پیامدهای عاطفی سقط جنین

سقط جنین یک اتفاق شایع است، اما اگر اخیرا با این مشکل مواجه شده‌اید، برایتان ناراحت کننده خواهد بود. در واقع، بسیاری از زنان از شدت عواطف خود پس از سقط شگفت زده می‌شوند. این احساسات می‌توانند شخص را از حالت شوک و ناراحتی به حس گناه غیرمنطقی و اضطراب دربارۀ بارداری‌های آتی برسانند. مردان نیز با احساسات فقدان و بی کفایتی مواجه می‌شوند. این مخصوصا وقتی صحیح است که این مردان ندانند چگونه باید در این دورۀ زمانی دشوار به شریک زندگی خود کمک کنند.

چنین احساساتی کاملا طبیعی هستند. فرآیند التیام احساسات پس از سقط جنین به زمان نیاز دارد. اغلب این زمان طولانی‌تر از مدت زمان التیام جسمانی است. این که به خودتان اجازه بدهید تا از این فقدان ناراحت شوید در واقع باعث می‌شود تا در بلند مدت با آن در ارتباط باشید.

سر و کار داشتن با احساسات

از نظر فنی، سقط جنین یک فقدان بارداری قبل از ۲۰ هفتگی است. متاسفانه، ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری‌های شناخته شده یا تشخیص داده شده تا قبل از ۱۲ هفتگی بارداری دچار سقط می‌شوند. اکثر موارد سقط به دلیل اختلالات ژنتیکی به وجود می‌آیند که از رشد نرمال جنین جلوگیری می‌کنند. فعالیت‌های روزمره، مثل تمرین، کار، و رابطۀ جنسی، منجر به سقط نمی‌شوند. اما همچنان بسیاری افراد خودشان را به این دلایل سرزنش می کنند.
چند هفته بعد از سقط، بسیاری از زنان مجموعۀ متنوعی از احساسات را تجربه می‌کنند. در عین حال، زنی که دچار سقط شده است با تغییرات هورمونی مواجه می‌شود، تا بدنش با شرایط عدم بارداری مطابقت پیدا کند. تغییر هورمون‌های او سبب تشدید احساسات خواهد شد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

ناراحتی برای فقدان

متاسفانه، برخی از اعضای خانواده و دوستان به زنان می‌گویند که نباید حس فقدان داشته باشند. این نگرش مخصوصا وقتی مشاهده می‌شود که سقط در اوایل بارداری اتفاق بیفتد، و اکثر موارد سقط نیز مربوط به این زمان هستند. اما تحمل فقدان زودهنگام لزوما راحت‌تر نخواهد بود. حتی اگر زن برای مدت کوتاهی باردار بوده باشد، اما ممکن است از سال‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده باشد.
اگر شما دچار سقط شده‌اید، به خاطر داشته باشید که احساساتتان طبیعی هستند. همچنین به یاد داشته باشید که این وضعیت برای برخی از زنان دشوار است. به خودتان اجازه دهید تا فرآیند اندوه را به روش و با سرعت خاص خودتان تجربه کنید. ممکن است یک روز حالتان خوب باشد و روز بعد شرایطتان افتضاح شود.
اشتراک گذاری و مقایسۀ تجربیات با سایر زنانی که شرایط مشابهی داشته‌اند به شما حس اطمینان خاطر می‌دهد. ممکن است از این موضوع شگفت زده شوید که تعداد زیادی از زنان این وضعیت را تجربه کرده‌اند. پیوستن به یک گروه پشتیبانی به شما کمک خواهد کرد. اگر احساساتتان با توانایی شما در زندگی روزمره تداخل دارند، یا ناراحتی شما پس از چند ماه برطرف نمی‌شود، با پزشکتان صحبت کنید. ممکن است از مشورت با مشاور سلامت روان یا درمانگر بهره‌مند شوید.

مقابله با مشکلات به صورت دونفره

مردان و زنان عموما پاسخ متفاوتی را به سقط جنین نشان می‌دهند. در اغلب مواقع، مردان وقتی با بحران مواجه می‌شوند برای حل مسئله تلاش می‌کنند. ممکن است در نهایت وقتی نتوانند اندوه شریک زندگی خود را برطرف کنند احساس درماندگی و ناکافی بودن داشته باشند. برقراری ارتباط نامناسب یک مسئلۀ متداول است. اغلب مردان می‌بینند که همسرشان همراه با گریه با فرزندشان صحبت می‌کنند، و بنابراین او یاد می‌گیرد که موضوع را مطرح نکند. و به دلیل آن که احساساتش را نشان نمی‌دهد، ممکن است زن فکر کند که همسرش توجهی به او نشان نمی‌دهد، در حالی که واقعا این طور نیست.
برای کمک به شما در مقابله با اثرات سقط جنین بر روابط زوجین، متخصصان به مردان توصیه می‌کنند که دلسوزی خود را نشان داده و احساساتشان را با آنها به اشتراک بگذارند. برای مثال، می‌توانند از بقیۀ فرزندان مراقبت کنند، ظرف‌ها را بشویند، یا شریک زندگی خود را به یک شام ویژه دعوت کنند.

 

آیا آمادۀ امتحان مجدد هستید؟

یک سوال متداول که بسیاری از زنان پس از سقط جنین می‌پرسند آن است که در چه زمانی می‌توانند دوباره تلاش کنند؟ از پزشک خود بپرسید که چه مواردی برای شما بهترین هستند. به طور کلی، اولین دورۀ قاعدگی چهار تا شش هفته بعد از سقط جنین اتفاق می‌افتد. معمولا بعد از یک سیکل قاعدگی نرمال تلاش برای بارداری بی خطر خواهد بود. اما گاهی ممکن است انجام آزمایش‌های پزشکی به شما توصیه شود تا دلیل سقطتان مشخص شود. به علاوه، ممکن است نیاز به التیام احساسی بیشتری داشته باشید. بهترین کار این است که قبل از بارداری مجدد تا بهبودی کامل جسمی و روانی صبر کنید.
ترس از فقدان بارداری مجدد پس از سقط جنین متداول است. واقعیت آن است که اکثر زنانی که با سقط مواجه می‌شوند دفعۀ بعد بارداری سالمی دارند. بی درنگ با پزشک خود دربارۀ نگرانی‌هایتان صحبت کنید. شبکۀ پشتیبانی شما همیشه در دسترس است، مخصوصا اگر شامل زنانی باشد که بعد از سقط بارداری موفقی داشته‌اند.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های سقط جنین

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.