انواع سقط جنین

سقط جنین یا «سقط خود‌به‌خودی» معمولاً به از دست دادن بارداری قبل از هفته‌ی بیستم بارداری گفته‌می‌شود که در ۱۵ الی ۲۰‌درصد بارداری‌ها اتفاق می‌افتد. بسیاری از سقط‌ها در سه‌ماهه‌ی اول بارداری رخ می‌دهند ولی امکان بروز آنها در مراحل بعدی بارداری نیز وجود دارد.

انواع مختلفی از سقط‌ها ممکن است در مراحل متفاوت بارداری رخ بدهند. علائم و درمان آنها بسته‌به نوع سقط متفاوت است. در ادامه در مورد مراحل مختلف بارداری، علائم و درمان سقط جنین آورده شده‌است:

بارداری شیمیایی (Chemical pregnancy)

بارداری شیمیایی نوع سقط جنین بسیار زود‌هنگام است به‌طوری که معمولاً قبل از اطلاع خودِ فرد از بارداری خود، رخ می‌دهد. از آنجایی که تست‌های بارداری حساس‌تر و رایج‌تر از قبل شده‌اند، تعداد بیشتری بارداری شیمیایی نیز تشخیص داده‌ شده‌است.

بارداری شیمیایی اغلب به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در تخمک بارور رخ می‌دهد. در واقع، تخمک بارور شده ولی مدت کوتاهی پس از لانه‌گزینی زنده نمانده و هیچ‌گاه در سونوگرافی نیز قابل‌مشاهده نیست.

علائم و نشانه‌ها: بارداری شیمیایی ممکن است هیج نشانه‌ای نداشته‌باشد. بیشتر خانم‌ها تنها نزدیک به زمان قاعدگی خود شروع به خونریزی می‌کنند، هم‌چنین احتمالاً قاعدگی آنها چند‌روزی دیرتر آغاز شده و خونریزی شدید‌تر خواهد‌بود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

حاملگی پوچ (Blighted Ovum)

حاملگی پوچ یا Anembryonic pregnancy در مراحل ابتدایی بارداری، حتی قبل از اطلاع فرد از بارداری خود، رخ می‌دهد. در واقع، در این حالت تخمک بارور به دیواره‌ی رحم متصل شده ولی جنین رشد نمی‌کند.

علائم و نشانه‌ها: احتمالاً فرد نشانه‌های بارداری را تجربه می‌کند ولی با سونوگرافی پزشک تنها کیسه‌ی حاملگی (gestational sac) خالی مشاهده شده و ضربان قلب تشخیص داده‌نمی‌شود.

در این شرایط سقط کردن جنین و یا با کورتاژ کردن، بارداری پایان می‌یابد.

سقط فراموش‌شده (Missed Miscarriage)

سقط فراموش‌شده زمانی رخ می‌دهد که جنین عمل لانه‌گزینی را انجام داده ولی قادر به رشد نیست. در این حالت، بدن بافت حاملگی را دفع نمی‌کند.

علائم و نشانه‌ها: در صورت ادامه‌ی ترشح هورمون توسط جفت، نشانه‌های بارداری نیز ادامه می‌یابد و یا حتی فرد متوجه کم‌رنگ شدن علائم بارداری می‌شود. برخی خانم‌ها، ترشحات واژنی و درد را تجربه می‌کنند ولی بسیاری از آنها هیچ علائمی از سقط جنین نخواهند‌داشت.

گاهی، بدن بافت جنینی را دفع می‌کند ولی در موارد دیگر، انجام پروسه‌ی دیلاتاسیون و کورتاژ ضروری‌ست.

تهدید به سقط جنین (Threatened Miscarriage)

تهدید به سقط جنین به خونریزی واژنی گفته‌می‌شود که در بیست هفته‌ی اول بارداری رخ می‌دهد. این لزوماً به معنی پایان بارداری با سقط جنین نیست و نزدیک به نیمی از تهدید به جنین‌ها به زنده ماندن جنین اطلاق می‌شود.
علائم و نشانه‌ها: نشانه‌های دیگر تهدید به سقط جنین شامل درد کمر و کرامپ شکم است. در صوت تجربه‌ی خونریزی بی‌دلیل در طی بارداری، احتمالاً پزشک شما را معاینه خواهد‌کرد.
اتساع دهانه‌ی رحم (Cervix Dilation): در تهدید به سقط جنین، دهانه‌ی رحم یا سرویکس بسته می‌ماند. با این حال، در صورتی که معاینه نشان‌دهنده‌ی باز بودن سرویکس باشد، احتمال سقط جنین بسیار بیشتر است.

سقط اجتناب‌ناپذیر (Inevitable Miscarriage)

سقط اجتناب‌ناپذیر به خونریزی بی‌دلیل واژن یا درد شکم در مراحل ابتدایی جنین گفته‌می‌شود.

  • check-box
    علائم و نشانه‌ها:

    خونریزی شدید‌تر از حالت تهدید به سقط جنین بوده و درد شکم بیشتر است. برخلاف تهدید به سقط جنین، سقط جنین اجتناب‌ناپذیر با گشاد شدن کانال دهانه‌ی رحمی همراه است. سرویکس باز، نشانه‌ی پروسه‌ی سقط جنین است.

سقط جنین ناقص (Incomplete Abortion)

سقط جنین ناقص یا ناکامل زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی ( نه همه) از بافت بارداری از بین برود.

  • check-box
    علائم و نشانه‌ها:

    این حالت معمولاً با خونریزی شدید واژن و درد زیاد شکم همراه است. سرویکس باز بوده و بافت باقی‌مانده در طی معاینه در رحم پیدا می‌شود.

سقط جنین کامل (Complete Miscarriage)

سقط جنین کامل به حالتی گفته‌می‌شود که تمام بافت بارداری از رحم دفع شود.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های سقط جنین

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.