معاینه فیزیکی نوزاد

به همه والدین توصیه می‌شود در عرض ۷۲ ساعت پس از زایمان، معاینه فیزیکی کامل را برای نوزاد انجام دهند. این معاینه شامل آزمایش‌های غربالگری است که چشم‌ها، قلب، باسن و در پسران بیضه‌ها را بررسی می‌کنند تا در صورت وجود مشکل به سرعت شناسایی و درمان شود.

معاینه فیزیکی نوزاد در بدو تولد چیست؟

معاینه فیزیکی نوزاد معمولاً قبل از مرخص‌شدن نوزاد و در بیمارستان انجام می‌شود. گاهی می‌توان آن را در کلینیک، یا در خانه انجام داد. در حالت ایده آل، هر دو والدین باید هنگام انجام معاینه در محل حضور داشته باشند.

متخصص کودک، پزشک، پرستار یا کارشناس آموزش دیده‌ای که معاینه را انجام می‌دهد باید همه مراحل معاینه را برای والدین توضیح دهد. برخی از مراحل معاینه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما درد زیادی را برای نوزاد ایجاد نمی‌کند.

هدف از این معاینه، شناسایی به موقع هر گونه مشکل احتمالی است تا به موقع درمان آغاز شود و در آینده مشکل جدی را برای نوزاد ایجاد نکند. معمولاً نتایج معاینه طبیعی است و هیچ مشکل  نگران‌کننده‌ای وجود ندارد. در صورت مشاهده مشکل توسط پزشک یا پرستار، نوزاد برای انجام آزمایش‌های بیشتر آماده می‌شود. در این حالت برای هفته ششم تا هشتم بعد از تولد آزمایش فیزیکی دیگری تجویز می‌شود تا برخی شرایط دیگر بررسی شوند که ممکن است مدتی طول بکشد. آزمایش دوم توسط پزشک جراحی که نوزاد را به دنیا آورده انجام می‌شود.

معاینه فیزیکی نوزاد چگونه انجام می‌شود؟

پرستار به‌طور کامل معاینه فیزیکی را برای نوزاد انجام می‌دهد. آن‌ها همچنین سؤالاتی در مورد نحوه تغذیه نوزاد، میزان هوشیاری و سلامت عمومی او از والدین می‌پرسند. برای انجام بخشی از معاینه باید لباس‌های نوزاد را دربیاورند.  

همچنین در طول معاینه:

 • list

  با یک چراغ‌قوه مخصوص به چشم‌های نوزاد نگاه می‌کنند تا نحوه حرکت مردمک چشم و نحوه نگاه او را بررسی کنند

 • list

  به صدای قلب نوزاد گوش می‌دهند تا ضربان قلب او را بررسی کنند

 • list

  برای بررسی سلامت مفاصل و استخوان‌ها، باسن نوزاد را معاینه می‌کنند

 • list

  همچنین در نوزادان پسر برای اطمینان از قرارگیری بیضه‌ها در داخل کیسه بیضه معاینه دیگری نیز انجام می‌شود

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

معاینه فیزیکی نوزاد چه چیزی را بررسی می‌کند؟

این معاینه شامل یک بررسی فیزیکی کلی، و ۴ تست غربالگری مختلف است:

قلب

پزشک قلب نوزاد را بررسی می‌کند. این کار را با گوش دادن به ضربان قلب توسط گوشی پزشکی انجام می‌دهد. گاهی اوقات صداهای غیرطبیعی و اضافی (سوفل قلبی) ازقلب نوزاد شنیده می‌شود که ناشی از اختلال در جریان خون قلب است. سوفل قلب در نوزادان شایع است و در نوزادان زیادی به‌طور دوره‌ای وجود داشته و سپس برطرف می‌شود. در اکثر مواردی که سوفل شنیده می‌شود، عملکرد قلب طبیعی است. اما حدود ۸ نوزاد از هر ۱۰۰۰ نوزاد به بیماری قلبی مادرزادی مبتلا هستند که نیاز به درمان دارند.

چشم‌ها

پزشک سلامت ظاهری و حرکت چشم‌های نوزاد را بررسی می‌کند. آن‌ها به دنبال آب مروارید هستند که به دلیل کدرشدن عدسی شفاف داخل چشم و سایر شرایط ممکن است ایجاد شود. از هر ۱۰۰۰۰ نوزاد، ۲ یا ۳ نوزاد با آب مروارید در یک یا هر دو چشم متولد می‌شوند که به درمان نیاز دارند. این معاینه قدرت بینایی نوزاد را مشخص نمی‌کند.

بیضه ها

برای اطمینان از سلامتی بیضه‌ها، نوزادان پسر مورد بررسی قرار می‌گیرند. در دوران بارداری، بیضه‌ها در داخل شکم جنین تشکیل می‌شوند و بعد از هفته ۲۸ ام جنینی، از شکم به پایین انتقال پیدا می‌کنند اما به دلایلی ممکن است انتقال بیضه صورت نگیرد. در این حالت بیضه‌ها در حالت نهفته قرار دارند. از هر ۱۰۰ نوزاد پسر، در حدود ۲ تا ۶ نوزاد، بیضه‌ها در حفره شکمی باقی می‌مانند و به محل اصلی خود منتقل نمی‌شوند. این مشکل باید درمان شود تا از مشکلات احتمالی بعدی مانند کاهش باروری جلوگیری شود.

باسن

در برخی از نوزادان، مفصل ران در مراحل اولیه رشد به طور طبیعی تکامل نیافته است. به این حالت دیسپلازی رشدی هیپ (DDH) می‌گویند که این اختلال بر استخوان ران تاثیر می‌گذارد. در صورت عدم درمان، DDH می‌تواند باعث لنگی یا مشکلات مفصلی شود. از هر ۱۰۰۰ نوزاد، ۱ یا ۲ نوزاد دچار مشکلات مفصل ران هستند که باید درمان شوند.

نتیجه معاینه چه زمانی آماده می‌شود؟

پزشک یا پرستاری که معاینه را انجام می‌دهد بلافاصله نتایج را به والدین اطلاع می‌دهد. اگر کودک نیاز به انجام آزمایش بیشتری داشته باشد، آن ها در این مورد با والدین صحبت خواهند کرد.

نتیجه معاینه را پیش خود نگه‌دارید تا در صورت نیاز به پزشک ارائه دهید. اگر نگرانی دارید، می‌توانید آن را با ماما یا پرستاری که معاینه را انجام می‌دهد در میان بگذارید

آیا همه نوزادان باید معاینه شوند؟

هدف از معاینه، شناسایی به‌موقع ناهنجاری‌ها و بیماری‌ها است تا هر چه زودتر اقدامات لازم برای درمان انجام گیرد. انجام معاینه به همه نوزادان توصیه می‌شود، اما اجباری نیست.

والدین تصمیم می‌گیرند که همه معاینه‌ها و غربالگری‌ها، یا فقط تعدادی از آن‌ها برروی نوزاد خود انجام شود. در صورت نگرانی از فرایند معاینه، با ماما یا پزشکی که مسئول انجام غربالگری است مشورت کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌های مورد نیاز برای نوزادان

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.