تشخیص سقط جنین

در صورتی که فردی به دلیل خونریزی واژینال یا سایر علائم مربوط به سقط جنین به پزشک یا ماما مراجعه کند، احتمالاً برای انجام آزمایش‌های بیشتر به بخش ویژه در بیمارستان ارجاع داده‌خواهد‌شد.

در صورت بارداری فرد به مدت بیشتر از ۱۸‌هفته، به بخش زنان‌ و زایمان بیمارستان ارجاع داده‌می‌شود. در صورت بارداری فرد به مدت کمتر از ۶‌هفته، مستقیماً به انجام تست‌های بیشتر ارجاع داده‌نمی‌شود زیرا تشخیص و تایید سقط جنین به این زودی بسیار دشوار است.

آزمایش‌ها

بیمارستان برای بررسی و تایید سقط جنین برخی تست‌ها را انجام می‌دهد. این تست‌ها برای تعیین میزان بافت بارداری باقی‌مانده در رحم (سقط جنین ناکامل) و یا این‌که آیا تمام بافت موجود در رحم از بین رفته یا نه (سقط جنین کامل) نیز انجام می‌گیرند.

اولین آزمایش، معمولاً اسکن اولتراسوند برای بررسی رشد جنین و ضربان قلب اوست. در بیشتر موارد، با کمک پروب کوچکی که به داخل واژن فروبرده می‌شود (سونوگرافی ترانس واژینال)، انجام می‌گیرد. در این حین احساس ناراحتی وجود‌خواهد داشت و این دردناک نخواهد‌بود.

در صورت تمایل، اسکن از بیرون بدن (روی شکم) نیز انجام می‌گیرد ولی با این حال، این روش از دقت اسکن می‌کاهد. هیچ‌کدام از روش‌های تصویربرداری برای جنین خطری نداشته و احتمال سقط جنین را افزایش نمی‌دهد.

در این شرایط معمولاً انجام تست‌های خون برای بررسی هورمون‌های مربوط به بارداری نیز توصیه می‌شود. در حالت طبیعی، ۲ آزمایش خون به فاصله‌ی ۴۸‌ساعت از هم برای بررسی تغییرات هورمونی انجام می‌گیرد.

گاهی اوقات، بلافاصله پس از سونوگرافی یا آزمایش‌های خون قابل‌تایید نیست. در این حالت، معمولاً یک یا دو‌هفته بعد آزمایش‌ها تکرار می‌شوند.

سقط جنین مکرر

در صورت تجربه‌ی سقط جنین ۳‌بار یا بیشتر (سقط جنین مکرر)، آزمایش‌های بیشتری برای تشخیص دلیل آن انجام می‌گیرد. با این حال، در بیشتر مواقع هیچ دلیلی پیدا نمی‌شود. آزمایش‌های مورد نیاز در این شرایط در زیر آورده شده‌اند.

در صورت بارداری، اکثر بخش‌های بیمارستان برای حمایت و پیگیری اولیه، در همان مراحل ابتدایی سونوگرافی انجام می‌دهند.

کاریوتایپینگ

در صورت تجربه‌ی سومین سقط جنین، انجام آزمایش‌ مربوط به ناهنجاری کروموزومی (بخش‌های تشکیل‌دهنده‌ی DNA) بر روی جنین توصیه می‌شود.

در صورت تشخیص ناهنجاری ژنتیکی، مادر یا پدر نیز برای بررسی کروموزوم معیوب آزمایش می‌شوند. به این نوع آزمایش، تست کاریوتایپینگ (karyotyping) گفته‌می‌شود.

در صورت تشخیص ناهنجاری ژنتیک در هر یک از والد‌ها توسط این تست، به متخصص ژنتیک ارجاع داده‌می‌شوند.

آنها در مورد فرصت‌های دوباره برای بارداری موفق و گزینه‌های درمانی مناسب مثل بارداری خارج رحمی (IVF) توضیحاتی ارائه خواهند‌داد. به این نوع مشاوره، مشاوره‌ی ژنتیک گفته‌می‌شود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

اسکن اولتراسوند یا سونوگرافی

سونوگرافی ترانس واژینال، برای بررسی هر گونه ناهنجاری در ساختار رحم قابل‌انجام است. پروسه‌ی دوم، با دستگاه اسکن سه‌بعدی برای بررسی قسمت‌های پایینی شکم و لگن به‌منظور تشخیص دقیق‌تر انجام می‌گیرد.

سونوگرافی برای بررسی احتمال سرویکس ضعیف در فرد نیز انجام می‌گیرد.

این تست تنها در زمان بارداری مجدد و در بین هفته‌های ۱۰ الی ۱۲‌بارداری انجام می‌گیرد.

سقط فراموش‌شده

گاهی، سقط جنین در حین سونوگرافی روتین که به‌منظور معاینه در دوران بارداری انجام می‌گیرد، تشخیص داده‌می‌شود. سونوگرافی، عدم وجود ضربان قلب در جنین و یا اندازه‌ی کوچک آن نسبت به روز بارداری را نشان می‌دهد که به این سقط جنین فراموش‌شده می‌گوییم.

آزمایش خون

خون فرد برای بررسی وجود مقادیر بالا آنتی‌بادی آنتی‌فوسفولیپید (APL) و لوپوس آنتی‌کواگولانت، آزمایش می‌شود. این تست‌ باید دو‌بار و به فاصله‌ی چند‌هفته در صورتی که فرد باردار نیست، انجام بگیرد.

آنتی‌بادی‌های APL با افزایش احتمال لخته شدن خون همراه هستند که نحوه‌ی اتصال جفت را تغییر می‌دهد. این لخته‌های خونی و تغییرات، خونرسانی به جنین را کاهش داده و منجر به سقط جنین می‌شود.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های سقط جنین

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.