آیا پریود نشدن نشانۀ حاملگی است؟

پریود نشدن در زمان مقرر می‌تواند برای بانوان بسیار دلهره‌آور باشد و بلافاصله از خود بپرسند که آیا باردار هستم؟ زمانی که نظم چرخۀ قاعدگی شما به هم می­خورد، نگران خواهید شد؛ زیرا این اتفاق می­تواند نشان‌­دهندۀ بارداری باشد و یا ممکن است ناشی از بیماری یا استرس باشد. پریود نشدن به عنوان یکی از علائم احتمالی بارداری درنظر گرفته می­شود.

مروری کوتاه بر این وضعیت

نام‌های متفاوتی برای این وضعیت گذاشته شده است؛ از جمله پریود دیررس، پریود از دست‌رفته و پریود ردشده. در واقع، این بدان معناست که پریود یا چرخۀ قاعدگی شما در موعد مقرر رخ نداده است. این وضعیت در طول زندگی افراد، به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. هم‌چنین ممکن است چرخۀ قاعدگی صرفاً به تأخیر بیفتد.
بسیاری از بانوان در طول زندگی، به دلایل مختلف شاهد ناهنجاری‌هایی در چرخۀ قاعدگی خود هستند. این وضعیت لزوماً برای همۀ بانوان مشکل‌ساز نخواهد بود اما می‌تواند در برخی افراد نگران‌کننده بوده و نشان‌دهنده مشکلات بزرگ‌تر باشد. ضمناً پریود از دست‌رفته می‌تواند بارداری و تأیید علائم اولیۀ بارداری را برای افراد دشوارتر کند.

بررسی علل

علل زیادی برای پریودنشدن وجود دارد. در برخی از خانم‌ها، پریودنشدن رایج است؛ زیرا تخمک‌گذاری در آن‌ها به صورت منظم انجام نمی‌شود. به عنوان مثال، اگر در الگوی خواب خود تغییر ایجاد کرده و یا شیفت‌های کاری خود را به شب منتقل کرده باشید، این امر می‌تواند منجر به از دست‌‌‌رفتن چرخه‌های قاعدگی شود.

ضمناً وزن کم نیز می‌تواند منجر به پریودنشدن شود. عدم وجود مقدار کافی چربی در بدن، ممکن است تولید هورمون‌های مربوطه در بدن را متوقف سازد و بنابراین پریود در موعد مقرر اتفاق نخواهد افتاد. در صورتی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید و یا به بی‌اشتهایی و حتی پرخوری دچار هستید، این وضعیت در اغلب موارد در مورد شما صدق می‌کند.

برخی مواقع، استرس می‌تواند دلیلی برای پریودنشدن باشد (اگرچه هیچ اتفاقی، بیشتر از پریودنشدن در موعد مقرر باعث بروز استرس نمی‌شود!). بهتر است در این‌باره با پزشک خود مشورت کنید تا به شما کمک کند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

اگر پریود نشدید، باید چه کار کنید؟

در صورتی که پریود نشدید، ابتدا باید چند روز صبر کنید. چند روز مهلت دهید تا مطمئن شوید که اشتباه محاسبه نکرده‌اید. در این مرحله، بسیاری از پزشکان، انجام آزمایش بارداری را توصیه می‌کنند.

آزمایش بارداری را می‌توانید در خانه انجام دهید و یا به مطب پزشک مراجعه کنید. اگر پاسخ آزمایش مثبت باشد، متوجه خواهید شد که به دلیل بارداری، پریود نشده‌اید. اگر پاسخ منفی باشد، بهتر است کمی صبر کرده و دوباره امتحان کنید.

اگر نگران هستید، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. اگر تصمیم دارید در آیندۀ نزدیک باردار شوید، می‌توانید با مراجعه به پزشک، برنامۀ دوران پیش از حاملگی را با مشورت پزشک تنظیم کنید. این کار، روشی عالی به منظور آماده‌سازی بدن برای بارداری است و به شما کمک می‌کند تا سالم‌ترین بارداری ممکن را داشته باشید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

علائم اولیه و تشخیص بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.