بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی یعنی فقدان زودهنگام بارداری است که مدت کوتاهی پس از لانه‌گزینی اتفاق می‌افتد. بارداری‌های شیمایی ممکن است برای ۵۰% تا ۷۵% از سقط جنین‌ها اتفاق بیافتد. بارداری‌های شیمیایی قبل از اینکه جنین از طریق سونوگرافی تشخیص داده شود، اتفاق می‌افتد، اما تعیین سطح گونادوتروپین کوریونیک انسان (hCG) در تست بارداری، خیلی زود نیست.  hCG یک هورمون بارداری  است که پس از لانه‌گزینی جنین تولید می‌شود. پزشک شما با تست خون می‌تواند بارداری شیمیایی را تایید کند. سقط جنین تنها یک یا دو هفته پس از تست مثبت بارداری، می‌تواند مخرب باشد.

علائم بارداری شیمایی

بارداری شیمایی می‌تواند بدون علائم باشد. بعضی از زنان، سقط جنین زودرس دارند بدون اینکه متوجه شوند باردار بودند. در زنانی‌که نتیجه آزمایش بارداری آن‌ها مثبت است، نشانه‌هایی مثل گرفتگی معده همانند قاعدگی و خونریزی واژن دارند. ذکر این نکته بسیار مهم است که خونریزی پس از تست مثبت بارداری همیشه به معنای بارداری شیمایی نیست. خونریزی هنگام لانه‌گزینی (یعنی زمانی‌که جنین به رحم می‌چسبد) نیز شایع است. این فرایند می‌تواند رگ‌های خونی باریک در پوشش داخلی رحم را پاره کند یا آسیب بزند. لکه‌بینی اغلب به‌صورت ترشحات صورتی یا قهو‌ه‌ای بروز می‌کند که این نشانه ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح، طبیعی است. معمولا بارداری شیمایی طولانی مدت نیست تا علائم مرتبط با بارداری مثل حالت تهوع و خستگی بروز کند.
این نوع از سقط جنین نسبت به سایر سقط جنین‌ها فرق می‌کند. سقط جنین، در هر دوره‌ای از بارداری می‌تواند اتفاق بیافتد. اما این سقط جنین‌ها قبل از هفته بیستم بارداری، شایع‌تر هستند. از طرف دیگر، بارداری شیمایی همیشه مدت کوتاهی پس از لانه‌گزینی جنین اتفاق می‌افتد. از آنجایی‌که اغلب اوقات فقط علامت گرفتگی و خونریزی همانند قاعدگی دارند، بعضی از زنان تصور می‌کنند که مربوط به سیکل قاعدگی است.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

لقاح در آزمایشگاه

بارداری شیمیایی می‌تواند پس از لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیز اتفاق بیافتد. یک تخمک از تخمدان شما برداشته می‌شود و با اسپرم ترکیب می‌شود. پس از لقاح، جنین به درون رحم منتقل می‌شود.

اگر به دلایل ذیل نمی‌توانید باردار شوید، لقاح در آزمایشگاه، یک گزینه است:

 • list
  آسیب دیدگی لوله‌های فالوپ
 • list
  مشکلات تخمک‌گذاری
 • list
  اندومتریوز
 • list
  فیبروئید رحم
 • list
  سایر مشکلات لقاح

تست خون برای بررسی بارداری، معمولا ۹ تا ۱۴ روز پس از لقاح آزمایشگاهی انجام می‌شود که زمان آن به کلینیکی‌ که مراجعه می‌کنید بستگی دارد. اگر لانه‌گزینی انجام شود، نتیجه تست خون مثبت می‌شود. اما متاسفانه اندکی پس از لانه‌گزینی، ناهنجاری‌های جنین ممکن است باعث بارداری شیمایی شود. سقط جنین، پس از لقاح آزمایشگاهی بسیار غم‌انگیز است، اما نشانه این است که شما می‌توانید باردار شوید. سایر تلاش‌ها برای لقاح در آزمایشگاه شاید موفقیت‌آمیز باشد.

عوامل بارداری شیمایی

عامل دقیق بارداری شیمایی ناشناخته است. اما در اکثر موارد، سقط جنین به دلیل مشکلات جنینی است که احتمالا به دلیل کیفیت پایین اسپرم یا تخمک رخ می‌دهد.

سایر عوامل ممکن است شامل موارد ذیل باشد:

 • list

  سطوح غیرنرمال هورمون

 • list

  ناهنجاری‌های رحم

 • list

  لانه‌گزینی خارج از رحم

 • list

  عفونت‌هایی مثل کلامیدیا یا سیفلیس

در سنین بالاتر از ۳۵ سال، خطر بارداری شیمایی افزایش می‌یابد و مشکلات پزشکی خاص درپی دارد. این مشکلات شامل لخته خون و اختلالات تیروئید است. متأسفانه، راه‌حل مشخصی برای جلوگیری از بارداری شیمیایی وجود ندارد.

درمان بارداری شیمایی

بارداری شیمایی همیشه به‌معنی ناتوانی شما در بارداری و زایمان سالم نیست. درحالی‌که درمان خاصی برای این نوع از سقط جنین وجود ندارد، گزینه‌هایی وجود دارد که به باردار شدن شما کمک می‌کند. اگر شما بیش از یک دفعه بارداری شیمایی داشته باشید، پزشک می‌تواند برای تشخیص عوامل احتمالی آن، تست بگیرد. اگر پزشک بتواند این عامل را درمان کند، خطر بارداری شیمایی کاهش می‌یابد. برای مثال، اگر سقط جنین زودس به دلیل یک عفونت نامشخص باشد، مصرف آنتی‌بیوتیک‌های از بین برنده عفونت می‌تواند احتمال باردارشدن و داشتن زایمان سالم را در آینده افزایش دهد. شما باید بدانید که بارداری شیمایی تنها شرط و عامل تولید هورمون بارداری در بدن نیست. سطوح بالاتر هورمون hCG نیز همزمان با بارداری خارج از رحم اتفاق می‌افتد. این بارداری زمان رخ می‌دهد که تخمک‌ خارج از رحم کاشته می‌شود. از آنجایی‌که بارداری خارج از رحم مشابه بارداری شیمایی است، پزشک ممکن است برای رد کردن این وضعیت، از شما تست بگیرد.

سخن پایانی

بارداری شیمایی به‌ این معنی نیست که بدن شما نمی‌تواند بارداری سالم داشته باشد. اگر دلایل هر سقط جنین زودرس را بدانید، می‌توانید درمان مناسب انجام دهید. با پزشک خود صحبت کنید و درباره انتخاب‌ها بحث کنید. پزشک شما نیز می‌تواند اطلاعاتی درباره گروه‌های حامی یا خدمات مشاوره‌ای ارائه دهد. اگر شما پس از سقط جنین به حمایت روحی نیاز دارید، پس این اطلاعات می‌تواند حیاتی باشد.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های سقط جنین

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.