز کاهش دهند. ضمناً نوشیدن آب خنک در طول روز به شما کمک می‌کند تا هیدراته بمانید.

کم‌آبی بدن در اوایل دوران بارداری می‌تواند مشکلی اساسی برای برخی از خانم‌های باردار باشد. کم‌آبی می‌تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که فرد باردار از ترس استفراغ، از نوشیدن آب اجتناب کند. حفظ آب بدن بسیار مهم است؛ زیرا کم‌آبی بدن می‌تواند باعث بروز حالت تهوع در دوران بارداری شود.

زنجبیل

زنجبیل می‌تواند برای جلوگیری از حالت تهوع بسیار مفید باشد. می‌توانید از هر محصول حاوی زنجبیل از جمله چای، نان‌ و کیک‌، نوشیدنی‌ها یا حتی خود ریشۀ زنجبیل استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از شکلات‌های زنجبیلی استفاده کنید.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

نعناع را امتحان کنید

بوییدن نعنا یا مصرف دمنوش آن می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند. هم‌چنین نعناع به کاهش سطح انرژی نیز کمک می‌کند. به طور کلی آبنبات‌های نعنایی می‌توانند به کاهش خشکی دهان و همچنین ترشح بیش‌از حد بزاق (پتیالیسم) که گاهاً با حالت تهوع صبحگاهی اتفاق می‌افتد، کمک کنند.

طب فشاری را امتحان کنید

می‌توان باندهای فشاری را همانند دستبندهای تنگ پوشید؛ این باندها قادر به مهار حالت تهوع هستند و مدل‌های مختلفی دارند.

غذاهای سبک بخورید

تا جایی که می‌توانید غذا بخورید؛ غذایی که معده را تحریک نکند، احتمالاً غذای خوبی است. به آرامی غذاهای بیشتری را به رژیم غذایی‌تان بیفزایید. مطمئناً برخی روزها از خود می‌پرسید: امروز چه چیزی می‌توانم بخورم؟ به یاد داشته باشید که وقایع سه‌ماهۀ اول بارداری موقت هستند.

تنفس

نفس عمیق بکشید. تنفس عمیق می‌تواند سبب آرامش شما شده و استرس‌تان را از بین ببرد. حتی اگر هم نفس عمیق، مانع از استفراغ نشود، باز هم به شما اندکی فرصت خواهد داد تا به مکانی بروید که بتوانید استفراغ کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

علائم اولیه و تشخیص بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.