پیشگیری از سقط جنین

سقط جنین، که به صورت از دست رفتن خودبه‌خودی بارداری پیش از هفته ۲۴ بارداری تعریف می‌شود، امری شایع و در تقریبا ۲۵% از زنان در طول زندگی آنها رخ می‌دهد. تخمین زده می‌شود که ۱۵% از بارداری‌ها به سقط جنین بی‌انجامند. سقط جنین می‌تواند منجر به موربیدیتی جدی، از جمله خونریزی، عفونت و حتی مرگ شود، به ویژه در شرایطی که خدمات مراقبت سلامت کافی در دسترس نیست. سقط‌های اولیه در طول ۱۴ هفته اول بارداری اتفاق می‌افتند، و می‌توان آنها را به صورت پیش‌بینی شده، دارویی یا جراحی مدیریت کرد. با این حال، در مورد اثربخشی نسبی و خطرات هر یک از گزینه‌ها عدم قطعیت وجود دارد.

راه‌های پیشگیری از سقط جنین

در بسیاری از موارد، دلیل سقط جنین مشخص نبوده و قابل پیشگیری نیست.
با این حال، راه‌هایی برای کاهش احتمال سقط جنین وجود دارد که شامل:

 • list
  تلاش در دوری از برخی از عفونت‌ها مثل سرخجه در طی بارداری
 • list
  دوری از برخی غذا‌های مضر برای سلامت مادر و جنین در بارداری
 • list
  داشتن وزن سالم قبل از باردار شدن
 • list
  عدم استعمال دخانیات طی بارداری
 • list
  عدم مصرف الکل یا مواد غیر‌قانونی در طی بارداری
 • list
  داشتن تغذیه‌ی سالم و متعادل به همراه مصرف روزانه حداقل ۵ وعده‌ی میوه و سبزیجات

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

وزن

چاقی احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. فرد چاق است که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) آن بیشتر از ۳۰ باشد. با برنامه‌های خاصی می‌توان عدد شاخص توده‌ی بدنی را محاسبه کرد. در صورت باردار بودن فرد، ماما و یا پزشک قادر به محاسبه‌ی BMI اوست.

بهترین روش برای حفاظت از سلامت خود و جنین، کاهش وزن قبل از بارداری‌ست. با رسیدن به وزن سالم و ایده‌آل، ریسک سقط جنین ناشی از چاقی نیز از بین خواهد‌رفت. در مورد نحوه‌ی کاهش وزن می‌توان با پزشک نیز مشورت کرد، چرا که گاهی آنها می‌توانند فرد را به کلینیک لاغری یا فرد متخصص در این حوزه ارجاع دهند.

هرچند، شواهدی مبنی بر کاهش احتمال سقط جنین با کاهش وزن وجود ندارد ولی داشتن تغذیه‌ی سالم و ورزش منظم مثل پیاده‌روی و شنا برای تمامی خانم‌های باردار مفید است.

در صورتی که فرد قبل از بارداری فعالیت بدنی کمی داشته‌باشد باید قبل از شروع برنامه‌ی ورزشی جدید با پزشک یا مامای خود مشورت کند.

سرویکس ضعیف

سرویکس ضعیف که به عنوان نارسایی دهانه‌ی رحم نیز شناخته‌می‌شود با نوعی جراحی که بخیه‌ای از نخ محکم در اطراف دهانه‌ی رحم زده‌می‌شود، درمان می‌شود. این معمولاً بعد از هفته‌ی ۱۲‌ام بارداری انجام می‌گیرد

سندروم آنتی‌فوسفولیپید

نوعی بیماری‌ست که سبب لخته شدن خون شده و با دارو‌ها قابل‌درمان است.
تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب آسپرین و هپارین  در خانم‌های باردار مبتلا به این بیماری تاثیر مثبتی دارد.

درمان دلیل سقط جنین

گاهی دلیل سقط جنین قابل‌تشخیص است. در این مواقع،
روش‌های درمانی برای پیشگری از سقط جنین وجود دارد

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های سقط جنین

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.