مسمومیت با سرب

محافظت از کودکان در برابر قرار گرفتن در معرض سرب برای سلامت مادام العمر مهم است. حتی سطوح پایین سرب در خون نیز بر ضریب هوشی، توانایی توجه و پیشرفت تحصیلی تأثیر می­ گذارد.

مراقب بهداشتی کودک شما ممکن است توصیه کند که کودک شما از نظر سطوح سرب در طول معاینات معمول آزمایش شود. معمولاً این آزمایش در سنین ۱ و ۲ سالگی انجام می­ شود. غربالگری سرب همچنین ممکن است برای کودکان بزرگتر که تابحال آزمایش نشده ­اند توصیه شود.

یک آزمایش خون ساده می­تواند مسمومیت با سرب را تشخیص دهد. نمونه خون کوچکی از خراش انگشت یا ورید گرفته می­ شود. سطح خونی سرب با واحد میکروگرم بر دسی لیتر اندازه گیری می­شود. وجود هیچ مقداری از سرب در خون ایمن نیست. با این­ حال میزان ۵ میلی گرم بر دسی ­لیتر برای نشان دادن میزان ناایمن سرب در کودکان استفاده می ­شود. کودکانی که آزمایش خون آنها در این سطح باشد باید به طور دوره ای آزمایش شوند. کودکی که سطح خونی سرب آن بالا می­ رود – عموما بیشتر از ۴۵ میلیگرم بر دسی لیتر یا بیشتر – باید درمان شود.

آزمایش خون سرب چطور انجام می‌شود؟

پرستار دست شما را خراش خواهد داد و مقدار کمی خون می‌گیرد یا اینکه ممکن است از ورید خون بگیرد. شما باید نتایج خود را ظرف چند روز بگیرید. اگر نتایج در محدوده نرمال باشد پزشک شما را از نتایج مطلع خواهد کرد. اگر تست سطوح بالایی که نیاز به درمان داشته باشد را نشان بدهد، پزشک با شما ملاقاتی را ترتیب می‌دهد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

این نتایج چه معنایی می‌دهد؟

سطح خونی سرب با واحد میکروگرم بر دسی لیتر اندازه گیری می‌شود. مطابق با شیوه نامه های CDC سطح خونی سرب ۵ میلیگرم بر دسی لیتر بیشتر از حد نرمال یا ایمن برای کودکان در نظر گرفته می‌شود. اگر سطح خونی سرب کودک شما ۴۵ میلیگرم بر دسی لیتر یا بیشتر باشد، نیاز به درمان جهت کاهش سطح آن می‌باشد. هرگونه افزایش نتیجه این تست به معنی مواجهه کودک شما با سرب است. تلاش کنید منشا وجود سرب را در خانه خود یا محیط زیست اطراف کودکتان بیابید.
قدم اول در درمان مسمومیت با سرب حذف منبع آلودگی سربی است. اگر شما نمی¬توانید سرب را از محیط زیست‌تان حذف کنید در عوض می‌توانید احتمال ایجاد مشکل توسط آن را کاهش دهید.
برای مثال گاهی بهتر است به جای حذف رنگ¬های سربی قدیمی از آبکاری برای آنها استفاده کرد. اداره سلامت محلی می¬تواند راه¬هایی را برای شناسایی و کاهش سرب در خانه و محله شما توصیه کند.
برای کودکان و بزرگسالان با سطح کمی از سرب ممکن است دوری از مواجهه با سرب برای کاهش سطح خونی آن در آنها کافی باشد.

درمان سطوح بالاتر

برای کیس های شدیدتر دکتر شما ممکن است توصیه کند:
  • check-box

    شلاتوردرمانی: در این روش درمانی داروی خوراکی‌ای داده می‌شود که با سرب باند شده و در ادرار دفع می‌شود. شلاتوردرمانی ممکن است برای کودکانی با سطح خونی ۴۵ میلیگرم بر دسی لیتر یا بیشتر و بزرگسالانی با سطح بالای سرب در خون یا علائم مسمومیت با سرب توصیه شود.

  • check-box
     EDTA شلاتوردرمانی: مراقبان بهداشتی بزرگسالانی که سطح خونی سرب بالای ۴۵ میلیگرم در دسی لیتر دارند و کودکانی که نمی‌توانند داروی مصرفی در شلاتاسیون معمول را تحمل کنند با یک ماده شیمیایی به ‌دی‌اتیلن‌دی‌آمین‌تترا‌استیک اسید یا EDTAدرمان می‌کنند. EDTA به صورت تزریقی تجویز می‌شود.
دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌های مورد نیاز برای نوزادان

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.