تشخیص زودهنگام بیماری‌های کبدی در نوزادان

در چند روز اول پس از تولد، ممکن است نوزاد یرقان یا زردی داشته باشد. از علائم ظاهری یرقان می‌توان به زردی پوست و سفیدی چشم اشاره کرد. علت زردی پوست،  حضور بیش‌ازحد  بیلی روبین در خون است. بیلی روبین ماده ای است که هنگام تجزیه گلبول‌های قرمز تولید می‌شود و از طریق مدفوع دفع می‌شود. اما اگر در انتقال آن از کبد به روده نقصی وجود داشته باشد، در کبد، خون، و حتی مغز تجمع پیدا می‌کند. زردی اولیه می‌تواند در یک نوزاد طبیعی سالم در چند روز اول وجود داشته باشد.

آترزی صفراوی

اگر زردی بیش از دو هفته طول بکشد و مدفوع نوزاد کم‌رنگ باشد، طبیعی نیست و ممکن است نشانه یک بیماری نادر کبدی به نام آترزی صفراوی (biliary atresia) باشد. در آترزی صفراوی،  ورود صفرا از کبد به روده کوچک مسدود می‌شود، در نتیجه صفرا در کبد تجمع پیدا کرده و باعث آسیب به آن می‌شود.

آترزی صفراوی یک بیماری نادر اما جدی کبدی است که در ماه اول، زندگی نوزادان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری، شایع ترین دلیل پیوند کبد در نوزادان است. در صورت عدم درمان، در دو سالگی می‌تواند منجر به مرگ شود.

علائم آترزی صفراوی عبارتند از:
  • list
    زردی (یرقان) که بیش از دو هفته طول بکشد
  • list
    مدفوع زرد کم رنگ، سفید گچی یا به رنگ خاک رس
  • list
    تورم شکم و رشد غیرطبیعی طحال و کبد

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آزمایش خون جداگانه‌ای برای تشخیص آترزی صفراوی وجود ندارد، بنابراین بررسی رنگ مدفوع نوزاد برای تشخیص غیرطبیعی بودن آن، راه اصلی برای شناسایی زودهنگام این بیماری نادر است.

به عنوان غربالگری خانگی آترزی صفراوی، پس از تولد نوزاد و قبل از خروج از بیمارستان، یک کارت رنگی مدفوع به والدین داده می‌شود که حاوی عکس‌هایی از رنگ‌های طبیعی و غیرطبیعی مدفوع نوزاد است. اگر در خانه زایمان کرده باشید، کارت رنگ مدفوع توسط ماما به شما داده می‌شود.

در ماه اول پس از تولد، رنگ مدفوع نوزاد خود را با کارت رنگ مدفوع بررسی کنید. اگر رنگ مدفوع نوزاد را غیرطبیعی مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌های مورد نیاز برای نوزادان

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.