آمادگی روانی برای بارداری

توصیه‌های‌‌ مربوط به‌‌‌ آمادگی‌‌ برای ‌بارداری‌‌ معمولاً ‌بر ‌جنبه‌های ‌جسمانی‌‌ از قبیل‌‌ مصرف‌‌ ویتامین‌های‌‌ مناسب دوران بارداری، خوردن غذاهای مناسب و انجام تمرینات مناسب برای آماده‌سازی بدن تأکید دارند.‌ اما‌ آیا‌‌ تا ‌‌به حال به آمادگی روانی برای بارداری فکر کرده‌اید؟ برای اطمینان از حفظ‌‌ و ‌‌تثبیت‌‌ سلامت‌ روانی ‌در‌ دوران‌‌ بارداری‌‌، چه ‌کارهایی ‌می‌توانید‌ انجام ‌دهید؟‌ آیا‌ می‌توانید ‌‌راهکارهای ‌‌متخصصان‌‌ برای‌‌ به‌حداقل‌رساندن ‌عوارض‌ احتمالی مانند‌‌ افسردگی‌‌ پس‌‌ از ‌زایمان‌ ‌را ‌‌‌‌اجرا ‌‌کنید؟

نمای کلی

پژوهش‌های منتشر‌شده در سال ۲۰۱۲ نشان داده‌اند که بهزیستی روحی و روانی در دوران بارداری می‌تواند بر حالات روحی-روانی پس از زایمان تأثیرگذار باشد. اقداماتی وجود دارد که ‌می‌توانید ‌برای‌‌ حفظ‌ سلامت‌ ‌روحی-روانی خود انجام‌ دهید.

در ادامه،‌‌ با ‌‌‌چندین‌‌ روش‌‌ مختلف‌‌ آشنا‌‌ خواهید‌‌ شد ‌‌که ‌‌به‌‌‌ شما ‌‌‌کمک‌‌ می‌کنند‌‌ خودتان را از نظر روانی برای بچه‌دارشدن آماده کنید.

عوامل خطرساز را شناسایی کنید

افسردگی پس از زایمان (PPD)، مشکلی جدی است که تعداد قابل‌توجهی ‌از ‌مادران‌ را‌ تحت‌تأثیر‌ قرار‌ می‌دهد. در میان‌ خانم‌هایی‌‌‌ که به تازگی‌‌ زایمان کرده‌اند، افسردگی‌‌‌ علت‌ اصلی‌‌ بستری‌شدن‌ به‌‌ غیر‌‌ از‌‌ علل مربوط به مشکلات ‌‌زنان و زایمان است. از آن‌جا که افسردگی پس از زایمان ‌می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر سلامت مادران و نوزادان ‌داشته باشد، یافتن راه‌هایی برای پیشگیری و درمان این اختلال ضروری است.

آیا می‌توان قبل از بارداری، با انجام اقداماتی‌‌ به کاهش‌ احتما‌ل ‌ابتلا ‌به‌ افسردگی‌‌ پس‌ از زایمان‌ کمک‌ کرد؟

آشنایی‌ با ‌عوامل ‌خطرساز‌‌ مرتبط‌ با  PPD‌ می‌تواند ‌کمک‌کننده ‌باشد. ‌‌اگرچه نمی‌توان‌‌ پیش‌بینی ‌‌‌کرد‌‌‌ ‌‌که افسردگی پس از زایمان در چه افرادی اتفاق می‌افتد اما آگاهی از عوامل خطرساز‌ می‌تواند ‌به شما در‌ شناسایی ‌علائم اولیۀ این اختلال کمک کند.

خانم‌هایی‌ با‌ ویژگی‌ها‌ی زیر ‌به‌ میزان‌ بیشتری‌ در‌ معرض‌ ابتلا ‌به‌ افسرد‌گی ‌پس ا‌ز‌ زایمان ‌قر‌ار ‌د‌ار‌ند‌‌‌‌‌‌‌:

 • ‌سابقۀ‌‌ ابتلا ‌‌به PPD در بارداری‌های قبلی‌‌‌‌

 • سابقۀ بروز PPD در خانواده

 • پشتیبانی ضعیف از طرف خانواده

 • ‌کسانی که‌ سابقۀ افسردگی و اضطراب دارند‌

 • ‌‌مشکلات ‌ز‌ناشویی‌‌

 • رویدادهای استرس‌زا در زندگی

خوشبختانه پژوهشگران دریافته‌اند که افراد می‌توانند برای کاهش یا پیشگیری از افسردگی پس از زایمان اقداماتی را انجام دهند. به عنوان مثال، یکی از پژوهش‌های منتشرشده در سال ۲۰۱۵ نشان داد خانم‌هایی که در دوران بارداری از خدمات مشاورۀ روانی-اجتماعی استفاده کرده‌اند، به طور قابل‌توجهی کمتر از سایرین، دچار افسردگی پس از زایمان شده‌اند. مؤثرترین مداخلات مشخص‌شده براساس یکی از مطالعات انجام‌شده، شامل ویزیت‌های خانگی پس از زایمان، پشتیبانی و حمایت‌های تلفنی پس از زایمان و ارائۀ مراقبت‌های مامایی پس از زایمان بود. برخی شواهد نشان می‌دهند که روش درمانی شناختی-رفتاری (CBT) نیز می‌تواند در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان مفید باشد.

آگاهی از عوامل خطرساز بسیار مهم است؛ اما باید بدانید که هر کسی می‌تواند تحت‌تأثیر افسردگی پس از زایمان قرار گیرد. حتی اگر در گذشته، تجربۀ اضطراب و افسردگی نداشته باشید، باز هم ممکن است پس از زایمان، علائم آن در شما بروز یابد. بنابراین آگاهی از علائم و نشانه‌های افسردگی پس از زایمان بسیار مهم است و در صورت ابتلا به PPD، ‌‌می‌توانید‌‌ اقدامات‌ مناسب‌ را انجام دهید.

افسردگی پس از زایمان می‌تواند در افراد ‌‌مختلف ‌‌از ‌نظر ‌شدت‌‌ متفاوت‌ ‌باشد‌. ‌برخی‌ از ‌علائمی‌ که ‌باید ‌‌به ‌‌دقت، مراقب ‌آن‌ها باشید عبارتند از:

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

 • احساس بی‌ارزش‌بودن

 • افکار خودکشی

 • اضطراب

 • مشکل در تمرکز

 • گریه‌کردن و اشک‌ریختن بدون هیچ دلیل منطقی

 • عدم علاقه به کودک

 • افکار مزاحم و منفی

 • nano-p-tests-i-warning-1

  در صورت‌‌ وجود افکار‌‌ خودکشی، برای دریافت ‌‌حمایت و ‌کمک فورا با یک مشاور تماس بگیرید. اگر شما‌ یا یکی از عزیزان‌تان ‌‌‌در معرض خطر فوری قرار دارید، وی را تنها نگذارید و فورا با یک مشاور متخصص تماس بگیرید.

اگر فکر ‌می‌کنید ‌علائم‌ PPD در شما وجود دارد و یا هرگونه علامت‌ دیگری‌‌ باعث نگرانی‌تان ‌‌شده‌‌ است، حتماً آن‌ها را با ارائه‌دهندۀ خدمات مراقبتی‌‌ در‌‌ میان بگذارید. ممکن است‌ پزشک‌ روش‌ها‌ی‌‌ درمانی‌‌ مختلفی از جمله شرکت در جلسات ‌‌مشاور‌‌‌ه و‌‌ مصرف ‌‌دارو‌‌ را‌‌ توصیه ‌‌کند.

آشنایی‌ با‌‌ افسردگی‌‌ پس‌ از ‌زایمان، آگاهی‌‌ از ‌علائم‌ آن و تشخیص‌ ضرورت ‌مراجعه‌ به ‌پزشک‌ در صور‌‌ت‌ بروز ‌‌برخی علائم، ‌‌می‌تواند‌ به شما کمک کند تا از‌ نظر ‌ذهنی‌‌ و ‌‌روانی،‌‌ آمادگی‌‌ بیشتری‌‌ برای‌‌ بچه‌دار‌شدن‌ داشته‌ باشید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آمادگی‌های لازم پیش از بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.