دلایلی که ممکن است فکر کنید باردار هستید.

تقریباً هر خانمی در برهه‌ای از زندگی این سوال را از خودش می‌پرسد: آیا باردار هستم؟ ممکن است برخی از علائم بارداری را داشته باشید و یا پریود شما به تاخیر افتاده باشد. ضمن این‌که ممکن است تلاش‌هایی نیز برای بچه‌دارشدن کرده باشید. در هر حال، سوالاتی که در ادامه می‌بینید، برخی از سوالات رایجی است که توسط متخصص مطرح می‌شود:

آیا اخیراً پریود شده‌اید؟

پریود، یکی از بهترین شاخص‌ها برای تشخیص بارداری یا عدم بارداری است. به همین دلیل است که بسیاری از سوالات مربوط به بارداری، به چرخۀ قاعدگی شما بستگی دارد. با این وجود، این معیار نیز همواره بدون خطا نیست.

آیا اخیراً رابطۀ جنسی داشته‌اید؟

اگر رابطۀ جنسی نداشته‌اید، حامله نیستید. با این حال، حتی اگر منی در نزدیکی واژن هم ریخته شده باشد (آلت تناسلی شریک‌تان در خارج از واژن بوده باشد)، باز هم برای بررسی بارداری، چنین در نظر گرفته می‌شود که رابطۀ جنسی داشته‌اید.

کنترل قند خون

پیش از خواب، غذایی بخورید که غنی از پروتئین باشد. این امر کمک می‌کند تا قند خون‌تان در طول شب و ابتدای صبح در سطح بالاتری بماند. پیشنهاد دیگر این است که یک میان‌وعده در کنار تخت خود بگذارید و زمانی که بیدار می‌شوید تا به دستشویی بروید، کمی از آن بخورید.

قاعدگی قبلی به‌موقع بوده است؟

یکی‌ از مهم‌ترین موضوعات در مورد قاعدگی، وقوع به‌موقع آن است. پریود زودرس می‌تواند نشان‌دهندۀ خون‌ریزی ناشی از لانه‌گزینی باشد. ضمناً ممکن است پریود زودرس نشان‌دهندۀ سقط بسیار زودهنگام جنین باشد که معمولاً به آن بارداری شیمیایی گفته می‌شود.

از روش‌های ضدبارداری استفاده کردید؟

استفاده از روش‌های ضدبارداری، بهترین راه برای جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته است. روش‌های ضدبارداری، شکل‌های مختلفی از جمله قرص‌های ضدبارداری، کاندوم، دیافراگم، دِپوشات، IUD و غیره دارند. هر کدام از این موارد، نرخ اثربخشی متفاوت با دیگری دارند؛ اما باید توجه داشت که هیچ‌کدام از روش‌های ضدبارداری به اندازۀ نداشتن رابطۀ جنسی مؤثر نیستند!

آیا پریود قبلی شما، طبیعی بود؟

سوال دیگری که مطرح می‌شود، این است که ‌آیا پریود قبلی شما طبیعی و نرمال بوده است یا خیر. پریود سبک می‌تواند نشان‌دهندۀ خون‌ریزی ناشی از لانه‌گزینی باشد. پریود شدیدتر نیز می‌تواند نشان‌دهندۀ مشکلاتی مانند سقط زودهنگام یا بارداری پوچ باشد. در صورتی که به صورت منظم، چرخه‌های قاعدگی خود را ثبت و بررسی ‌کنید، تشخیص این امر آسان‌تر خواهد بود. حال باید از خود بپرسید که آخرین قاعدگی طبیعی شما چه زمانی بوده است؟

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آیا به درستی از روش ضدبارداری استفاده کرده‌اید؟

در این‌جا سوال مهمی مطرح می‌شود و آن هم این است که آیا به درستی از روش ضدبارداری استفاده کرده‌اید؟ به عنوان مثال، آیا قرص ضدبارداری را روزانه و در زمان مشخص مصرف می‌کردید یا خیر، آیا در هر بار رابطۀ جنسی از کاندوم استفاده می‌کردید یا خیر. اگر از روش‌های ضدبارداری به درستی استفاده نکرده باشید، احتمال بارداری تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

  • nano-p-tests-i-warning-1

    حتی اگر از روش‌های ضدبارداری به درستی استفاده کرده باشید، باز هم احتمال بارداری وجود دارد؛ زیرا هیچ روشی به جز نداشتن رابطۀ جنسی، ۱۰۰٪ از بارداری جلوگیری نمی‌کند.

موارد زیادی وجود دارند که می‌توانند به طور بالقوه تاثیر روش‌های ضدبارداری را کاهش داده و خنثی کنند. مثلاً در مورد قرص‌های ضد‌بارداری، برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند تاثیر داروی ضدبارداری را خنثی کنند. در مورد کاندوم نیز استفاده از کاندوم‌های تاریخ‌گذشته، چسبنده و شکننده می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود.

آیا علائم بارداری در شما دیده می‌شود؟

بیشتر علائم بارداری تا زمانی که چرخۀ قاعدگی شما به خاطر بارداری اتفاق نمی‌افتد، دیده نمی‌شوند (حدود دو هفته پس از تخمک‌گذاری و برای برخی از خانم‌ها، حدود چهار هفته بعد از آخرین قاعدگی آ‌ن‌ها؛ ضمن این که ممکن است برای هر فرد و گاهی برای هر چرخه متفاوت باشد). علائم بارداری متفاوتی وجود دارد اما شایع‌ترین علائم عبارتند از:
• خستگی
• حالت تهوع و استفراغ
• درد پستان‌ها
• عدم وجود علامت

آیا تخمک‌گذاری در تخمدان‌های شما انجام می‌شود؟

پاسخ به این سوال کمی دشوار است. در صورت تخمک‌گذاری، احتمال باردار‌شدن شما بیشتر از حالتی است که فرآیند تخمک‌گذاری به سختی انجام شود. اگر چرخه‌های قاعدگی و تخمک‌گذاری خود را ثبت و پیگیری کنید، درک بهتری نسبت به تخمک‌گذاری یا عدم تخمک‌گذاری خواهید داشت. در صورتی که این کار را انجام نداده‌اید و دلیلی هم برای عدم تخمک‌گذاری ندارید، باید فرض کنید که تخمک‌گذاری در تخمدان‌های شما انجام می‌شود.

آیا آزمایش بارداری داده‌اید؟

بسیاری از خانم‌ها به هر سوالی در خصوص احتمال بارداری، پاسخ مثبت می‌دهند و از انجام آزمایش بارداری خودداری می‌کنند. کاملاً قابل‌درک است که تمایل نداشته باشید برخلاف میل باطنی‌تان، نتیجۀ منفی را مشاهده کنید. آزمایش‌های بارداری که سطح hCG ادرار را می‌سنجند، از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر قابل‌تهیه هستند؛ این آزمایش‌ها مشابه همان آزمایشی هستند که پزشک در مطب انجام می‌دهد و تقریباً به همان اندازه دقیق هستند. آزمایش‌های خانگی، سریع و آسان بوده و نسبتاً ارزان هستند.

دانستنی‌های بیشتر درباره

علائم اولیه و تشخیص بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.