غربالگری شنوایی نوزادان

تست غربالگری شنوایی، به شناسایی به‌موقع نوزادانی کمک می‌کند که کم شنوایی دائمی دارند. این یعنی والدین می‌توانند از همان ابتدای تولد نوزاد، حمایت و مشاوره درمانی مورد نیاز را دریافت کنند.

کم شنوایی در نوزادان

از هر ۱۰۰۰ نوزاد ۱ تا ۲ نوزاد با کم شنوایی دائمی در یک یا هر دو گوش متولد می‌شوند. این میزان  در نوزادی که بیش از ۴۸ ساعت را در مراقبت های ویژه  بوده‌اند به حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰ نفر افزایش پیدا می‌کند. اکثر این نوزادان در خانواده‌هایی متولد می‌شوند که سابقه کم شنوایی دائمی ندارند.

کم‌شنوایی دائمی به طور قابل توجهی بر رشد نوزادان تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل تشخیص زودهنگام این نوزادان شانس آن‌ها را برای یادگیری زبان، صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران افزایش می‎دهد. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند از همان سنین پایین رابطه خوبی با خانواده و پرستار خود داشته باشند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آزمایش شنوایی نوزاد چه زمانی انجام می‌شود؟

اگر فرایند زایمان در بیمارستان انجام شود، قبل از مرخص شدن، آزمایش شنوایی نوزاد به والدین پیشنهاد می‌شود. در غیر این‌صورت این کار توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی، پزشک یا کارشناس سلامت در چند هفته اول بعد از تولد انجام می‌شود. زمان و مکان غربالگری شنوایی به والدین اطلاع داده می‌شود. در حالت ایده آل، این آزمایش در ۴ تا ۵ هفته اول انجام می‌گردد، اما در ۳ ماهگی نیز می‌توان آن را انجام داد.

اگر آزمایش غربالگری به  نوزاد شما پیشنهاد نشود، باید از پزشک بخواهید که این آزمایش‌ را برای نوزاد انجام دهد.

تست شنوایی نوزاد چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش شنوایی نوزادان آزمایش تشعشعات صوتی خودکار(AOAE) نامیده می‌شود که انجام آن فقط چند دقیقه طول می‌کشد. برای این کار یک گوشی کوچک با نوک نرم در گوش کودک قرار گرفته و صدای کلیک ملایم پخش می‌شود.

 بسیاری از نوزادان به آزمایش اول پاسخ واضحی نمی‌دهند. این اتفاق به معنی کم‌شنوایی نوزاد نیست، بلکه همیشه دریافت پاسخ واضح در آزمایش اول امکان‌پذیر نیست.

عدم پاسخ می‌تواند به دلایل زیر باشد:

  • list
    هنگام انجام آزمایش کودک ناآرام بوده است
  • list
    وجود صداهای پس‌زمینه مانع از شنیده‌شدن صدای اصلی شده است
  • list
    در گوش نوزاد مایع یا انسداد موقت وجود دارد

در این موارد آزمایش دوم بر روی نوزاد انجام می‌شود. این آزمایش ممکن است مانند آزمایش اول یا از نوع دیگری به نام آزمایش پاسخ خودکار شنوایی ساقه مغز(AABR)  باشد. این آزمایش شامل قرار دادن ۳ حسگر کوچک روی سر و گردن کودک است. سپس هدفون‌هایی نرم روی گوش‌های کودک قرارگرفته و صدای کلیک ملایم پخش می‌شود. این تست ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. این آزمایش‌ها هیچ خطری برای کودک ندارند.

نتیجه آزمایش چه زمانی در دسترس است؟

به محض انجام آزمایش، نتایج آزمایش شنوایی کودک به والدین تحویل داده می‌شود. اگر کودک  در هر دو گوش پاسخ واضحی به صداها بدهد، بعید است کم‌شنوایی دائمی داشته باشد.

اما تست شنوایی نوزاد همه انواع کم‌شنوایی دائمی را شناسایی نمی‌کند. همچنین ممکن است بعداً دچار کم‌شنوایی دائمی شوند، بنابراین مهم است که همزمان با بزرگ شدن کودک شنوایی او بررسی شود.

آیا همه نوزادان باید آزمایش شنوایی را انجام دهند؟

تست شنوایی نوزاد به همه توصیه می‌شود، اما اجباری وجود ندارد. اگر خانواده‌ای تصمیم بگیرد آزمایش غربالگری شنوایی بر روی نوزاد‌شان انجام نشود، یک سری دستورالعمل‌هایی به آن‌ها داده‌ می‌شود تا همزمان با بزرگ‌شدن کودک، شنوایی او را بررسی کنند و در صورت وجود نگرانی و یا مشکلی به پزشک اطلاع دهند.

اگر به متخصص شنوایی ارجاع داده شوید به چه معناست؟

اگر کودک در هر دو گوش خود به آزمایش‌ها پاسخ واضحی نداد، به والدین توصیه می‌شود که به یک پزشک متخصص شنوایی مراجعه کنند. البته این لزوماً به معنی وجود مشکل شنوایی در کودک نیست.
متخصص شنوایی باید تا ۴ هفته پس از آزمایش شنوایی کودک را معاینه کند. در صورتی‌که کودک دچار کم‌شنوایی دائمی باشد، حتما باید برای تشخیص قطعی به متخصص مراجعه شود. این قرار ملاقات با پزشک ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.
برای اینکه کودک در طول معاینه بی‌تابی نکند، قبل از آن به او شیر بدهید و همه اقدامات لازم را برای راحتی و سرحال بودن کودک انجام دهید.
این آزمایش‌ اطلاعات دقیق‌تری در مورد شنوایی کودک به والدین می‌دهد. این آزمایش باعث ناراحتی و یا آسیب کودک نمی‌شود اما برای اطمینان تا اتمام معاینه پیش او بمانید.
پزشک معمولاً نتایج را در پایان معاینه به شما ارائه می‌دهد. او نتیجه را برای شما توضیح می‌دهد و اگر نیاز به انجام آزمایش‌های دیگریباشد به شما اطلاع خواهد داد.

اگر کودکی کم‌شنوایی دائمی داشته باشد به چه معناست؟

انواع و سطوح کم شنوایی دائمی متفاوت است و ممکن است از ضعیف تا شدید متفاوت باشد. درصد کم‌شنوایی هر کودک متفاوت خواهد بود و همچنین اقدامات لازم برای کنترل و یا درمان آن نیز متفاوت است.

دانستنی‌های بیشتر درباره

آزمایش‌های مورد نیاز برای نوزادان

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.